TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı´nın Kabulü'nün 101. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü İl Geneli Etkinliği Düzenlendi.

"Allah, bu millete bir daha 'İstiklal Marşı' yazdırmasın!" Mehmet Akif ERSOY
İstiklal Marşı´nın Kabulü'nün 101. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü İl Geneli Etkinliği Düzenlendi.

Kahraman ordumuzun azminden ve inancından, Anadolu'yu canları pahasına savunan aziz milletimizin kararlılığından ve vatan sevgisinden alınan ilhamla yazılan İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 12 Mart 1921 tarihinde kabulünün 101. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla, ilimizde çeşitli etkinliler düzenlendi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde Müdürlüğümüzce organize edilen anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU, konuşmalarında "Savaşa, mücadeleye en güçlü silah olan kalemiyle katılan, askere "Millet arkanızda, Allah yanınızda, kuvvet sizde!" diyerek güç veren şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un eşsiz eseri olan İstiklal Marşımız, Aziz Milletimizin özgürlüğü ve vatanı uğrunda verdiği var olma mücadelesini anlatan en kıymetli dizelerdir.

Bugün bu kıymetli eserin 101. yıl dönümünü kutlamanın onuru ve gururunu yaşamaktayız.

 "Sahipsiz olan vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır." mısraları ile "Asım Nesli" dediği gençliğe seslenerek "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diye ettiği duayı, istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar verdiğimizi, Türk gençliğinin hafızasında her daim canlı tutması gerekmektedir.

Yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dolu büyük şair ve düşünce adamı Mehmet Akif ERSOY'un "Benim millete karşı en kıymetli hediyem" dediği İstiklal Marşı'nın kabulünün 101. yıl dönümünü kutluyor ve Mehmet Akif'i hürmet, minnet ve rahmetle anıyor, saygılarımı sunuyorum" dedi.  

Programda Hızırbey Ülkü İlkokulu minik öğrencilerinin okudukları İstiklal Marşımızın 10 kıtası büyük bir ilgi ile izlendi.

Ardından il geneli 6.sı düzenlenen "Akif'e Yolculuk Şiir Okuma Yarışması il birincisi olan öğrencimiz şiirini seslendirdi.

Sosyal Bilimler Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırlamış oldukları İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu gösteri izlendi.

Trabzon Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin hazırlamış olduğu İstiklal Marşı videosu sunuldu ve izleyenler tarafından çok beğenildi.

12 Mart konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize Valimiz Sayın  İsmail USTAOĞLU ve protokol üyelerince ödüllerinin takdim edilmesiyle program sona erdi.

17-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.