TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN BURAK FETTAHOĞLU, AKYAZI KÜTÜPHANESİ'NİN AÇILIŞINA KATILDI

MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN BURAK FETTAHOĞLU, AKYAZI KÜTÜPHANESİ'NİN AÇILIŞINA KATILDI

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu'nun da katılımları ile Akyazı İlkokulu bünyesinde Ortahisar Belediyesi tarafından Araştırmacı Yazar Mustafa Yazıcı'nın katkılarıyla oluşturulan Akyazı Kütüphanesi'nin açılışına Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu da katıldı.

Açılışta konuşan Müdürümüz, "İnsanoğlunun ayırt edilen ilk özelliği olan okumak, onun aynı zamanda gelişimini de olumlu yönde etkilemiş ve aklı ile dünyaya hâkim olmasını sağlamıştır. Dünyada tüm gelişmiş ülkeler kitapların vazgeçilmezliğini fark ettikçe kütüphanelerin sayıları da önemi de artmaya başlamıştır.

Günümüz dünyasında teknolojik gelişmelerin ve araçların artması ile bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma hastalığından kurtulmanın yolu yine kitaplar ve kütüphanelerden geçmektedir. Araştırma, inceleme ve okuma alışkanlığının en iyi kazanılabileceği yerler olan kütüphanelerle çocuklarımızı ve gençlerimizi daha fazla bir araya getirmeli, onları bu değerler içinde büyütmeliyiz. Bizler de İl Milli Eğitim olarak bu konuda tüm gücümüzü kullanarak kütüphanelerimizi sürekli olarak geliştirmeye çalışmaktayız. Göreve geldiğimiz günden itibaren ilimizdeki kütüphaneleri ve kütüphanelerdeki kitap sayılarını katlanarak arttırdık, Bakanlığımızın başlatmış olduğu "Kütüphanesiz Okul Kalmasın" projesine ek olarak bizler de ilimizde "Okursuz Kütüphane Kalmasın" projemizi başlatarak kitaplara ve kütüphanelere olan ilgiyi yeniden canlandırmayı başardık. Ayrıca Sıfır Atık Kütüphanelerimiz ile de aynı şekilde kütüphaneye ve çevreye duyarlı gençler sayısında yükseliş yaşadık. Şunu da çok iyi biliyoruz ki önemli olan nicel anlamda bu sayıları arttırmak değil, onlara yüksek oranda katılımın da sağlanmasıdır. Bu bakımdan kütüphanelerin sayısı kadar kütüphaneleri kullanan sayısındaki artış da bizleri fazlası ile mutlu etmektedir. Çünkü yaşadığımız çağ bilgi ve teknoloji çağı olabilir ama kitaplar ve okumak bilime giden en sağlam yoldur.

Bugün açılışını yapacağımız bu güzel kütüphanenin de bu anlamda görevini fazlası ile yerine getirecek bir kapasiteye sahip olması bizleri gururlandırmıştır. Bu bakımdan kütüphanemizin oluşumunda destek veren herkese gönülden teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz üzere eskilerin şöyle güzel bir sözü vardır. "Marifet İltifata Tabidir." İlimizde bu anlamda böyle güzel çalışmaları yaparken bizlerden desteklerini hiç esirgemeyen yerel idarecilerimizin önemi çok büyüktür.  Şunu belirtmek isterim ki her güzel çalışmanın ardında mutlaka önemli bir destek vardır. Bizlerin bu anlamlı çalışmalarında da her daim yerel yönetimlerin özveri ve gayretlerini gördük, hissettik;  bizleri bu yolda hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Her daim tüm samimiyetleri ile yanımızda oldular.  Bu vesileyle kendilerine öncelikle şahsım ve tüm eğitim ailemiz adına çok teşekkür ediyorum.

Birer eğitimci olarak bizler, her alanda öğrencilerimize doğru rol modeller olduğumuz gibi kitap ve kütüphane sevgimiz ve ilgimizle de ışık olmaktayız. Böylece gelişmiş tüm dünya ülkeleri gibi bizler de hak ettiğimiz yere sağlam temellerimizle ulaşmış olacağız.

Sözlerimi burada sonlandırırken yolunu kitapların aydınlattığı öğrencilerimize güzel günler diler; bu güzel kütüphanemizin oluşumunda emek veren, kendini eğitime adamış herkese ve özellikle de her zaman yanımızda olan yerel yönetimlerimize teşekkür eder, hepinize saygılarımı sunarım." dedi.

Konuşmaların ardından Valimiz ile kütüphaneyi gezen Müdürümüz daha sonra protokol üyeleri ile birlikte programdan ayrıldı.

20-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-202220-05-2022

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.