TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ

Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bünyesinde yürütülen "Türkçe Söz Varlığı Proje"sinin ilimiz okullarında uygulama süreci ile ilgili olarak İl Millî Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Müdürlüğümüz Ar-Ge sorumlusu Şube Müdürü Mesut KAŞ ve TVSP Projesi Trabzon İl Koordinatörü Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Yasin ÖZTÜRK ile görüştü. Bakanlığımızın ilimiz ölçeğinde örneklem olarak  seçeceği okullarda projenin sağlıklı olarak uygulanması için izlenecek yol haritasını değerlendirdiler.

Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Trabzon'un Türkçe Söz Varlığı Projesinin uygulanacağı Türkiye genelinde pilot uygulamanın yapılacağı 26 ilden biri olduğunu belirterek 2.sınıftan 12.sınıfa kadar öğrencilerin yazılı söz varlığı üzerinden derlem çalışmasını içerdiğini belirtti. Proje sonucunda öğrencilerin yazılı dile dayalı olarak kullandıkları sözcüklerin belirlenmesi ve sınıflandırılması, sıklık listelerinin oluşturulması ile yapay zeka uygulamaları aracılığı ile dilbilimsel çözümlemelerin ortaya konacağını belirterek, projenin ilimiz ayağında uygulama sürecinin sorunsuz tamamlanacağını ifade etti. Projenin uygulama sürecini birlikte yöneteceğimiz Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkür etti.

17-02-202017-02-2020

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.