TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Hızır AKTAŞ'ın 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yıl Sonu Mesajı

Müdürümüz Hızır AKTAŞ'ın 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yıl Sonu Mesajı

Öncelikle, Anadolu, mesleki teknik, imam hatip, fen ve sosyal bilimler liselerinden mezun olan 10.281öğrencimize hafta sonu girecekleri Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda üstün başarılar diliyorum.

2018-2019 eğitim-öğretim yılı bugün ilimizde 140.308 öğrencimizin karnelerini almasıyla sona erecek.

Öğrencilerimiz karnelerine kavuşup yoğun bir okul dönemi sonunda tatile girecekler. Bu tatil öğrencilerimizin dinlenmeleri, oyun oynamaları, daha fazla kitap okumaları, aileleri ile daha çok zaman geçirmeleri için önemli bir fırsat olacaktır.

Geçmişini iyi bilen, geleceğini sağlam temellere oturtan, geçmişiyle korkusuzca yüzleşen ve hatalardan ders çıkarıp geleceğe ulaşan bireyler geleceğin de sahipleri olmaktadırlar. Bugün alınan karneler öğrencilerimizin bir yıl boyunca okul yaşantılarında gösterdikleri performansın değerlendirilmesi olacaktır. Elbette bir insanın değeri rakamla ölçülemez ancak alacağınız karneler, sizin emeklerinize biçilmiş birer karşılıktır.

Malumunuz olduğu üzere ilimiz, son yıllarda birçok akademik alanda başarıdan başarıya koşmakta, bunlara yenilerini eklemek için de planlamalar ve çalışmalar yürütmektedir. Ancak Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu başarıların yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere de büyük önem vermekteyiz. Bu meyanda çeşitli sanatsal ve sportif yarışmalarda il olarak bölgesel, ulusal ve evrensel düzeyde dereceler alarak ilimizin isminin başarılarla anılması sağlanmıştır.

Geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla okullarımızda yapılan TÜBİTAK Bilim Fuarları'nda bu yıl il genelinde yine binlerce proje üretilmiş ve her okul kendi bünyesinde bunları "Bilim Sanat Şenliği" adı altında münferit olarak sergilemiştir. Sergilenen bu eserlerin bir kısmı ise Erzurum'daki Bölge Finali'nde ve ardından Ankara'daki ülke finalinde yarışmaya hak kazanmış olup öğrencilerimiz birçok dereceyle Trabzon'u gururlandırarak geri dönmüşlerdir. Ayrıca ilimizdeki Kodlama Merkezimizde de geleceğin dünyasına yön verecek mühendislerimiz tüm hızıyla yetiştirilmektedir. Bu, hakikaten de özelde ilimiz genelde ise ülkemiz için büyük bir kazanım ve istikbale dair umut ışığıdır.

   Tüm bunlarla birlikte bu yıl okullarımızdaki Destekleme ve Yetiştirme Kursları'na her dönem için yaklaşık 50.000 öğrencimiz ücretsiz olarak devam etmiştir. Bu oldukça yüksek bir katılımdır.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Bütün bir yılın yorgunluğunu tatillerde atmak en büyük hakkınızdır. Ancak unutmayınız ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Mutlaka bir tatil programı hazırlamalı, ders çalışmayı ihmal etmemeli, konu tekrarı yapmalı, yeni konulara çalışmalı ve bol bol kitap okumalısınız. Bunların yanında tatil programına, sevilen ve zararsız televizyon programlarını izlemeyi, arkadaşlarınızla bir araya gelip ortak etkinlikler yapmayı, sevdiğiniz uğraşılara daha çok zaman ayırmayı da eklemelisiniz ancak her şeyden önemlisi tüm bunları yaparken önceliğinizin anne-baba rızasını almak olduğunu, tatilde onlarla hemhal olup onlara çeşitli işlerinde yardımcı olmanız gerektiğini de unutmayınız.

2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonu itibari ile ilkokulu bitirip, ortaokula devam edecek ve ortaokulu tamamlayıp liseye, yani bir üst kademedeki eğitim kurumlarına devam edecek öğrencilerimiz ile ortaöğretimi tamamlamış, 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na girecek ve üniversiteye devam edecek öğrencilerimize yolunuz açık olun diyor, başarılar diliyorum. 

Değerli Velilerimiz,

Çocuklarımız bizlerin en kıymetli varlıklarıdır. Onların ruh ve beden sağlığı içinde başarılı bir eğitim görmeleri hepimizin ortak hedefidir. Başarılı çocuklarımızla gurur duyarken, akademik anlamda desteğe ihtiyaç duyan çocuklarımıza sert ve kaba davranışlarda bulunmayalım. Kırık notun her zaman düzeltilebileceği, fakat kırılan kalbin düzeltilmesinin ise çok zor olacağı anlayışı ile yaklaşarak onlara her yönden destek olmanızı, onları hoşgörüyle karşılamanızı temenni ediyorum. 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Aziz milletimizin yüce değerleri doğrultusunda nesillerimizi yetiştirmek adına, özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi yürekten destekliyor ve sizleri bir kez daha tebrik ediyorum.

Unutmayınız ki yetiştirdiğiniz öğrencileriniz zamanla size benzeyeceklerdir. Çünkü onların rol modeli, rehberi sizlersiniz. Bu sebeple zihinlerine ve kalplerine dokunurken çok hassas ve dikkatli olmalıyız.

Bizler şahsiyetli, özgüveni yüksek, âleme geniş bakan, analitik düşünebilen, imanlı ve aksiyon sahibi bir gençlik istiyoruz.

Umutlu ve uyumlu, taklitçi değil tahkikçi olan, akıllı fakat akılcı olmayan, kusursuz değil ama kusurlarını bilen, özeleştiri sahibi, zaaflarını ve meziyetlerini yönetebilen, çok çalışan fakat çalıştığına köle olmayan bir nesil istiyoruz.

Onları kendi evladınız gibi sevgi ve şefkat eliyle eğittiğiniz için ne kadar övünseniz ve mutlu olsanız yine de azdır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimize iyi tatiller dilerken, il-ilçe idarecilerimize, okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimize ve okulda görev yapan tüm personelimize, çocuklarımızın daha iyi yetişmelerini, vatana, millete ve ailelerine daha yararlı evlat olmalarını sağladıkları için şükranlarımı sunarken saygı değer velilerimize çocuklarının geleceği için okullarımıza sağladıkları destek ve yardımlar için teşekkür eder, başarı ve mutluluk dilekleriyle saygılar sunarım.

 

                                                                                                                                               Hızır AKTAŞ

                                                                                                                                                    İl Milli Eğitim Müdürü

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.