TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SUYA YAZANLAR PROJESİ'NDE ÖĞRENCİMİZ TRT'DE CANLI YAYINLA KİTABININ TANITIMINI YAPTI

SUYA YAZANLAR PROJESİ'NDE ÖĞRENCİMİZ TRT'DE CANLI YAYINLA KİTABININ TANITIMINI YAPTI

SUYA YAZANLAR PROJESİ'NDE ÖĞRENCİMİZ TRT'DE CANLI YAYINLA KİTABININ TANITIMINI YAPTI 

Suya Yazanlar Projesi Nedir?

Yazarlık Atölyesi; öğrencilere yazarlık ile ilgili bilgilerin öğretildiği, yazma pratiklerinin yapıldığı, öykü, roman, anı, deneme, oyun, senaryo ve çocuk kitabı gibi eserleri yazabilmeleri için gerekli çalışmaların yapıldığı, programa katılmak isteyen gönüllü öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle yürütülen bir programdır. "Aklında Durana Kadar Yaz Kitap Olsun" slogan ile yazmayı özendirmek ve yazanlara dikkat çekmek için "Suya Yazanlar" olarak adlandırılmıştır. 

Projenin Amacı Nedir?

Öğrencilerimizin kendisini tanıması, milli ve manevi değerlerini kendi dünyalarında yaşaması, yaşatması ve gelecek nesillere taşıması amaçlanmaktadır. Ortaya koyacakları eserler ile topluma mal olabilecek millî ve evrensel bir sorumluluk ruhu taşıyan, erdemli, araştıran ve sorgulayan, kendisine ve ülkesine daha iyi bir gelecek hazırlamayı ilke edinmiş çalışkan, çok yönlü, yüksek donanımlı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmaktır. 

Proje; düşünce, kültür, sanat ve edebiyat eserleri başta olmak üzere hayatımızda büyük etkileri ve katkıları olan yazarlarımızın eserlerinin okunması, incelenmesi, değerlendirilmesi ve yorumlanması temeline dayalı bir yazarlık faaliyeti etkinlikleri yürütmeyi hedeflemektedir. Öğrencilerimizin okuma sürecinde ortaya çıkan birikimleri ile düşünce dünyasının zenginleşmesi, yazı ile kendini ifade etmesi ve topluma ulaşması, eserlerin yazılı eserler dünyasında yer alması hedeflenmektedir. 

Bu kapsamda Zehra Kitapçıoğlu İlkokulu 4. sınıf öğrencimiz olan Zeynep Küçük "Umudun Adı Oya" adlı kitabı ile okulda imza etkinliği düzenledi. Etkinliğe okulun tüm öğrencileri de katılarak küçük yazardan kitabı hakkında bilgi aldı. 

Ardından TRT ve Müdürümüz Hasan Uygun'un da katıldığı programda öğrencimizle canlı yayında bir söyleşi düzenlenerek yazma çalışmaları hakkında öğrencimizden bilgi aldılar. 

Programın devamında yine yazma etkinliği ile bağlantılı olan ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin tarafından başlatılan; Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında "Anlat Bakalım", "Hatırlatmaca", "Sınıf Gazetesi" tanıtım köşesinde, gazete dağıtım etkinliği düzenlendi. Ardından  "Deyimler Kitabı" ve "Trabzon Türküleri" etkinliği, Maçka Yolları Taşlı türküsü söylendi. Ayrıca ÇEDES projesi kapsamında "Sabır Etkinliği" de etkinliği düzenlenerek tamamlandı.

06-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-202406-03-2024

 

 

06-03-202406-03-2024

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.