TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ YİNE BİR İLKE İMZA ATIYOR "1. MATEMATİK ÇALIŞTAYI"

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ YİNE BİR İLKE İMZA ATIYOR

     Müdürlüğümüz öncülüğünde şehrimizde ilk defa düzenlenen 1. Matematik Çalıştayı, Trabzon Öğretmenevi'nde İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU'nun katılımı ile gerçekleştirildi.

           

            Çalıştayda; akademisyen, öğretmen, öğrenci, veli ve okul yöneticileri olmak üzere toplam 106 katılımcı görev aldı.

 

            Bakanlığımızın "Her Yerde Matematik" anlayışıyla başlatmış olduğu seferberliğin sahadaki yansıması olarak;

            1. Matematik eğitimi sürecinde ilimizin ihtiyaçlarını tespit etmek ve durum analizimizi çıkarmak (Şu anda neredeyiz? = SWOT Analizi Yöntemiyle)

            2. Durum analizimizden yola çıkarak eğitim öğretim sürecinde matematik dersi kapsamında yaşanılan sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri getirebilmek amacıyla Çalıştayımız oluşturulmuştur.

 

            "Sonuçların Takipçisi Olacağım."

 

            Çalıştay'ın açılış konuşmalarını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, "Şehrimizde ilk defa yapılacak bu çalıştayın şehrimiz eğitimine büyük katkıları olacağından eminim. Bu tür çalıştaylar, şehirlerin eğitim anlayışlarını çok olumlu etkilemektedir. Bu anlamda yapılacak bütün çalışmaların da şehrimiz adına çok verimli olacağını düşünüyorum. Burada bulunan akademisyenlerimiz, öğretmen, öğrenci, velilerimiz ve okul yöneticilerimiz ile konunun ana hatları tüm sorunları ele alınacak ve bu konuda neler yapılacağı hakkında bir fikir birliğine varılacaktır. Buradan çıkacak sonuçlar ise bizlere yolumuzu belirlemede büyük rehberlik edecektir. Bu bakımdan Çalıştayımızdan çıkacak sonuçlar kendi adıma söylüyorum benim için çok önemlidir, bu çalıştaydan çıkacak tüm sonuçları bizzat inceleyeceğim, sonuçların da takipçisi olacağım. Şimdiden çalıştaydaki tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, Çalıştayın şehrimize ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum, dedi.

 

            "Çalıştay Öncesi Yoğun Bir Çalışma Yapıldı."

 

            Çalıştay öncesi il genelinde birçok ön çalışma yapıldı. Bu kapsamda öğrencilerin matematik öğrenmeleri üzerinde etkili faktörlerden biri olan kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla okullarımızdan veriler topladı. Google Form üzerinden çevrim içi olarak tüm ilçelerimizdeki ilkokul, ortaokul ve lise kademelerine ulaşıldı. İlkokullardan 4.681, ortaokullardan 4.752, liselerden 3.676 olmak üzere toplam 13. 109 öğrencimizden matematik kaygılarına ilişkin veri toplanmış oldu. Çalıştayın katılımcı profilindeki çeşitliliğine ayrıca özen gösterildi. Ulaşım şartları göz önünde bulundurularak ilkokul ve ortaokullardan resmi ve özel okullarımızdan katılım sağlanması amaçlandı. Liselerden de özellikle tüm lise türlerinden (fen, anadolu, meslek, vb.) öğrenci, öğretmen, veli ve yönetici katılımı sağlandı.

 

            Çalıştay öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum olarak planlandı. Öğleden önce ilimizin SWOT analizi çıkarılacak olup öğleden sonra sorun ve çözüm önerileri bağlamında çalışmalar yapılarak çalıştay tamamlanacaktır. Çalıştay ortamı ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç ana masa etrafında planlanmıştır. Her masada 8 okul (öğrenci, öğretmen, veli ve yönetici), bir raportör ve moderatör akademisyen bulunacaktır. (Toplam 34 kişi). Çalışmalar sonunda raportörler tarafından tüm kademelerin ortak çalıştay raporu tamamlanacak ve "Çalıştay Raporu" kitapçığı hazırlanacaktır.

            "Çalıştaya Akademisyenler de Destek Verdi."

 

            Çalıştaya KTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Mehmet AKBAŞ, Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Doç. Dr. Erdem ÇEKMEZ ve  Trabzon Üniversitesi,Fatih Eğitim Fakültesi,Temel Eğitim Bölümü'nden Doç. Dr. Tuba AYDOĞDU İSKENDEROĞLU moderatörlük yapıp katkı sağlayacaklardır.

14-06-202214-06-202214-06-202214-06-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.