TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ ÇOCUKLARDA OMURGA SAĞLIĞININ KORUNMASI İŞ BİRLİĞİ PROGRAMINA KATILDI.

MÜDÜRÜMÜZ ÇOCUKLARDA OMURGA SAĞLIĞININ KORUNMASI İŞ BİRLİĞİ PROGRAMINA KATILDI.

MÜDÜRÜMÜZ ÇOCUKLARDA OMURGA SAĞLIĞININ KORUNMASI İŞ BİRLİĞİ PROGRAMINA KATILDI

Eğitimden beklenen temel yararların başında kişilerin gizli güç ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması gelmektedir. Günümüzde insanların zihinsel, fiziksel, duygusal ve toplumsal açıdan gelişimlerinin desteklenmesi çağdaş eğitimin bir gereği olarak görülmektedir. Bu kapsamda çağdaş eğitimin amacına ulaşabilmesi için kişilerin zihinsen özelliklerinin yanında fiziksel özelliklerinin de eğitilmesine gereksinim vardır.

Çocuklarda birçok gelişim alanı süreklilik arz etmekle beraber, gelişimin ivmesi bazı dönemlerde farklılık göstermektedir. Çocuklarda bireysel farklılıkların da görüldüğü her gelişim alanı bir sonraki gelişim alanı ile yakından ilişkilidir. Dolayısıyla gelişimin süreklilik arz eden bir bütün olduğu, her gelişim alanının bir sonraki gelişim alanı ile ilişkili olduğu söylenebilir.

"Projenin Amacı Nedir?"

Bu amaç doğrultusunda 2022 yılında Valiliğimizin öncülüğünde, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile "Çocuklarda Omurga Sağlığının Korunması İş birliği" proje başlatılmış olup Proje ile çocuklarda omurga sağlığının önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve Omurga sağlığı ve fiziksel aktivite ile ilgili bilgi birikimi seviyesini arttırmak amaçlanmıştır.

"Projede Alınan Yol"

Gelişim yaşam boyu sürer; ancak çocukluk döneminde diğer tüm dönemlere oranla açıkça daha fazla görülebilir. Fiziksel gelişim baştan ayağa ve merkezden dışa doğru ilkesine uygun olan bir süreçtir. Bu gelişim süreci bireyin psiko-motor, duygusal, toplumsal ve zihinsel yaşamını da etkiler. Böylece bireyin kişilik gelişiminin de temeli oluşur. Bu nedenle bireyin yaşamında fiziksel gelişimin katkısı büyüktür.

Proje kapsamında Ortahisar ilçesinde 19 okul ve bu okullardaki yaklaşık 19.300 öğrenciye eğitim verilmesi planlanmış olup 18 okul ve 16.500 çocuğa ulaşılarak bu hedefin yaklaşık yüzde 86'sı gerçekleştirilmiştir. Bu protokol kapsamında 2023-2024 öğretim yılında da projenin devamına ve il genelinde diğer ilçe okullarında da uygulanmasına karar verilmiş olup bu amaçla il genelinde öncelikle 40 okul ve 21.000 öğrenci belirlenmiş ve 01.11.2023 itibari ile tüm ilçelerimizde uygulamaya geçirilmesine karar verilmiştir.

Yavuz Sultan Selim İlkokulunda düzenlenen programa Sayın Trabzon Valisi Aziz Yıldırım da teşrif ettiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış ve selamlama konuşmaları için Sayın Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Müdürümüz Hasan Uygun ve İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta konuşmalarını yaparak proje ve çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Vali Bey'in konuşmalarından önde de Sayın Ortahisar Kaymakamımız Gürkan Demirkale de konuşmalarını yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından Sayın Valimiz Aziz Yıldırım da öğrencilerimize hitaben bir konuşma yaparak onlarla sohbet etti.

Konuşmaların ardından "Çocuklarda Omurga Sağlığının Korunması" programı kapsamında öğrencilerimize yapılacak çalışmaların bazılarına örnek etkinliklerden birkaçını Yavuz Sultan Selim İlkokulu öğrencilerimiz, beden eğitimi öğretmenleri rehberliğinde sunum yaptılar.

Sayın Valimiz Aziz Yıldırım ve tüm Protokol Üyelerimiz ve öğrencilerimizle toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

02-11-202302-11-202302-11-202302-11-202302-11-202302-11-202302-11-202302-11-2023

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.