TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KODLAYAP TEKNOLOJİ ŞENLİĞİ, GELECEĞİN BİLİM İNSANLARINA İLHAN KAYNAĞI OLDU

KODLAYAP TEKNOLOJİ ŞENLİĞİ, GELECEĞİN BİLİM İNSANLARINA İLHAN KAYNAĞI OLDU

Bu yıl 18 Mayıs'ta düzenlenen Kodlayap Teknoloji Şenliği'nde hali hazırda eğitim alan ve mezun olmasına rağmen proje gruplarında çalışmaya devam eden öğrenciler; yıl boyunca çalıştıkları projeleri sergilendi.

Şenliğe gelecek olan misafir öğrenciler için kısa etkinlikler yapılarak başta kodlama, robotik siber güvenlik, yapay zeka uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları, 3 boyutlu modelleme uygulamaları, drone atölyesi ve bilişim teknolojilerinin farklı bir çok alanında farkındalık eğitimleri verildi.

Kodlayap Projesi Nedir?

Mart 2017 de yapılan protokol çerçevesinde Trabzon Valiliği koordinatörlüğünde Karadeniz Teknik Üniversitesi danışmanlığında Müdürlüğümüzce Kodlayap eğitimleri projesi imzalanmıştır. Merkezin ana çerçevesini bilgisayar bilimleri ve kodlama eğitimi oluşturmaktadır.  Resmi prosedürler tamamlandıktan sonra Trabzon Bilgisayar Bilimleri Merkezi adıyla Milli Eğitim Müdürlüğü Arge binasında faaliyete girmiş olup ardından Hayırsever Naci Orhan tarafından eğitime kazandırılan binada eğitimine devam etmektedir. Merkezimizde hali hazırda eğitime devam eden 100 öğrenci bulunmakta olup 80 öğrenci de 18 Mayıs'ta yapılan sergide projeleri ile görev almıştır.

     Merkezimizde öğrencilerimiz haftada 4 saat seviye gruplarına göre algoritmik düşünme, bilgi arama stratejileri, medya üretimi, programlama, robotik, 3d tasarım ve modelleme, siber güvenlik, bilişim ve etik konularından eğitim almaktadır. Bu eğitimler sırasında ve devamında öğrencilerimizden ilgi duydukları alanla ilgili proje üretmeleri beklenmekte ve bu projeler doğrultusunda öğrencilerimize destek verilmektedir. Ayrıca Merkezimizde Trabzon genelinde bilgisayar bilimleri ve kodlama alanında farkındalık oluşturmak, projelere destek vermek, öğretmenlerimizin alanla ilgili gelişimlerini sağlamak da amaçlanmaktadır.         

Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, "Bu önemli çalışmalar gençlere ilhan kaynağı olacak."

Teknoloji Şenliği'ne katılan Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Kodlama Merkezi'nin yaptığı çalışmaların ilimiz açısından önemi üzerinde dururken birçok çalışmanın gençlere ilhan kaynağı olacağını söyledi.

Programın açılışında konuşan Müdürümüz, "Büyük devlet ve millet olmak, aynı zamanda büyük dertlerle, büyük sorunlarla büyük emekler vererek mücadele etmeyi gerektirir. 

"Alınız ilmini Garb'ın, alınız sanatını;

Veriniz hem de mesainize son süratini,

Çünkü kabil değil artık yaşamak bunlarsız;

Çünkü milleti yok sanatın, ilmin yalnız." diyor ya Büyük şair Mehmet Akif, işte biz de kültürüne sağlam köklerle bağlı ama modern Batı'nın da ilmini alarak bunu kendimize yol edinmekteyiz. İl Milli Eğitim olarak her alanda olduğu gibi bu alanda da teknolojiye yatırım yapacağız, gençlerimize yatırım yapacağız ve hep beraber inşallah tarih yazacağız. Trabzon gümbür gümbür gelen gençleriyle önümüzdeki yıllara mührünü vuracak. Şunu iyi bilmeliyiz ki Türkiye kritik teknolojilerin pazarı değil, üretim üssü olmalıdır. Bizim gençlerimize yakışan figüranlık değil, başroldür. Bu konuda bizler de gençlerimize her şekilde yol gösteriyor, onlara bu anlamda her türlü desteği veriyoruz. Gençlerimiz bizim baş tacımızdır, ülkemizin aydınlık yarınlarıdır. Onlar Yahya Kemal'in de dediği gibi "Kökü mazide olan birer Ati'dir. (gelecektir)"

Bir eğitim ve kültür kenti olarak tarihte iz bırakmış olan             şehrimiz, bölgesinde merkez olma konumunu sürdürürken bölgenin ekonomik, kültürel ve bilimsel ihtiyaçlarının karşılanmasında da üstlendiği rol oldukça büyüktür.Büyük bilim insanı İbn-i Sina "Bilim ve sanat, itibar görmediği toplumları terk eder." diyor. Bizler de özellikle şehrimiz adına bilim ve sanata değer veriyor bu alandaki tüm birikimimizi daha da artırarak gelecek nesillere aktarma gayreti yaşıyoruz. Günümüz teknolojik gelişimler ile büyüyen genç neslimizin bu alandaki ilerlemelerine de şehrimiz eğitimi adına çok değer vermekteyiz.

Valiliğimiz koordinatörlüğünde Karadeniz Teknik, Üniversitesi danışmanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Kodlayap projemizde, yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak öğrencilerin aktif olduğu, yaparak yaşayarak öğrenebilecekleri, bilimsel olguları keşfetmelerine olanak sağlayan, merak duygularını artıran ve eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, teknoloji okuryazarlığı gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirmek amaçlanmaktadır.

Atalarımız 'Erken kalkan erken yol alır.' diyor. Bugün karşımızdaki

bu muhteşem atmosfer, erkenden işine koyulan, kendini işine adayan, kalbini ve zihnini işine veren öğrenci, öğretmen ve idarecilerimizin emek ve azimleri ile ortaya çıktı. Hepsine bu azim ve kararlılıklarından dolayı gönülden teşekkür ediyorum.

Kodlayap Merkezi'mizin ana çerçevesini bilgisayar bilimleri ve kodlama eğitimi oluşmaktadır. Bugün açılışını yapacağımız bu Teknoloji Şenliği'mizde Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri Merkezi'nde eğitim gören ve mezun olan ama proje gruplarımızda çalışmalara devam eden 80 öğrencimiz ve projeleri bulunmaktadır. Şenliğimizde öğrencilerimizin yıl boyunca yaptıkları çalışmaların projeleri sergilenecektir. Ayrıca Şenliğimize katılanlara başta kodlama, robotik, siber güvenlik, yapay zeka uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları, 3 boyutlu modelleme uygulamaları, drone atölyesi ve bilişim teknolojilerinin farklı bir çok alanında farkındalık eğitimleri verilecektir. 

Bugünün ve yarının dünyasında teknolojinin vazgeçilmez olduğunu biliyoruz ama asıl önemli olan insanların özünde iyi ve zeki olduklarına, onlara gerekli araçlar verildiği takdirde mükemmel işler başaracağına duyulacak inançtır. İşte bizim de asıl gayemiz bu ülkenin gençlerine vizyon ve ufuk çizmektir, biz gençlerimize çok inanıyoruz ve gençlerimizin de artık geçmişin fersah fersah ötesinde bir karaktere, vizyona, ufka sahip olduğunu gayet iyi biliyor, onlarla birlikte aynı yolda yürüyoruz.       

Bu tür projelerin özellikle şehrimiz adına çok büyük katkıları olacağı açıktır. Öğrencilerimizin alanında bu başarıları sergilemeleri bizleri de ilimiz eğitim öğretim başarı acısından fazlası ile mutlu etmektedir. Bu öğrencilerimizin ve çalışmaların gelecek yıllarda ülkemizin bilim insanlarına ve bilimsel birçok çalışmaya örnek olacağından eminiz. Bu bakımdan öğrencilerimize bu yolda rehberlik eden okullarımıza ve öğretmenlerimize teşekkür ederken onların bu başarısındaki baş mimarlardan olan çok kıymetli anne ve babalarımızı da ayrıca tebrik ediyorum.

Bundan sonraki çalışmalarında tüm öğrencilerimize ve okullarımıza başarılarının katlanarak artmasını temenni ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum." diyerek açılış konuşmalarını tamamladı.

Ardından sergi alanını ve etkinlikleri inceleyerek öğrencilerle bir araya geldi ve projelerdeki birçok etkinliğe katıldı. Program sonunda tüm katılımcılara ve özellikle de öğrencilere teşekkür ederek sergi alanında ayrıldı.

18-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.