TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu'nun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu'nun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

19 Mayıs 1919, Samsun'da yeniden dirilişin ateşinin yakıldığı tarihtir. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı milli mücadele hareketi; tüm yurdumuza yayılmış, halkımızın azim ve kararlığıyla büyük zafere ulaşılmıştır.Samsun'da başlayan bağımsızlık yolculuğu Havza, Amasya, Sivas ve Erzurum ile devam etmiş en nihayetinde Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması ile tüm dünyaya millet olarak mücadele gücünü göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu mücadele yoluna İstanbul'dan Bandırma Vapuru ile çıkarken aslında ardında bağımsızlık ruhu ile yanan gönülleri ve bu uğurda gözünü kırpmadan can verecek bu milletin gücünü her daim yanında hissetmiş; bu duygu ve düşünceler ile bu çetin yola çıkmıştır. Bulunduğu şartlar karşısında, istiklal mücadelesini fiilen başlatmak ve yeni bir devletin kuruluş yolunda ilk adımı atmak için her zaman milletin bağımsızlık inancından, vatan sevgisinden, hür ve bağımsız yaşama kararlılığından güç almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, yeni kurulan bu ülkenin devamı için gereken gücü gençlikte görmüş ve onlara her daim güvenmiştir. Onların da kendilerinde arayacakları gücün "Damarlarında akan asil kanda mevcut olduğunu" belirtmiştir.  Bu bakımdan yaşanan bu zorluklar ile büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni, gençlerimize emanet etmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki, gençliğe armağan edilen bu değerli emaneti yaşatmak ve korumak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak, gençliğimiz başta olmak üzere hepimizin sorumluluğudur.       

Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 103. yıl dönümünü kutluyor, sevgi, saygılarımı sunuyorum.

 

 Hüseyin Burak FETTAHOĞLU 

İl Millî Eğitim Müdürü

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.