TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz İsmail USTAOĞLU TEKNOFEST 2021'de Birinci Olan AVIATOR Takımını Kabul Etti

Valimiz İsmail USTAOĞLU TEKNOFEST 2021'de Birinci Olan AVIATOR Takımını Kabul Etti

          Sayın Valimiz İsmail USTAOĞLU,   TEKNOFEST 2021 "Savaşan İHA Döner Kanat Kategorisi" nde birincilik ödülünün sahibi olan Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi'nin AVIATOR-(Göklerin Hakimi) Takımı'nın makamında kabul edip takım üyelerini ve danışman öğretmenimizi ödüllendirdi.

         Sayın Valimiz, Kurum Müdürü Abdulvahap ALTIN; takım üyesi öğrencilerimiz Alphan Bartu ALTINTAŞ, Alp BAYRAKTAR, Gizem DURMUŞ, Kemal Efe KOLAYLI ve danışman öğretmenleri Fatih GÜNGÖR'den proje ve yarışma hakkında bilgi aldı.

       Bursa Yunuseli Havaalanında 6-9 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST Savaşan İHA Yarışması Döner Kanat Kategorisine bu yıl 139 takım başvurdu. Kritik Tasarım Raporu aşamasını geçebilen 27 takım Yunuseli Havaalanındaki yarışma finallerine katılım hakkı elde ederken 13 takım teknik test ve yeterlilikleri geçerek uçuş gerçekleştirdi. 

         13 takım arasında sadece lise düzeyinde öğrencilerin olduğu Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi'nin öğrencileri yarışmada 7 raund da yarıştı. "Savaşan İHA Yarışmaları" na katılan takımların yerine getirmesi gereken; otonom kalkış-uçuş-iniş ve kilitlenme gibi özellikleriyle geleceğin savaş teknolojilerini içermesi bakımından dünya genelinde bu alanda gerçekleştirilen en zorlu yarışmalardan biri olarak kabul ediliyor. 7 raund üzerinden düzenlenen yarışmada takımlar, aynı anda havalanarak, birbirlerinin İHA'larına kilitlenmeye çalıştı.

        5. etapta havada rakip İHA ile çarpışan takımımız kırım yaşamış ve IHA'ları parçalanmıştır. Bu tip olumsuz durumlar için hazırlıklı olan takımımız aracı tekrar uçabilecek hale getirip ertesi günkü etaba yetişip yarışmaya devam etmiştir.

         TEKNOFEST 2021 Savaşan İHA Döner Kanat Kategorisi'nde Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi'nin AVIATOR-(Göklerin Hakimi) Takımı 7 raund yarışarak birincilik ödülünün sahibi oldu. 

      Müdürümüz Hızır AKTAŞ; "Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezimiz 6 yıldır İHA konusunda güzel çalışıyorlar. 2019 yılında da TEKNOFEST birincisi olmuşlardı. Bilim ve Sanat Merkezimizin binasını yaptıran hayırseverimizlerimiz Hüseyin ve Beril BAŞARAN'a ekibimize maddi-manevi desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. AVIATOR Takımı bu yıl da uçuşlarını 2018 yılında elim bir uçak kazasında kaybeden hayırseverlerimiz Hüseyin ve Beril BAŞARAN'ın merhum kızı Mina BAŞARAN adına yaptılar. Birincilik ödüllerini de merhum Mina BAŞARAN'ın aziz hatırasına armağan ediyorlar" dedi.

30-09-202130-09-202130-09-2021

30-09-2021

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.