TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimize Bilimsel Araştırmalarında Yol Gösterecek Konferansımızda Müdürümüz, Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu ve Merkez Fen Lisesi Öğrencilerimiz Bir Araya Geldiler.

Öğrencilerimize Bilimsel Araştırmalarında Yol Gösterecek Konferansımızda Müdürümüz, Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu ve Merkez Fen Lisesi Öğrencilerimiz Bir Araya Geldiler.

Öğrencilerimize Bilimsel Araştırmalarında Yol Gösterecek Konferansımızda Müdürümüz, Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu ve Merkez Fen Lisesi Öğrencilerimiz Bir Araya Geldiler. 

"Liselerde Bilim Uygulamaları" projesi kapsamında Müdürlüğümüzün Merkez Fen Lisesinde düzenlemiş olduğu "Bilimsel Araştırma Yöntemleri" konferansında Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu ve Müdürümüz Hasan Uygun, öğrencilerimizle bir araya geldi.

Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce "Liselerde Bilim Uygulamaları" projesi kapsamında Müdürlüğümüzün Merkez Fen Lisesinde düzenlemiş olduğu "Bilimsel Araştırma Yöntemleri" konferansında Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu ve Müdürümüz Hasan Uygun, öğrencilerimizle bir araya geldi. 

Öğrencilerimizin girişimci, yenilikçi, dil becerisi yüksek, sorun çözebilen, sistematik düşünebilen, iletişime ve öğrenmeye açık, fikirlerini her ortamda ifade edebilen mutlu bireyler olarak yetişmesine imkân ve ortam sağlamak amacıyla Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" hayata geçirilmiştir. 

Projenin Amacı

Programla öğrencilerin, bilim, teknoloji, çevre, ekonomi, eğitim, değerler, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, ekonomi, hukuk, politika gibi alanlarda, bilimsel düşünme, araştırma ve sunum yapma, rapor hazırlama, kendini ifade etme gibi akademik çalışmalara alt yapı oluşturacak becerilerinin geliştirilmesi ve farkındalık düzeylerinin artırılması amaçlanmaktadır. 

Bu amaca yönelik olarak öğrencilerimize ulusal ve uluslararası ölçütlerde bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırılması için fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler alanlarında çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi planlanmaktadır. 

Eğitim ortamlarında bilimsel toplantıların öğrenciler tarafından gerçekleştirilmesi esasına bağlı olarak planlanan program; yöneticilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin, araştırmacıların ve akademisyenlerin iş birliğinde yürütülecektir. 

Programın ilk aşamasında okullar tarafından, bilimsel toplantılara katılacak olan öğrenci gruplarının ve katılım sağlayacakları alanların (fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler) belirlenmesi, bilimsel toplantıların gerçekleştirilmesi, hazırlık süreçlerine ilişkin okulda bulunan öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitimlerin düzenlenmesi, her sınıf düzeyinde ayrı konu ve türlerde bilimsel toplantıların gerçekleştirilmesi süreçleri yürütülecek. 

Liselerde Bilim Uygulamaları Programı'nın ikinci aşamasında il geneli bilimsel toplantılar koordinatör okullar tarafından "Bilim Her Yerde" kapsamında gerçekleştirilecektir. 

Öğrencilerimizin hayata hazırlanması, onların her açıdan desteklenmesi ve uygulamalı olarak tüm süreçlere dâhil edilmesi bizler için çok önemli. Hazırlanan bu program ile öğrencilerimiz akademik çalışmalar yapabilecek, bilimsel toplantılar düzenleyebilecek, bilim, kültür, sanat gibi alanlarda farkındalıkları artacak, bilimsel düşünme, araştırma yapma gibi becerileri gelişecektir. 

Bu kapsamda ilimiz Merkez fen Lisesinde öğrencilerimiz ile bir araya gelen Müdürümüz ve Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu öğrencilerimize bu konuda yol gösterdiler. 

Programın açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan Uygun,  "Program kapsamında ilimizdeki 6 fen lisesi ve 5 Anadolu lisesinden toplam 350 öğrenci ile çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Bu vesileyle Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu'na programın uygulanmasına yönelik gerçekleştireceği öz verili çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Öz güveni ve akademik başarısı yüksek; fikirlerini, duygularını paylaşabilen aynı zamanda öğrenmeye açık bireylerin yetişmesi amacıyla planlanan "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı"nın hayırlı olmasını diliyorum. " dedi.

 Konuşmaların ardındanTrabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu öğrencilere Bilimsel Hazırlık Yöntemleri hakkında sunum yaparak bilgi verdi. Programın sonunda Müdürümüz Prof. Dr. Ayşegül Şeyihoğlu'na çiçek ve hediye takdiminde bulunarak öğrencilerimizle günün anısına fotoğraf çekimi gerçekleştirdiler.10-01-202410-01-202410-01-202410-01-202410-01-202410-01-202410-01-202410-01-2024

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.