TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU'nun Kütüphaneler Haftası Mesajı

"Günümüzün gerçek üniversiteleri, zengin kütüphanelerdir."
Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU'nun Kütüphaneler Haftası Mesajı

Geçmişten günümüze bilgiye değer veren, bilgiyi hayata uygulayan ve kullanan toplumların her zaman ilerleme içinde oldukları; ekonomik, siyasal ve toplumsal yönden güçlendikleri görülmektedir.

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bireysel ya da toplumsal olarak başarılı bir yer edinmek istiyorsak okumak, düşünmek, eleştirmek ve en önemlisi de üretmek zorunda olduğumuzu bilmekteyiz. Bu anlamda nasıl ki eğitimin, bilimin, sanatın olmadığı bir dünya düşünemiyorsak, kitapların ve kütüphanelerin de olmadığı bir dünya da düşünemeyiz.

Bir ülkedeki kütüphanelerin varlığı ve okuma oranı; o ülkenin eğitim ve kültürel seviyesi ile doğrudan ilgilidir. Yaşadığımız bu çağda özellikle bilginin önemi her geçen gün daha da artmakta hatta bilgi en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgi toplumu olabilmenin ve bilgiyi geliştirmenin de ilk şartı okuma sevgisinin geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıdır.     

Kütüphaneler bizim köklerimizi; bizim mazimizde, geçmişimizde ve günümüzde elde ettiğimiz birikimlerimizi ve bildiklerimizi, öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktarmamız için en önemli mekânlardır. Bu bakımdan kitaplar ve kütüphaneler toplumun kültürel beslenme damarları sayılır.  Kitaplar sayesinde insan; dünyayı yorumlar, değiştirme çabası içerisine girer. Daha iyiye ve daha güzele ulaşmak için kendine yol açar. İnsanları ve dünyayı doğru algılamanın yolu mutlaka kitaplardan geçer.

 "Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım." diyen Mustafa Kemal Atatürk' ün bu sözünü de örnek alarak okumaya, araştırmaya her zamankinden daha fazla önem vermemiz gerektiğinin de bilincinde olmalıyız.

Bizler de bu düşünceler ile şehrimizde kitaplara olan ilginin olduğundan daha fazla seviyelere çıkması için başlatmış olduğumuz "Okursuz Kütüphane Kalmasın" projemiz ve Bakanlığımızın " Kütüphanesiz Okul Kalmasın" ve "Sıfır Atık Kütüphanesi" projeleri ile hem kütüphanelerimizi hem de kütüphanelerimizdeki okur sayılarını arttırmayı amaçlamaktayız. Bu konuda öncelikle öğrencilerimizin gösterdikleri ilgi ve öğretmen, idareci ve velilerimizin destekleri çok yüksek bir seviyeye ulaşmış olup İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ülkemizdeki ilklerin içinde bulunmanın haklı gururu ve mutluluğunu da yaşamaktayız. Çünkü bizler şunu çok iyi biliyoruz ki aydınlık günler; okuyan ve araştıran nesillerin omuzlarında yükselecektir!

Bu duygu ve düşüncelerle, başta öğrencilerimizin ve tüm eğitim ailemizin Kütüphaneler Haftası'nı kutluyor, bu anlamlı haftanın kitap okuma alışkanlığını, bilgiye ve öğrenmeye olan ilgiyi artırmasını ve okursuz kütüphane kalmamasını diliyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Hüseyin Burak FETTAHOĞLU 

İl Millî Eğitim Müdürü

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.