TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Veli Akademi'miz Aile Eğitimi Kursları ile Taçlanıyor

"Alfabenin İlk Harfi A ile Başladığı Gibi Eğitim de Aile ile Başlar."
Veli Akademi'miz Aile Eğitimi Kursları ile Taçlanıyor

            MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından velilerimize yönelik Cumhurbaşkanlığı Makamı'nın 29 Ocak 2022 tarihli ve 2022/1 Sayılı Genelgesi kapsamında, çocuklarının eğitiminde en önemli yapı taşlarından biri olan ailelerin ve devamında toplumun sağlığının korunmasına katkı sağlamak; aile içi ilişkiler, ev yönetimi ve çocukların davranış yönetimlerine rehberlik edilmesi vb. amacıyla Bakanlığımız tarafından Aile Okulu Kurs Programları başlatılmıştır. 

            Kursların başlangıcından önce MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından Aile Okulu Eğitici Eğitimi Kurs Programı ile 03.08.2022 tarihinde Akçaabat ilçesinde açılmak üzere; Akçaabat, Araklı, Çarşıbaşı, Of ve Ortahisar ilçelerinde toplam 5 kurs açılmış, bu kurslara 97 öğretmen katılmış ve 40 öğretmen sertifika almıştır. 

            Velilerimiz için kursta Sosyal ve Duygusal Beceri Gelişimi, Aile İçi İletişim Becerileri, Akran İlişkileri, Bilinçli ve Güvenli Teknoloji Kullanımı, Çatışma ve Stres Yönetimi, Bağımlılık, Ahlaki Gelişim, Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite gibi alanlarda destek verilecektir. 

            Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi'nde yapılan eğitim açılış toplantısına velilerimizle birlikte İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu da katıldı. Programın açılışında bir konuşma yapan Müdürümüz, "Biz geçen yıl Trabzon İl Mili Eğitim Müdürlüğü olarak Trabzon Veli Akademisi'ni kurduk. Bu alanda da çok sayıda eğitimler verdik. Aile eğitimi, ebeveynlerin eğitimi, çocuklarımız için internet kullanımı, çocuğumun nasıl oyun terapisti olabilirim? gibi birçok seminerler düzenledik. Yaklaşık 14.500 velimize ulaşarak tüm ilçelerimizde ailelerimize yönelik eğitimler verdik. Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geçen yıl etki alanımızı en çok geliştirdiğimiz ve Bakanlık tarafından da özellikle takip edildiğimiz hususlardan biri de Veli Akademi'miz idi. İnşallah bu yıl Bakanlığımız oluşturduğu Aile Okulu Kursları ile de bizlerin bu çalışmalarını taçlandırmış olacağız. Valimizin de birçoğuna katıldığı bu seminerler şehrimizin Bakanlık nezdinde dikkat çeken bir çalışması oldu. Bakanlığımız da ilerleyen zamanda tüm ülkede bir "Aile Okulu Kursu" kurulmasını ve ailelere ulaşılmasını istedi. Bizler bu alanda önce öğretmenlerimize seminerler verdik, şimdi de burada olduğu gibi ailelerimize eğitimlere başladık. Şunu bilmenizi istiyorum, bizler bu süreci çok önemsiyoruz. Bu eğitimler ile birlikte siz velilerimiz bizlerin yanında olacaksınız, bu da eğitim seviyemizi daha da arttıracaktır. Benim bu konuda hep dile getirdiğim Rahmetli Doğan Cüceloğlu' nun şöyle bir sözü vardır: "İnsanın ana vatanı çocukluğudur." Ana vatanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bizler bu dönemi doya doya ve etkili kullanmalıyız. Onlarla geçireceğimiz anları ihmal ediyoruz. İnşallah bu imkânlar bizlere birer fırsat olacaktır. Bu eğitimler sonucu bir ailede bir farklılık yaratabiliyorsak ne mutlu bizlere, geçen yıl bizlere bu konuda çok güzel dönüşler oldu. Ben hepinize şimdiden bu eğitimlerin yeni ve güzel şeyler katmasını ve çocuklarımızın güzel ve anlamlı bir çocukluk geçirmelerini diliyor, bu eğitimlerin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum." dedi. Müdürümüz daha sonra velilerimizle bir süre sohbet ederek Halk Eğitimi Merkezi'nden ayrıldı.

               Şuna kadar Araklı, Çaykara, Ortahisar ve Sürmene ilçelerinde olmak üzere toplam 4 kurs açılmış olup, bu kurslara 141velimiz kursiyer katılmıştır.

24-08-202224-08-202224-08-202224-08-202224-08-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.