TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ortahisar Ömer Burak Terzi Özel Eğitim Anaokulunda “Erken Çocukluk Birimi”nin Açılışı Gerçekleştirildi.

Ortahisar Ömer Burak Terzi Özel Eğitim Anaokulunda “Erken Çocukluk Birimi”nin Açılışı Gerçekleştirildi.

Açılış törenine Ortahisar Kaymakamı Tolga TOĞAN, Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Zekeriya ERTÜRK, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür KÖSE, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fatma Zehra AYDIN, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Müdürümüz Sayın Hızır AKTAŞ, “Öncelikle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle okulumuz bünyesinde hizmete başlayacak olan “Erken Çocukluk Birimi”nin açılış merasimine hoş geldiniz. 

Malumunuz olduğu üzere 36 ayını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için okul öncesi eğitim zorunludur. 2018 yılında yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğiyle 0-36 aylık özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar için erken eğitim ve ailelerin desteklenmesine yönelik eğitim faaliyetlerinin artırılarak yürütülmesine dair eğitimlerin planlanması yer almaktadır. 

Erken tanı ve ailelerin çocuklarının özel eğitime ihtiyacı olduğunu öğrenmesiyle birlikte aldıkları hizmet, sadece özel teşebbüs özel eğitim merkezlerinde sağlanmakta, ilimizde ise 0-36 ay aralığında bulunup bu eğitime ihtiyacı olan 88 yavrumuz bulunmaktadır. 

Açılışını yapmakta olduğumuz bu eğitim kurumumuzda, ailelerin çocuklarıyla birlikte eğitim birimimize gelerek hep birlikte eğitim almaları sağlanacaktır. 

  Erken çocukluk özel eğitim alanı ülkemizde yeni bir sahadır. Kendine has bir çalışma alanı, kendi değerleri, amaçları ve ortaya çıkış nedenleri vardır. Erken çocukluk özel eğitim hem erken çocukluk eğitiminin hem de özel eğitimin etkilerini yansıtmaktadır. 

  Engelli çocuklarımızın aileleri sıklıkla özel gereksinim ve stres yaşarlar. Bu sebeple hizmetlerin erken dönemde sunulması, çocuklar ve aileleri için en uygun sonuçlara ulaşılması anlamına gelecektir. 

  Erken eğitim programları, anne babalara büyük bir destek sağlamaktadır. Öyle ki bu programlar, çocuğa doğrudan yardım etmekte, ailenin stresini azaltmakta ve anne babaların engelli çocuğa zengin bir çevre sağlama yeterliklerini artırmaktadır. 

İnşallah Trabzon’da bir ilk olan bu birimimiz özel gereksinimli çocuklarımıza ve ailelerine büyük bir destek sağlayacak, onların huzur ve mutluluğuna katkıda bulunacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle her sağlıklı insanın birer engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini hatırlatarak, tüm insanları engelli vatandaşlarımıza yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını adeta kendi sorunları bilerek üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çağırıyor; kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi. 

Trabzon’da ilk kez açılan “Erken Çocukluk Birimi” yapılan konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek faaliyete başladı.

03-12-201803-12-201803-12-201803-12-2018

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.