TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın Öğretmenler Günü Mesajı

 

“Bugün, Cumhuriyet’imizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği´ni kabul edişinin 90. ve 1981 yılında kabul edilen Öğretmenler Günü’nün 37. yıl dönümünü hep birlikte kutlamaktayız. 

Bu mesleğe gönül vermiş emekli öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Görevi başında bulunan cefakâr, fedakâr ve yüreği ilim, irfan aşkı ile atan öğretmen arkadaşlarıma sonsuz başarı ve mutluluklar diliyorum. 

Ülkemizin hayallerini hedeflere, hedeflerini gerçeğe dönüştürme mücadelemizde en büyük güç kaynağımız, nitelikli, özgüveni yüksek, millî ve manevi değerlerimizle teçhiz edilmiş nesillerimizdir. 

Zengin bir medeniyet birikimini temsil eden, genç ve dinamik nüfusa sahip, geleceğe dair iddiaları olan ülkemizin hedeflerine ulaşması, nesillerini kaliteli bir eğitim-öğretim sistemiyle buluşturmasına bağlıdır. 

Kaliteli eğitim-öğretim, öğrencilerin zihni gelişimlerini kolaylaştırmaktan, onlara ufuk kazandırmaktan, manevi yönlerini güçlendirmekten geçmektedir. 

Eğitim-öğretim sistemimizin hedefi, aklıselim, kalbiselim, zevkiselim bireyler yetiştirmektir. 

Bunun yanında çocuklarımızı günümüzün bilgi yoğunluklu ve rekabetçi dünyasına en iyi şekilde hazırlamamız gerekmektedir. 

Ancak bizim şiarımız, insan ve makinenin birlikteliğinden ziyade akıl ve kalbin birlikteliğidir. Dünyanın içinde bulunduğu durumun uyandırdığı derin endişeler, bizleri daha insani, daha medeni ve daha adil yeni bir hikâye yazmaya mecbur bırakmaktadır. Eğitim sisteminin, çift kanadı temsilen aklı ve kalbi birleştiren bir yolculuğa ihtiyacı olduğu kesindir. 

İnsanın mükemmelleşmesine vesile olarak değerlendirdiğimiz eğitimin, evrensel manada mekanik veya çıkarcı değil fakat sistemli bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu savunuyoruz. İnsanın akıl ve kalple çift kanatlı olmasına dair düşüncemiz, sadece maddi olana yönelen bir eğitimi reddetmektedir. 

Böylesine ulvi ve kutsal bir mesleğin sahibi, millî birlik ve beraberliğimizin teminatı siz saygıdeğer öğretmenlerim! 

Bizler şahsiyetli, özgüveni yüksek,  aklını kiraya vermeyen ama aklına kul da olmayan, kâinata geniş bakan, analitik düşünebilen, sorunlu değil, sorumluluk sahibi, imanlı ve inançlı, aksiyon sahibi bir gençlik istiyoruz. 

Umutlu ve uyumlu, taklitçi değil tahkikçi olan, akıllı fakat akılcı olmayan, kusursuz değil ama kusurlarını bilen, özeleştiri sahibi, zaaflarını ve meziyetlerini yönetebilen, çok çalışan fakat çalıştığına köle olmayan bir nesil istiyoruz.

Tüm bunların sizler sayesinde gerçekleşeceğine ve ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkacağına, gelecek nesillerimizin yarınlara daha güvenle bakabileceğine yürekten inanıyorum. 

Milletimizin geleceğinin aydınlatılmasına, Türk Milli Eğitimi’ne feragat ve fedakârlıkla uzun yıllar hizmet vererek ebediyete intikal eden, insanımıza eğitim ve bilim hizmeti götürme uğrunda şehit olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor; emekliye ayrılan büyüklerimize sağlıklı, huzur ve mutluluk dolu uzun ömürler temenni ediyorum.  

Öğretmenlik mesleğini seçerek aramıza yeni katılan genç arkadaşlarımıza, yürüyecekleri bu uzun soluklu yolda üstün başarılar diler, hepinizi gönül dolusu sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selâmlıyorum.   

Günümüz kutlu olsun.”                                                                                         

 

             

                                                                                                                                                                                                                                                                         Hızır AKTAŞ

                                                                                                                                                                                                                                                                  İl Millî Eğitim Müdürü

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.