TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TRABZON BİLİM, TEKNOLOJİ VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ VE ÇOŞKU İLE AÇILDI

TRABZON BİLİM, TEKNOLOJİ VE KÜLTÜR ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ VE ÇOŞKU İLE AÇILDI

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 2021 çağrı döneminde TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliklerini Destekleme Programına sunulan "Trabzon Bilim, Teknoloji ve Kültür Şenliği" projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur.

Trabzon Bilim, Teknoloji ve Kültür Şenliği projesinin bugün Trabzon Üniversitesi Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi'nde açılış töreni yapıldı.

Büyük ilgi ile karşılanan şenlikte toplumun her kesiminde her yaş grubuna uygun, bilim söyleşileri, müze gezileri, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, kodlama, robotik, resim sergisi, 3-D modelleme, tarım ve hayvancılık, sanat, drama, astronomi, fen bilimleri, zeka oyunları, stratejik düşünme, tarih, yapay zeka, gastronomi, siber güvenlik ve mekatronik içerikli etkinlikler yer almaktadır.

Şenliğin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak FETTAHOĞLU, konuşmalarında "Bir eğitim ve kültür kenti olarak tarihte iz bırakmış olan şehrimiz, bölgesinde merkez olma konumunu sürdürürken bölgenin ekonomik, kültürel ve sanatsal ihtiyaçlarının karşılanmasında da üstlendiği rol oldukça büyüktür. Büyük bilim adamı İbn-i Sina "Bilim ve sanat, itibar görmediği toplumları terk eder." diyor. Bizler de özellikle şehrimiz adına bilim ve sanata değer veriyor bu alandaki tüm birikimimizi daha da artırarak gelecek nesillere aktarma gayreti yaşıyoruz. Günümüz teknolojik gelişimler ile büyüyen genç neslimizin bu alandaki ilerlemelerine de şehrimiz eğitimi adına çok değer veriyoruz.

Okullarımızdaki akademik başarının önemli olduğunu bilmekteyiz. Özelikle gelişen dünyanın teknolojik anlamda ilerlemelerine sağlam alt yapı oluşturabilmek için mutlaka akademik başarının da sağlanması gerekmektedir. Fakat bu konuda teorik anlamdaki bilgilerin pratikte yani sahada öğrenilmesi alandaki ilerlemenin en önemli temel taşıdır. Bizler ilimizin bu anlamda devam ettiği çalışmaların olumlu sonuçlarını almanın gururu ve mutluluğunu yaşamaktadır.             

Bu tür projelerin özellikle şehrimiz adına çok büyük katkıları olacağı açıktır. Artık okullarımızda öğrencilerimiz aktif, sahasında uygulama yapabilen konuma geçecektir.  Öğrencilerimizin alanında bu başarıları sergilemeleri bizleri de ilimiz eğitim öğretim başarı acısından fazlası ile mutlu etmektedir. Bu öğrencilerimizin ve çalışmaların gelecek yıllarda ülkemizin her alanda ilerlemesinde yoğun olarak görev alacaklarından eminiz. Bu bakımdan öğrencilerimize bu yolda rehberlik eden okullarımıza ve öğretmenlerimize teşekkür ederken onların bu başarısındaki baş mimarlardan olan çok kıymetli anne ve babalarımızı da tebrik ediyorum.

Projenin hazırlanma aşamasında Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesine de değerli desteklerini bizlerden esirgemedikleri ve projemizin ortağı olarak yer alarak gücümüze güç kattıkları için kendilerine teşekkür ediyorum." diyerek programın açlışını gerçekleştirdi.

Gençlerin aktif olduğu, yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri, bilimsel olguları keşfetmelerine olanak sağlayan, merak duygularını artıran ve eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, teknoloji okuryazarlığı gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirmek ve bilim kültürünün ve bilimsel bilginin toplumun her kesimine ulaştırılması amacıyla oluşturulan şenlikte ilk olarak alanında uzmanlar tarafından konferanslar verildi.

İki etkinlik döneminden oluşan projenin birinci etkinlik dönemi olan 21-22-23 Mart tarihlerinde 3 gün boyunca birbirinden değerli 8 bilim insanı söyleşi gerçekleştirecek, 24-25-26 Mart tarihlerinde ise çocukların ve gençlerin 3 gün boyunca ücretsiz olarak Kanuni Kültürevini, Trabzon Şehir Müzesi'ni, Trabzonspor Müzesi'ni ve DSİ Taşkın Müzesi'ni gezerek tarih şuuru ve milli kültür bilinci kazanmaları sağlanacaktır.

Projenin ikinci etkinlik döneminde ise 26-27-28 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan büyük bilim şenliğinde okul öncesi çocuklarından doktora öğrencisine, öğretmenlerden sivil vatandaşlara 7'den 70'e toplumun her kesiminden insanın 3 gün boyunca 40 farklı bilim, teknoloji ve kültür içerikli atölye etkinliği ile buluşturulması hedeflenmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından şenlikte 20.000 vatandaşımızın konuk edilmesi planlanmaktadır. 

21-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.