TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kitap Okuma Yarışması 2019

Kitap Okuma Yarışması 2019

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğinde bu yıl 4'üncüsünü düzenlediğimiz yaklaşık 12 bin öğrencinin başvurduğu "OKU'yorum" Kitap Okuma Yarışması'nı gerçekleştirdik.

Müdürümüz Hızır AKTAŞ da yarışmaya katılan öğrencilerle bir araya gelerek onların heyecanlarına ortak oldu.

Müdürümüz sınav sonrası yaptığı açıklamada, "'Bilgi güçtür.' Ekonomide, ilimde, sanatta, sporda, sosyal yaşamın her dalında, politikada ve ülke yönetiminde güçlü ve ileri ülkelerde, okuma oranlarının çok yüksek olduğunu görürüz. Bu veri bizlere, okumanın ne denli önemli olduğunu açıkça izah etmektedir.

Teknolojinin böylesine baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde dünyayı donuk gözlerle izleyen, okumayan, düşünmeyen ülkeler, resmen değilse de fiilen güçlü devletlerin boyunduruğu altındadır. Okumak; yeni ufuklar seyretmek, keşfetmek ve güçlü olmaktır. Bu sebeple daha çok okumalı, düşünmeli ve üretmeliyiz.

Bir tarih boyunca savaş meydanlarından geçerek zafere, gazi veya şehit olmaya koşturan cihangirler, büyük başarılarının birçoğunu okuyup istifade ettikleri kitaplara, kurdukları ve yaşattıkları kütüphanelere borçludur.

Sultan Alparslan, Malazgirt Ovası'nda askerlerine yaptığı o tesiri yüksek hitabı, Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden önce mucidi olduğu topları ve sonrasındaki cihanşümul dünya ufkunu şekillendirirken okuduğu kitaplardan büyük feyz ve ilham almıştır. Aynı şekilde İbn-i Sina, Ali Kuşçu; yakın tarihimizde Aziz Sancar, Fuat Sezgin gibi dünyaya yön veren bilim insanlarımız da ilmi temellerini kütüphanelerde atmıştır. Biraz tetkik ettiğinizde bu şahsiyetlerin, çalışma hayatlarının büyük bir bölümünü kitap raflarında araştırarak, kütüphane masalarında okuyup, tefekkür ederek geçirdiğine şahitlik edersiniz.

Denilebilir ki iç dünyamızı aile dışında en çok etkileyen unsur okuduğumuz kitaplardır. Bu itibarla bizler ecdadımızı daha iyi tanımak, anlamak ve 2023-2071 hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yürüyen necip milletimizin evlatlarını, maziden alacağımız bu yüksek özgüvenle donatarak güçlü kılmak için onları kitaplarla dolayısıyla kütüphanelerle dost kılmalıyız. Aksi takdirde yetişen zekâları kitaplarla beslemeyen milletler, yıkılmaya hatta yok olmaya mahkûmdurlar. Zira her devirde dünyayı yöneten, mürekkep ve kâğıttır." şeklinde konuştu.

18-11-201918-11-201918-11-201918-11-201918-11-201918-11-201918-11-201918-11-201918-11-2019

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.