TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Yıl Sonu Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Yıl Sonu Mesajı

2017-2018 eğitim-öğretim yılı bugün 152.599 öğrencimizin karnelerini almasıyla sona erecek.

Öğrencilerimiz karnelerini alacaklar, yoğun bir okul dönemi sonunda tatile girecekler. Bu tatil öğrencilerimizin dinlenmeleri, oyun oynamaları, daha fazla kitap okumaları, sevdikleriyle birlikte zaman geçirmeleri için önemli bir fırsat olacaktır.

Geçmişini iyi bilen, geleceğini sağlam temellere oturtan, geçmişiyle korkusuzca yüzleşen ve hatalardan ders çıkarıp geleceğe ulaşan bireyler geleceğin de sahipleri olmaktadırlar. Bugün alınan karneler öğrencilerimizin bir yıl boyunca okul sürecinde gösterdikleri performansın değerlendirilmesi olacaktır. Elbette bir hiçbir insanın değeri rakamla ölçülemez ancak alacağınız karneler, sizin emeklerinize biçilmiş birer karşılıktır.

Her yıl olduğu gibi bu öğretim yılında da ilimiz resmi ve özel okullarında akademik başarıların yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere de büyük önem verilmiştir. Çeşitli sanatsal ve sportif yarışmalarda il olarak bölgesel, ulusal ve evrensel düzeyde dereceler alarak ilimizin isminin başarılarla anılması sağlanmıştır.

 Spor ve sanattaki başarıların yanında Bilhassa geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla okullarımızda yapılan TÜBİTAK Bilim Fuarları’nda bu yıl il genelinde toplam 2425 proje üretilmiş ve her okul kendi bünyesinde bunları “Bilim Sanat Şenliği” adı altında münferit olarak sergilemiştir. Sergilenen bu eserlerin bir kısmı ise Erzurum’daki Bölge Finali’nde ve ardından Ankara’daki ülke finalinde yarışmaya hak kazanmış olup öğrencilerimiz birçok dereceyle Trabzon’u gururlandırarak geri dönmüşlerdir. Bu gerçekten de özelde ilimiz genelde ise ülkemiz için büyük bir kazanım ve geleceğe dair umut ışığıdır.

 

Sevgili Öğrencilerimiz;

Bütün bir yılın yorgunluğunu tatillerde atmak en büyük hakkınızdır. Ancak unutmayınız ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Mutlaka bir tatil programı hazırlamalı, ders çalışmayı ihmal etmemeli, konu tekrarı yapmalı, yeni konulara çalışmalı ve bol bol kitap okumalısınız. Bunların yanında tatil programına, sevilen ve zararsız televizyon programlarını izlemeyi, arkadaşlarınızla bir araya gelip ortak etkinlikler yapmayı, sevdiğiniz uğraşılara daha çok zaman ayırmayı da eklemelisiniz ancak tüm bunları yaparken önceliğinizin anne-baba rızasını almak olduğunu, tatilde onlarla hemhal olup, hasbihal edip onlara çeşitli işlerinde yardımcı olmanız gerektiğini de unutmayınız.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonu itibari ile ilkokulu bitirip ortaokula devam edecek ve ortaokulu tamamlayıp ortaöğretim okullarına (liseye), yani bir üst kademedeki eğitim kurumlarına devam edecek öğrencilerimiz ile ortaöğretimi tamamlamış, 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılacak YKS’ye girecek ve üniversiteye devam edecek öğrencilerimize yolunuz açık olsun diyor, başarılar diliyorum. 


           Değerli Velilerimiz;

Evlatlarımızın başarılı bir öğrenci olabilmesi kadar iyi ve nitelikli bir insan olarak yetişmesi de bizim için son derece önemlidir. Çocuklarımızın başarılarını sadece karne notlarından ibaret görmemeli, onları davranış ve tutumlarıyla da değerlendirmeliyiz. Unutmayınız ki karneleri öğrencilerimizin değerini, şahsiyetini, erdemlerini ve zekâ seviyelerini belirleyecek bir gösterge değildir. Başarılıyken baş tacı ettiğiniz evlatlarınıza başarılı olamadığı zamanlarda da anlayış göstermeniz ve varsa sorunları çözmeye çalışmanız, onlara her zaman yanlarında olduğunuzu hissettirecek ve güven duygularını güçlendirecektir.

 Çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz güzel zamanlar, onlara göstereceğiniz ilgi, alaka ve sevginiz onların hayat karşısındaki duruşlarını belirleyerek başarılarını arttıracak ve ne istediğini bilen bireyler olarak yetişmelerini sağlayacaktır.

 

Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,

Ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacak yeni nesillerimizin yetişmesinde en büyük güç şüphesiz sizlersiniz.

Millî kültürümüzü yaşatmanın en temel yolu eğitimdir. Gelecek nesillerimize binlerce yıllık birikimimizi, kültürümüzü, tarihimizi, bizi biz yapan değerlerimizi sizlerin desteği ve öncülüğünde aktarabileceğimizin bilincindeyiz. Bu bilinçle evlatlarımızı yetiştirmek ve ülkemizi çağın ilerisine taşımak için çıktığımız bu yolda tüm azmimiz ve gayretimizle birlikte, omuz omuza yürüyeceğiz.

Nesillerimizi yetiştirmek için özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi takdir ediyor, gayretlerinizi yürekten destekliyorum. Eğitim öğretim yılı boyunca öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek için gösterdiğiniz tüm gayretiniz için de teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğrencilerimize iyi tatiller dilerken, il-ilçe idarecilerimize, okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimize ve okulda görev yapan tüm personelimize, çocuklarımızın daha iyi yetişmelerini, vatana, millete ve ailelerine daha yararlı evlat olmalarını sağladıkları için şükranlarımı sunarken saygı değer velilerimize çocuklarının geleceği için okullarımıza sağladıkları destek ve yardımlar için teşekkür eder; başarı ve mutluluk dilekleriyle saygılar sunarım.

 

 

                                                                                                                                                   Hızır AKTAŞ

                                                                                                                                             İl Milli Eğitim Müdürü

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.