TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Projesi Tablet Bilgisayar İşlemleri

General Mobile Tablet Arıza-Sorun Çağrı Merkezi : 

 

0800 211 28 44

 

444 43 09
04.05.2016 - Tablet Bilgisayar Usul ve Esasları Hakkında

Eğitimde FATİH Projesi kapsamında tablet bilgisayar seti dağıtımı tamamlanmış olup, tablet bilgisayarların kullanımına yönelik usul ve esaslarda bazı problemler yaşandığı tespit edilmiştir. Söz konusu problemlerin ve belirsizliklerin giderilmesi için tablet bilgisayar kullanımına yönelik ekteki dokümanların incelenmesi  önem arz etmektedir.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitimde FATİH Projesi Kapsamında Dağıtımı Yapılacak Tablet Bilgisayar Usul ve Esasları Yönergesi (Tebliğler Dergisi -2695

Millî Tablet Bilgisayar Usul Ve Esasları Hakkında Bilgilendirme dokümanı (2 sayfa)

Örgün Eğitimden Çıkan Öğrenciler İçin Tutanak Formatı


 

 

29.10.2015 - Tab5 Tablet Aktivasyonları Hakkında

 

 • Yoğun tablet dağıtımı ve aktivasyon talebi olduğu için aktivasyon sunucusu aktivasyon isteklerini kuyruğa alıyor ve belli bir sürede aktive edemezse aktivasyon isteğinizi sonlandırıp sizi kuruktan çıkarıyor. Bu sebeple aktivasyon gerçekleşmiyor. Tekrar tekrar denemek gerekli.
 • Okullardaki f@tih ağı dışında bir internetten aktivasyon işlemi yapmak için kablosuz bağlantıyı gösterip şifresini girdikten sonra tableti kesinlikle bir kere kapatıp açın.
 • Bluetooth ilk başta kapalı gelir. Aktivasyon işlemi tamamlandıktan sonra bir süre internete bağlı kaldığınızda gerekli güncellemeleri alır ve bluetooth açılır.
 • Bazen ilk çalıştırıldığında dokunmatik ekran çalışmıyor gibi olur. Tablet kalemini kullanın. Kalem ile tableti kullanabiliryorsanız tableti kapatıp açın ekran çalışır duruma gelir. Bazı durumlarda bunu birkaç defa tekrarlamak gerekebilir.
 • Tablet yukarıda anlatılan işlemlere rağmen ısrarla aktive olmuyor ise son çare olarak fabrika ayarlarına dönüp sıfırlayın. Sonrasında aktivasyon işlemlerini tekrarlayın.
 • Tablete yüklü uygulamaları kaldırmak için; Google Play e girin kaldıracağınız uygulamanın sayfasını bulun. Burada terkar yükleyecekmişsiniz gibi kaldırabilirsiniz. Yada; masaüstünde iken uygulama simgesine basılı tutunca yukarıda kaldır seçeneği var. Simgeyi oraya sürükleyin bu işlem ile uygulamayı kaldırabilirsiniz.
 • Ekran görüntüsü de;  güç tuşu ile ses kısma tuşuna birlikte basınca alınıyor.

 


 

 

 

29.09.2015

 

Telpa Teknik servise kargo ile  gönderilen tabletlerin taşıma sırasında zarar görmemesi ve sağlık bir şeklilde teknik servise ulaşması için ;

 

 • Telpa tarafında gönderilen kutu ve kolilerin kargo ile gönderilmiş olup bu kolilerin kullanılmasını,
 • Okullarımız  tarafında tabletlerin tek tek değil toplu bir şekilde gönderilmesi,
 • Tabletlerin kılıf veya kutusu ile birlikte ambalajlanmasını,
 • Özellikle tablet dağıtımı sırasında gönderilen taşıma kapasitesi sağlam kolilerin saklanmasını ve bu kolilerin kullanılmasını,
 • Ekte ve Pybs’de POP UN gelen ‘’TABLET KARGOLAMA’’talimatına uygun tabletlerin gönderilmelidir

 

 

 

Tablet_Kargolama_Talimatı

 

 

 


 

 

 

10.08.2015

 

Eğitimde FATİH Projesi kapsamında öğrencilerimize ve öğretmenlerimize verilen tablet bilgisayar setlerine ilişkin teslim alma, dağıtım, kullanım, arıza, servis işlemleri, garanti kapsamı ile tayin, nakil ve benzeri durumlarda izlenecek yönteme ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitimde Fatih Projesi Kapsamında Dağıtımı Yapılacak Tablet Bilgisayar Setlerine İlişkin Usul ve Esaslar Yönergesi” 2695 Sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanmıştır.

 


Fatih Projesi kapsamında ilinizde dağıtımı yapılan/yapılacak tablet bilgisayar setleri ile ilgili iş ve işlemlerin yönerge doğrultusunda yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

 

 

Tablet Bilgisayar Setlerine İlişkin Usul ve Esaslar Yönergesi

 

 

 


 

01.06.2015

 

Tablet Bilgisayarlarda aktivasyon sorunu olur ise kurum resmi e-postası üzerinden mdm@eba.gov.tr adresine, tablet bilgisayarın kullanıcı tc kimlik numarası ile tablet seri numarasını ve sorunumuzu belirten bir e-posta gönderin. En az 24 saat sonrasında tabletiniz sıfırlanacaktır.

 

 

 


 

 

 

Eğitimde Fatih Projesi kapsamında ilgi yazı ile I. Fazda alt yapı kurulumları tamamlanmış ve Etkileşimli Tahtaları mevcut olan okullarımızın öğretmen ve öğrencilerine yönelik tablet bilgisayar dağıtım ilimizde yapılmıştır.

 

pybs kullanıcı adı ve şifreleri İl Milli Eğitim Müdürlüğünden okullara mail olarak atılmıştır.

 

Okullarımızın pybs.eba.gov.tr kullanıcı adları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra göreceği öğretmen/öğrenci tablet bilgisayar sayıları Bakanlığımız MEBBİS/e-okul sisteminden alınmış olup bu sayılar dışındaki tablet bilgisayar taleplerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bir sonraki planda yer verilmek üzere toplu olarak bildirilmesi ve dağıtımların hızlı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

 

 

 

 

<<< Tablet Etkinleştirme Yönergesi >>>

 

<<< Tablet Kullanım Eğitimi için Öğretmen Kılavuzu >>>

 

<<< Tablet Dağıtım Bilgi Notu >>>   

 

<<< PYBS´de Tablet Arıza Kaydı Nasıl Oluşturulur ? >>> 

 

<<< Tablet Bilgisayarların Dağıtımı >>>

 


 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.