TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Cumhuriyeti'nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü, Trabzon'da Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü, Trabzon'da Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıl dönümü dolayısıyla Trabzon'da bir dizi program düzenlendi. 28 Ekim'de valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 29 Ekim'de de yine valilik bahçesinde gerçekleştirilen tören programıyla sürdü.

Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU'nun, valilik önünde tebrikleri kabulünün ardından il protokolü ve davetlilerin bulunduğu alana geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması sonrasında, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunmasını takiben, günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma gerçekleştiren Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, "Tarihi şan ve şerefle dolu aziz milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde verdiği İstiklal mücadelesiyle, eşsiz kahramanlıklarla, kanıyla, canıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'mizin 97. yıl dönümü kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyeti'nin asıl sahipleri olan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı yürekten kutluyorum." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, bir dünya imparatorluğunun küllerinden doğarak ayağa kalkan bir devlet olduğuna vurgu yapan Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, "Her türlü badireye rağmen milletinden aldığı güçle, azim ve kararlılıkla kutlu yolculuğunu sürdüren, bir yandan da gelişerek büyüyen cumhuriyetimiz, ne mutlu bizlere ki; artık dünyanın sayılı devletlerinden biri haline gelmiştir. Bir devrin hasta adamı, şimdilerde bölgesindeki istikrar için inisiyatif kullanabilen dik duruşuyla, barışın güvencesi pozisyonu ve demokrasiye bağlı yapısıyla, ekonomide, siyasette, sanatta, sporda ve daha pek çok alanda attığı Türkiye Cumhuriyeti imzasıyla, ne kadar diri olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır." İfadelerini kullandı.

Türkiye'nin, gelişmekte olan devletlere, kurtuluş mücadelesi ve sonrasında kat ettiği yolculukla rol model olduğunu aktaran Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, "Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti ile ne kadar gurur duysak azdır. Bu topraklarda ziyadesiyle hissettiğimiz milli-manevi değerlerimize, birlik-beraberliğimize, ata mirası gelenek-göreneklerimize ve bizlere özgü tüm güzel hasletlere dört elle sarılıp sahip çıktığımız sürece, Allah'ın izniyle bu devlet ebediyete kadar var olacaktır. Bizler, yüzyıllar boyunca Anadolu'da ve Rum elinde birlikte kardeşçe yaşadığımız, dinimizden, dilimizden veya kanımızdan olmayan milletleri de 'bizden' bildik. Türkiye Cumhuriyeti devleti, bugün gelinen noktada hiçbir vatandaşını ötekileştirmeyen, kendisine gönülden bağlı her bir ferdini kucaklayan, farklılıkları zenginlik gören anlayışla yönetilmektedir." şeklinde konuştu.

Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU sözlerine şöyle devam etti: "Toplumumuzun tüm unsurlarına eşitlikçi yaklaşımla ve devletin asıl sahibinin milletin bizzat kendisi olduğu gerçeğiyle hizmet üretilmesi, müreffeh yarınlar için en büyük gücümüz ve güvencemizdir. Ancak, tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de devlet-millet birlikteliğinden doğan bu büyük güce tahammül edemeyenler olacağı asla unutulmamalıdır. Yok saydıkları, topraklarını parçalayıp paylaşma planları yaptıkları yaşlı imparatorluktan, modern bir cumhuriyetin vücuda gelmesini bir asırdır hazmedemeyenler, beklenen şekilde ve çizgilerinden taviz vermeden, cumhuriyetimizin önüne engeller çıkarmaya devam etmektedir. Bu hazımsız güruh; yıllardır darbe kalkışmalarıyla, din ve mezhep hassasiyetlerini kullanarak, terör örgütleriyle iş tutarak bu ülkeyi bölmeye, bu ülkeyi parçalamaya çalışmaktadır. Dün olduğu gibi bugün de hain emeller peşinde koşanlara gereken zeminde gereken cevapların verileceğinden şüphemiz yoktur. Bu devlet; inandığı yolda, Rabb'imizin yardımıyla ilerlemeye devam ediyor, edecek ve hak ettiği noktaya da yine Allah'ın izniyle, er ya da geç mutlaka ulaşacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; bu toprakları bizlere vatan yapan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bağımsızlığımız uğrunda canlarını feda ederek şehadete eren tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle, gazilerimizi ise şükranla anıyorum. Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünde, tüm Trabzonluların ve aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı en içten dileklerimle bir kez daha kutluyorum."

Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU'nun yanı sıra, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat ZORLUOĞLU, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız İlhan BAL, askeri erkan, il protokolü, şehit yakınları, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı tören, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

29-10-202029-10-202029-10-202029-10-202029-10-2020

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.