TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LİSELER ARASI PARLAMENTER STİLİ MÜNAZARA YARIŞMASININ FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

LİSELER ARASI PARLAMENTER STİLİ MÜNAZARA YARIŞMASININ FİNALİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

       Liseler Arası Münazara Yarışması Finali Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Anadolu Eğitim Kültür ve İrfan Derneği (ANADER) iş birliğinde ve Ortahisar Belediyesi'nin katkılarıyla 30 Mayıs 2022 Pazartesi günü Akçaabat Şehit Samet Uslu Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirildi. Törene Vali İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, ANADER Yönetim Kurulu Başkanı Asım Aykan, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Final yarışmalarında açılış konuşmalarını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, "Parlamenter stili münazara yarışmalarının finalinde bir arada bulunmanın mutluluğu içindeyiz.  

       Bir olaya farklı yönleri ile bakabilmeyi öğrenmek ve bunu kendine hayat kuralı haline getirebilmek. İşte bu modern dünyanın aradığı gerçek insan. Yüzyıllardır kültürümüzde olan farklı görüşlere saygı duymayı gençlerimizin sahiplenmesi bizleri mutlu etmektedir. Bugün görev icabı bayrak bizlerde ama yarın sizlerde olacak. Bizim idealimiz, yarın gönül rahatlığı ile bayrağı size devretmek. Bizler bunun çabası içerisindeyiz. 

       Sadece değişime açık insanlar gerçek anlamıyla münazara edebilir. Yoksa egolarımız zihnimizi kapatır. İllaki ve sadece  haklı olma arzusuyla konuşanlar asla diyolog kuramazlar. Tartışma ve münazara kültürünün yer etmediği kültürler de ne yazık ki diğerlerinden geri kalmaya mahkumdur." diyerek sözlerini tamamladı. Programda İl Milli Eğitim Müdürü'nün ardından konuşmalarını  yapan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da şunları söyledi "Münazara gençlerimizin birbirlerine karşı düşüncelerini açıklayabilmeyi ve farklı düşüncelerde bir arada olabilmeyi öğretmektedir. Ben de öğrenci olduğum yıllarda birçok münazaraya katılırdım ve bu münazaraların da özellikle kişisel gelişimime çok faydası olduğunu gördüm. Bu bakımdan gençlerimizin de bu faaliyetlerde bulunmasının onların ideallerine ulaşmasında çok büyük faydası olacağını düşünüyorum. Bu tür etkinlikler ile gelecek nesil kendini çok daha rahat ifade edebilecektir. Gençlerimiz için çok verimli olan bu etkinliğin düzenlenmesini sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ANADER'e ve katkılarından dolayı Ortahisar Belediyemize teşekkür ediyorum." dedi.

       109 TAKIMDAN 4 FİNALİST!

Turnuvada Dünya, Avrupa ve Türkiye üniversiteler arası şampiyonaların kabul ettiği "Parlamenter Stili" formatı uygulandı. Final öncesinde Akçaabat Şehit Samet Uslu Anadolu İmam Hatip Lisesinde 21-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen münazara turnuvasında 109 takımda 327 münazır yarışmış ve finale Mahmut Celaleddin Ökten AİHL, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi, Kanuni Anadolu Lisesi ve Sosyal Bilimler lisesi olmak üzere 4 takım katılma hakkı kazanmıştı. 

      FİNAL KONUSU SEZAİ KARAKOÇ'TAN!

      Hükümet İnanır ki;

      "Kültür Emperyalizmi ahlaki değildir."

      Yarışma ile öğrencilerimizde kendine güven duygusunun gelişmesine, onların kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine, farklı görüşleri bir arada yaşatabilme olgunluğu kazanmalarına, kanıtlar ve bilgiler yoluyla mantık yürüterek fikirlerini savunmalarına katkıda bulunmak ve öğrencilerimizin Sezai KARAKOÇ'un fikirleri, düşünceleri, şiir anlayışı ve ilkeleri, diriliş nesli ile dünya görüşünü harmanlayarak kendilerine yeni hedefler belirlemeleri amaçlanmaktadır.

ŞAMPİYON MAHMUT CELALETTİN ÖKTEN AİHL!

      Akçaabat Şehit Samet Uslu Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen Münazara Yarışması Finali'nde 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi 4. , Kanuni Anadolu Lisesi 3. , Sosyal Bilimler Lisesi 2. oldu. Şampiyon ise Mahmut Celaleddin Ökten AİHL oldu.

31-05-202231-05-202231-05-202231-05-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.