TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ’ın “Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ’ın “Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır

 

“Kutsal vatan topraklarının güvenliği ve bütünlüğü, asil milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yâd ederken, aynı zamanda Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıl dönümünü kutluyoruz.

 

Çanakkale Zaferi, sonuçları itibariyle tarihin akışını ve her şeyden önemlisi Türk milletinin geleceğini şekillendiren çok mühim bir başarıdır. Necip milletimizin iki asırdır devam eden makûs talihini değiştiren bu zafer, azmin ve imanın sembolüdür. Çanakkale’de elde edilen bu eşsiz başarı, İstiklal Harbi’mizi zafere ulaştıracak direniş ruhuna da ilham vermiştir.

 

Millet olma şuuruna eriştiğimiz altın tarih sayfalarının başında gelen Çanakkale Savaşı, milletimizin benliğinde şahadetin manasını yaşatan bir destandır. 18 Mart 1915’te dünyanın en gelişmiş askeri imkânlarına sahip devletlerine karşı vatanını savunmak için göğsünü siper eden Mehmetçik’imizin yazdığı bu müstesna destan, kadim mazimizin en şanlı sayfalarından birini teşkil etmektedir.

 

Bugün bizler, 104 yıl önce ecdadımızın içeriden ve dışarıdan gelen her türlü fitneye karşı göstermiş olduğu feraseti, basireti, dayanışmayı, birlik ve beraberliği; her türlü olumsuzluğa rağmen gösterdiği o eşsiz mücadeleyi her daim canımız ve kanımız pahasına da olsa önde tutmak, üzerimizde oynanan oyunlara karşı dimdik ve sağlam bir şekilde ayakta durmak durumundayız. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza, tarihimizi en iyi şekilde anlatmalı, onları vatan ve millet şuuruyla yetiştirmeliyiz.

 

Şehitlerimizin bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni payidar kılmak, bu vatan toprakları üzerinde ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesi altında tek millet olarak yaşamak için Çanakkale ruhunu muhafaza etmek, bizi biz yapan değerler uğrunda gerektiğinde canımızı feda etmek, ülkemizi medeniyetler yarışında daha ileriye taşımak için çok çalışmak, şehitlerimize olan minnet borcumuzdur.

 

Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Zaferi’mizin 104. yıl dönümünü vesile kılarak bizlere bu mukaddes vatanı tevdi eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimize Cenâb-ı Allah´tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum.”                                                                                         

 

                                                               

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.