TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORTAOKUL VE LİSE KATEGORİSİ GENÇ SADA KUR'AN-I KERİM'İ GÜZEL OKUMA 2. BÖLGE YARIŞMALARI DÜZENLENDİ

ORTAOKUL VE LİSE KATEGORİSİ GENÇ SADA KUR'AN-I KERİM'İ GÜZEL OKUMA 2. BÖLGE YARIŞMALARI DÜZENLENDİ

 ORTAOKUL VE LİSE KATEGORİSİ GENÇ SADA KUR'AN-I KERİM'İ GÜZEL OKUMA 2. BÖLGE YARIŞMALARI DÜZENLENDİ

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, milli eğitimin amaçlarını her yerde ve her fırsatta gerçekleştirmek, öğrencilerimize kendilerini yetiştirebilecekleri fırsat ve imkânlar sunmak, ortak bir genel kültür vererek geleceğe hazırlamak, doğru inanç, doğru bilgi, doğru düşünce ve erdemli davranışlar kazandırmak, onların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerini ilgi ve yetenekleri doğrultusunda desteklemek, meslekî bilgi, beceri ve yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlamak ve serbest zamanlarını etkin ve verimli değerlendirebilmelerine imkân vermek amacıyla yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde akademik, bilimsel, teknolojik, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve meslekî alanlarda birçok çalışma planlamakta ve gerçekleştirmektedir.

Bu amaçlar doğrultusunda planlanan yarışmalardan biri olan 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Ortaokul ve Lise Kategorisi Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma 2. Bölge Yarışmaları bugün Dursun Ali Kurt Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunda düzenlendi.

Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sayın Uğur TECİR'in de teşrif ettiği yarışmanın ödül törenine Sayın Valimiz Aziz Yıldırım da katıldı.

Kur'an'ı Kerim'in sadece "Emri bil maruf nehyi anil münker" emrini yerine getirmemiz dahi toplum olarak da, insanlık olarak da hepimizi kurtuluşa ulaştırmaya yeterlidir. İyiliğin yüceltildiği, kötülüğün uzaklaştırıldığı bir dünya insanlığa hayır getirir, huzur getirir, refah getirir, umut getirir, güzellik getirir. Bunun yolu da Kur'an-ı Kerim'e dört elle sarılmaktan, onu okumaktan, anlamaktan, hayatımıza tatbik etmekten geçiyor. Nitekim Yüce Mevla da Kur'an-ı Kerim'in sarih kıraatle her harfin, her hecenin, kelimenin, cümlenin hakkı verilerek okunması gerektiğini buyurmaktadır.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan yarışmada değerli jüri üyelerinin sahneye daveti ile yarışma başladı.

İlk olarak ortaokul kategorisinde yarışan öğrencilerimizin ardından lise kategorisi öğrencilerimizle yarışma devam etti.

Yarışmanın ortaokul kategorisi birincisi Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi Ahmet Akif ADANUR, lise kategorisinde ise Espiye Şehit Murat Şahin Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Mevlüt Akbayrak, bölge birincisi oldular.

Bölge birincisi olan öğrencilerimiz Türkiye finallerinde temsil etmeye hak kazandı.

Güzel sesleri ve nefesleri ile bizleri nasiplendiren çok kıymetli öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca onların yetişmesinde emeği geçen ailelerini ve öğretmenlerini tebrik ediyor, hem öğrenci kardeşlerimize hem bizlere okunan bu Kur'an ile amel edebilmeyi Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyoruz.

30-04-202430-04-202430-04-202430-04-202430-04-202430-04-202430-04-202430-04-2024

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.