TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın LGS Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz  Hızır AKTAŞ´ın LGS Mesajı

"Aydınlık geleceğimizin güvencesi sevgili öğrenciler, sizi çok seviyor ve önemsiyoruz. İnanıyoruz ki sizler, hazırlandığınız bu sınavı en güzel şekilde geçerek arzuladığınız başarıya ulaşacaksınız. Sizlerden beklentimiz iyi yetişmiş, dünyayı tanıyan, kendine güvenen, inovasyona dayalı, araştıran ve sorgulayan, Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda milli ve manevi değerlerine bağlı bir insan olmanızdır.

1 Haziran 2019 tarihinde ülke genelinde yapılacak olan sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm halinde gerçekleştirilecektir. Birinci bölüm 09.30'da başlayacak ve 10.45'te sona erecek, ikinci bölüm ise 45 dakikalık aradan sonra 11.30'da başlayıp 12.50'de nihayete erecektir.

Sevgili Öğrenciler,

Sınav hakkında olumsuz düşünce ve sohbetlerden uzak durun. Gürültüden uzak, açık havalarda yürüyüş yapın. Kendi kendinize olumsuz iç konuşmalar yapmayın. Sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanacak faaliyetlerden, ağır sportif etkinliklerden uzak durun. Televizyon ve bilgisayarda fazla vakit geçirmeyin. Mümkün mertebe günlük yaşantınızın dışına çıkmayın.

Sınav esnasında okullarımızda sizlere yardımcı olacak öğretmenlerimiz olacak ve onların sizlere vereceği tavsiyelere mutlaka uyun.

Sevgili öğrenciler şunu unutmayınız: Bu sınavlar sadece birer fırsattır. Bu fırsatların bir şekilde telafisi vardır. Kaygılarınızı azaltın. Sınavda en aza indirilmiş kaygı ve stres en üst düzeyde başarılı olmanızı sağlar.

Sizinle övünüyor, gurur duyuyor ve geleceğimize güvenle bakıyorum.

Değerli Yönetici ve Öğretmen Arkadaşlarım,

Sayın Veliler,

Bu sınavların çocuklarınız için bir ölüm-kalım meselesi olmadığını, yararlanılması gereken bir fırsat olduğunu, bu fırsat kaçırılsa bile hayatta başka fırsatların onu beklediğini, bir kapı kapanırsa başka bir kapının açılacağını bilmeniz gerekir.

Negatif motivasyondan uzak durmak gerekir. Anne babalar çocuklarının isteğini artırmak için olumsuz sözler söyleyebilirler fakat bu noktada çocukların başarmaya olan inançları zayıflar.

'En az şu kadar net yapmalısın.' 'Başarılı olmalısın.' 'Kendini dersine vermelisin.' 'Mutlaka iyi bir okul kazanmalısın' vb. türünden zorunluluk ifade eden cümleler öğrencinin kaygısının artmasına neden olmaktadır.  Bu tür zorunluluk ifade eden sözleri anne-babalar olarak sizler mümkün olduğunca az kullanmalısınız.

Çocuğunuzun çabasını fark ederek onu takdir edin. Örneğin: 'Bu işi yapabileceğini biliyorum.' 'Bu yaptıklarını takdir ediyorum.' 'Kararına güveniyorum.' 'Eminim ki bu biçimde çalışmaya devam edersen başarılı olacaksın.' gibi ifadelerle onları destekleyin.

 Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimizi yetiştiren tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyorum.

LGS'ye girecek öğrencilerimize başarılar diliyor, sınav sonuçlarının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederken sınavlarda görev alacak yönetici ve öğretmenlerimize de üstün kolaylıklar ve muvaffakiyetler diliyorum."

 

                                                                                                                                                                                                                       Hızır AKTAŞ

                                                                                                                                                                                                                           İl Millî Eğitim Müdürü

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.