TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU Ortaokul Müdürleriyle Bir Araya Geldi

Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU Ortaokul Müdürleriyle Bir Araya Geldi

Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU başkanlığında, Trabzon’un eğitim durumu ve 2018 LGS Türkiye birinciliğiyle ilgili il genelindeki ortaokul müdürleriyle Trabzon Fen Lisesinde toplantı gerçekleştirdi. 

Toplantıya Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Şube müdürü Mesut KAŞ ile il genelindeki tüm ortaokul müdürleri katıldı. 

AR-GE ve Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mesut KAŞ’ın sunumuyla başlayan toplantı, Müdürümüz Hızır AKTAŞ’ın konuşmasıyla devam etti. Müdürümüz konuşmasında, 

“İlimizin ‘Liselere Geçiş Sistemi’ performans değerlendirmesini yapmak, konuyu her yönüyle ele alıp incelemek ve daha da ileriye gidiş için yol ve öneri üretmek maksadıyla gerçekleştirdiğimiz toplantımıza hoş geldiniz.

Öncelikle çok kısa bir süre önce Bakanlığımız tarafından yayımlanan 2018 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin performans raporuna göre 81 ilde merkezi olarak yerleşen öğrenci sayısı, alt test ham puan ortalamaları ve merkezi sınav puan ortalamaları listesinde Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören öğrencilerimizin Türkiye birincisi olması bizleri çok sevindirmiş, mutlu kılmıştır.

Beş yıl önce hep birlikte çıktığımız meşakkatli yolda, uyum içerisinde, özverili ve her yıl biraz daha fazla döktüğümüz alın teri ile bugün sadece akademik alanlarda değil, kültürel ve sportif faaliyetler noktasında da ilimizin eğitimde ulaştığı son durum hepimizce aşikârdır.

Başarının bir ekip işi olduğunu, azimle ve gönülden çalışarak, heyecan duyularak, sevgiyle elde edildiğini Rabb’imize şükürler olsun ki tüm Türkiye’ye duyurduk, ispatladık.

Sizlere sonsuz teşekkürlerimi ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Bu başarı hikâyesini büyük bir aile olarak birlikte yazdık. Hepinizi gönülden tebrik ediyorum

Gelinen son noktada, bu başarıyı koruma ve geliştirme sorumluluğu ile gayretli çalışmalarımıza, ilimizi her platformda en iyi şekilde temsil etmeye tüm hızımızla devam edeceğiz. Sizlere güveniyor, özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı yürekten destekliyor ve bir kez daha kutluyorum. 

Kıymetli Arkadaşlar,

Bu güzel ve gurur verici gelişmelerden sonra, birtakım hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

Sizlerden öğretmenler odasının havasını sürekli teneffüs etmenizi, onların istek, öneri ve dertlerini dinlemenizi, onlarla hemhal olmanızı, gelen evrak, giden evrak takibi ile müdür odasına sıkışıp kalarak yapıcı iletişim kurmaktan ayrı kalmamanızı önemle rica ediyorum. Okulunuzda bir aile ortamı oluşturmalı ve bu ailenin müşfik lideri siz olmalısınız.

Siz okulunuzda lider bir yönetici olduğunuz, orada bulunduğunuz için yüksek bir beklenti oluşmalı. Siz orada olduğunuz için “Evet, bu iş olur.” denilmeli. Heyecan yaratmalısınız. Sizden önce ile sizden sonra arasında müspet yönde ciddi farklar oluşmalı.

Sevgili arkadaşlar, muhakkak surette öğretmenlerin kollarına girmek, onlarla sohbet etmek, cenazesiyle ilgilenmek, düğününü, bayramını, çoluk çocuğunun hastalığını sormak, konu komşuyla ilgilenmek, mahalleyi dolaşmak, öğrencilerin görüşlerini dinlemek, onlara geleceğin büyükleri gibi davranmak, küçük ve temiz yüreklerine dokunmak, velilerle sıkı bir iletişim içinde olmak bütün bunların hepsi yöneticilik, liderliktir. Bunları sizlerden daha da artan hassasiyetle mutlaka bekliyoruz. Sizler bizim okullardaki elimiz, ayağımız, aklımız, kalbimizsiniz.

Bakanlığımızın bizlere sunduğu kaynakların dışında bir kaynak kullanmamanızı, bu konuda öğrenci ve velileri yönlendirip telkinlerde bulunmamanızı, öğretmenlerimizin Eba’daki zengin kaynak ağını, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından yayımlanan kazanım kavrama testlerini muhakkak takip ederek öğrencilerini faydalandırmalarını önemle rica ediyorum. 

Sizlere güveniyor, özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı yürekten destekliyor ve bir kez daha kutluyorum.” dedi. 

 2018 LGS sonuçlarına göre Trabzon’un başarısının gurur verici olduğunu ifade eden Vali Ustaoğlu ise “İlimizin LGS Türkiye birinciliği sonucuyla ilgili bizlere yaşattığı mutluluğu, gururu okul müdürlerimizle hem paylaşmak hem de  başarı hikâyesinin devamını sağlamak ve sürekli hale getirmek için istişarelerde bulunacağız. Gurur verici bu başarıda alın teri ve çalışmalarıyla emeği geçen, başarının saç ayağı diye tabir ettiğimiz  öğrenci-veli öğretmen ilişkisinin çok güzel sonucunu burada yaşıyoruz. 

Mesleğe başladığım ilk günden itibaren eğitim bizim işimizin en önemli bir ayağı olmuş, üzerinde hassasiyetle durduğumuz temel meselemiz olmuştur. İlimiz adına yakalanan bu başarının devamı açısından her birimize düşen  ciddi sorumluluk ve görev olduğunun bilinciyle bundan sonraki süreçte de sizlerle birlikte zaman zaman okullarımızı ziyaret edip başarı hikâyesinin bundan sonraki süreçte de devamı adına  bizlere düşen ne varsa çalışma ve gayretin içerisinde de olacağız. Bu başarının 2014 yıllarından itibaren her yıl aşama aşama katlanarak arttığını görüyoruz. Bu sonucun tesadüf olmadığının farkındayız. Öğretmenlerimiz başta olmak üzere ailelerimizin çocuklarımıza gösterdiği ilgi, okul müdürlerimizin okuluna ve öğrencilerine hâkim olması, öğrencilerin sadece dersleriyle değil ailelerinin sosyal durumlarının farkında olmanın titizliği içerisinde olmaları sonucunda yakalanan bir başarıdır. Bundan sonra elde edilen başarı çıtasını daha yukarıları çıkarmak için hep birlikte gerekli özeni ve gayreti göstereceğiz.

Çocuklarımızın sosyal ve kültürel değerler ile milli ve manevi alanlarda da  vatanına, milletine, bayrağına  bağlı olmaları için yapacağımız çalışmalar var." şeklinde konuştu.  

Konuşmaların ardından toplantı nihayete erdi.

27-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-201827-12-2018

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.