TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Pardus - ETAP USB Anahtar

13-02-2020

USB Programımızhazır. Pardus Kurulu bir PC'de Eta UsbKayıt Programı kurulu değildir.

Kurmak için Pardus ETAP 17 kurulu tahtalarda "Apper", Pardus Etap 19 Kurulu tahtalarda "Pardus Mağaza" bölümüne giriş yaparak etausbregister yazıp aratarak programıi ndirip kurabilirsiniz.

1. Adım: Pardus ETAP Varsayılan Açılış Şifrelerini Değiştirme

Bu aşama tercihe bağlı olup isteyenler mevcut şifreleri de kullanabilirler.

Pardus ETAP imajlarında varsayılan "etapadmin" ve "ogretmen" kullanıcılarının varsayılan gelengiriş şifr eleri değiştirilmesi gerekiyor. Bunu öğrencilerin internet vb yerlerden varsayılan şifreleriöğrenip tahtayı şifre ile açmalarının önüne geçmek için yapacağız.

Bunun için her iki kullanıcıda da aşağıdaki işlemleri yaparak oturum açma şifrelerinideğiştir ebilirsiniz.

* Tüm Uygulamalar > Ayarlar > Sistem Ayarları > Hesap Detayları bölümüne girerek üst bölümden hesap isminin alttayazan "Parola Değiştir" bölümünden hem ebaadmin hem de öğretmen hesapları mevcut parolalarını değiştirmenizgerekiyor.

*Karıştırmamak adına tüm tahtaların etapadmin ve öğretmen hesaplarına aynı şifreyi verebilirsiniz.

13-02-2020

2. Adım: Pardus ETAP Otomatik Girişi Devre Dışı Bırakma ve Parolasız Girişi Kapatma (Eğer Pardus Etap açılışta şifre soruyorsa bu aşamayı geçiniz.)

Bu aşamada tahtaların otomatik giriş ayarını değiştirip açılışta şifre sormasını sağlamamız gerekiyor. Bunu yapmadakiamacımız tahtanın usb bellek ile açılmasını sağlamaktır. Pardus ETAP; otomatik giriş etkin ve öğretmen kullanıcısıparo lasız giriş etkin şekilde gelmektedir. Bu ayarı değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

* Tüm Uygulamalar > Ayarlar > Sistem Ayarları > Giriş Ekranı seçeneğine girilir.

* Kullanılabilirlik sekmesine tıklayın.

* Sol bölümden "Otomatik girişi etkinleştir" kutucuğunun seçili işaretini kaldırılır.

* Sağ tarafta yer alan "Parolasız girişi etkinleştir" bölümünde "ogretmen" kullanıcısının ve varsa diğer kullanıcılarınseçili işaretini kaldırarak "Parolasız girişi etkinleştir" kutucuğunun işaretin i kaldırılıp sağ alt bölümde yer alan "Uygula"seçilir. Mevcut etapadmin şifresi girilerek ayarlar kaydedilir. Böylece açılışta tahtanın otomatik açılmasını önlenir.

13-02-2020

3. Adım: EBA USB Anahtar İçin Şifre Alma (HerÖğretmen Bunu kendi EBA Hesabından Yapacaktır.)

* EBA'ya giriş yaptıktan sonra kişisel menüden "Kullanıcı İşlemleri" seçeneğine gidilir.

13-02-2020

* Açılan ekranda USB Anahtar programına gireceğiniz şifreyi oluşturup seçeneklerden "USB Şifre için" seçilerek alt bölümden değiştire tıklanır. Böylece bir sonraki adımda kullanacağımız USB kilit programına gireceğimiz şifreyi oluşturmuş olduk.

13-02-2020

4. Adım: ETAP USB Kayıt Programı İle USB Anahtar Oluşturma

Bu aşamada USB Kayıt Programıyla tahtayı açarken kilit olarak kullanacağımız USB'yiayarlayacağız.

* İlk olarak Pardus ETAP Tüm Programlar bölümüne "Eta USB Kayıt" yazarak aşağıdaki görseldeyer alan "Eta UsbKayıt" programını açarız.

13-02-2020

* Bir sonraki aşamada aşağıdaki görsele göreEta UsbKayıt programına istenilen bilgileri girerekUSB Belleğimizi ayarlamış oluyoruz.

Bu aşamada herhangi bir pardus kurulu bir etkileşimli tahtadaveya bilgisayarda oluşturulan USB tüm Pardus Etap kurulu tahtalarda çalışmaktadır.

13-02-2020

Evet USB Programımızhazır. Pardus Kurulu bir PC'de Eta UsbKayıt Programı kurulu değildir.

Kurmak için Pardus ETAP 17 kurulu tahtalarda "Apper", Pardus Etap 19 Kurulu tahtalarda "Pardus Mağaza" bölümüne giriş yaparak etausbregister yazıp aratarak programıi ndirip kurabilirsiniz.

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.