TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Mesajı

2019-2020 eğitim-öğretim I. yarıyılı 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek olup öğretmen ve öğrencilerimiz iki haftalık tatile gireceklerdir.

Saygıdeğer Veliler,

Eğitim ve öğretimdeki hedefimize yürürken, çocuklarımıza ihtiyaç duyacakları istikrarlı ve güvenli okul ortamı sağlamak amacıyla anne-baba, öğretmen ve okul idaresi arasında ortak paylaşıma dayalı yakın ve sıcak bir ilişki kurulmasının gerekliliği kaçınılmazdır. Bu koordinasyonun tesisi için azimle çalışmakta, onların iyi bir eğitim alması için her türlü imkânı seferber etmekteyiz.

Modern hayatın gereği olarak çocuklarımızın yetişmesi ve şekillenmesine artık ev ortamından çok çevre şartları, okul, sokak, arkadaş çevresi, televizyon, internet ve değişik basın-yayın araçları etkili olmaktadır. Bu süreçte siz değerli velilerimize büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Çocuklarınızı dolaylı olarak denetleyin. Onlara sevgiyle yaklaşarak destekleyin ve fikirlerine değer verdiğinizi gösterin. Başarı ve başarısızlıklarında hep yanlarında olun ve onları girişimlerinde destekleyin.

Çocuklara düşük notlar karşısında aşırı tepki göstermekten, tüm sorumluluğu onlara yüklemekten kaçınmalı ve yaklaşımlarımızı buna göre şekillendirmeliyiz. Çocuklarımızı karne durumuna göre yargılamak, suçlamak, sorgulamak, cezalandırmak gibi yöntemlerin çocuğun benliğinde olumsuz izler bırakacağı bilinmelidir. Çocuklar yaşadığı başarısızlık karşısında 'ilgisiz, tembel, başarısız' gibi sıfatlarla etiketlenmemeli, arkadaş ve akranları ile kıyaslanmamalı, eleştirilip aşağılanmamalıdır. Her birey kendine özgüdür, farklılıkları vardır ve farklı öğrenir bu sebeple ebeveynlerin çocuğunu iyi tanıyarak ilgi ve yeteneklerinin farkında olması önemlidir.

Çocuklarımızın kendilerine, çevresine, ülkesine ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetişmelerinde gösterdiğiniz çabalarınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Değerli Yönetici ve Öğretmen Arkadaşlarım,

Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımız sizlerin eseri olacaktır. Öğrencilerinize tatili dinlenerek, kitap okuyarak, ailesi ile birlikte sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak zaman geçirmelerini tavsiye edin.

Karnelere yazdığımız değerlendirmeler, görüşler çocuklarımızın sadece akademik başarı veya başarısızlıklarını hedef alan yaklaşımda olmamalı. Değerlendirmelerimizi yaparken onların özgüvenlerinde zedelenmelere yol açacak tutumların oluşmasına fırsat vermemeliyiz. Unutmayalım ki mutluluk, umutla şekillenir; umudu yeşerten de hayattan beklentilerimizdir. Yavrularımızın büyük dünyalarına sığdırdıkları hayalleri ortadan kaldıracak, özgüvenlerinde kırılmalar meydana getirecek değerlendirmelerden uzak duralım.

Ülkemizi çağın ilerisine taşımak ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için çıktığımız bu yolda birlikte çalışacak, omuz omuza yürüyeceğiz. Sizleri yaptığınız tüm güzel çalışmalarınızdan dolayı kutlar; sağlıklı, mutlu bir tatil dönemi geçirmenizi dilerim.

Sevgili Öğrenciler,

Notlarınız ne olursa olsun umudunuzu, cesaretinizi, inancınızı ve kendinize olan güveninizi diri tutarak iyi bir tatil geçirin. Tatilinizi bir boşluk olarak değil aksine eksiklerinizi tamamlayacağınız, kitap okuyacağınız, faydalı bilgiler edineceğiniz, tazelenip yenileneceğiniz bir zaman dilimi olarak değerlendirmelisiniz.

Bu ülkenin yarınları sizlersiniz. İnanıyorum ki sizler, millî ve manevi değerlerine bağlı, tarihine, milletine ve devletine sahip çıkan gençler olarak yetişeceksiniz. İnsan mukaddesatı olandır. Mukaddesatımızı ve bizi biz yapan değerlerimizi sizler koruyacak, ülkemizi güçlü yarınlara sizler taşıyacaksınız.

Çağımız bilgi çağı. Bu nedenle okuyan, araştıran, bilgi ve becerilerini daima yenileyen bireyler olmanız geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki hiçbir başarı tesadüfi değildir, başarı düzenli ve sürekli çalışmayla gelir.

Sevgili Evlatlarımız, başarılarınızın artarak devamını diliyor; sizlerle gurur duyduğumuzu ve her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi istiyor, hepinizi gözlerinizden öpüyorum.

Bu vesileyle ülkemizin ve güzel Trabzon'umuzun eğitim-öğretim sürecine verdikleri samimi ve özverili desteklerden ötürü okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve okul-aile birliği üyelerimize teşekkür ediyor; bereketli bir tatil döneminin geçirilmesini temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


Hızır AKTAŞ

İl Milli Eğitim Müdürü

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.