TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İKİ ŞEHİR, TEK DÜNYA KARDEŞ ŞEHİRLERİN PROJE KARDEŞLİĞİ

İKİ ŞEHİR, TEK DÜNYA   KARDEŞ ŞEHİRLERİN PROJE KARDEŞLİĞİ

          TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Trabzon ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlükleri iş birliği ile gerçekleştirilen  "Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir Doğa; İki Şehir, Tek Dünya" adlı projenin ikinci etabı Trabzon'da başladı.

 

            Proje, daha önce uygulanan doğa eğitimi projelerinden farklı olarak iki etaplı ve karşılıklı hareketlilik içermekte olup katılımcılarda, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

            Birinci etkinlik dönemi, Trabzon'dan giden yirmi öğrenci ile 16-20 Ağustos tarihleri arasında Kahramanmaraş'ta başarıyla gerçekleştirildi. İkinci etkinlik dönemi ise Kahramanmaraş'tan gelen yirmi öğrencinin katılımıyla Trabzon'da başladı.  

 

            Dört gün sürecek olan proje kapsamında; bilimsel gezi ve saha çalışmalarının, temiz enerji, enerji verimliliği, geri dönüşüm, sürdürülebilir yaşam ve ekolojik okur-yazarlık üzerine iş birlikçi grup etkinliklerinin, drama ve deney çalışmalarının yer aldığı otuz beş farklı etkinlik gerçekleştirilecek.

 

            Projenin açılış toplantısında konuşma yapan Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, "Şehirler birbirlerine, kurulan gönül köprüleriyle bağlanır. Yaşayan kültürel mirasın karşılıklı etkileşimleri, gençlerde kalıcı izler oluşturarak kurulan bağı kuvvetlendirir. Kahramanmaraş'ta başlayan proje yolculuğumuzun ikinci etabı olarak sizleri şehrimizde ağırlıyor olmaktan son derece memnunuz. Zenginliğimiz olan çocuklarımız, edindikleri bilgi ve deneyimler yoluyla hem birbirlerinden hem de görüp deneyimlediklerinden ilham alarak tüm bunları üretime dökeceklerdir. Eğitimin ve projelerin sürdürülebilirliği açısından olduğu kadar kendilerini ve farklı kültürleri keşfetmeleri açısından da oldukça doyurucu olacak olan bu çalışmalar, bundan sonra da kurulabilecek ortaklıkların önünü açacaktır." dedi.

 

            Proje'nin Kahramanmaraş ayağında Trabzonlu öğrencileri ağırlarken göstermiş oldukları hassasiyet ve inceliklere teşekkür eden Müdürümüz Fettahoğlu, öğrencilerimizin şehrimizde de güzel anılar biriktireceklerine yürekten inanıyorum, diyerek Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü'ye bu ortaklığın anısına hediye takdiminde bulundu.

23-08-202223-08-202223-08-202223-08-202223-08-202223-08-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.