TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelli Öğrencilerimizin Eğitimine Yönelik Alternatif İletişim Sistemi (ALİS) Projesi, İlimizde Uygulamaya Konuldu.

  Bakanlığımız Tarafından Onaylanan ve TÜBİTAK Tarafından Desteklenen Engellilerin Eğitimine Yönelik Proje, Ortahisar Çamlık İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulunda Uygulamaya Konuldu.  
Engelli Öğrencilerimizin Eğitimine Yönelik Alternatif İletişim Sistemi (ALİS) Projesi, İlimizde Uygulamaya Konuldu.

            Bakanlığımız ile yapılan ön protokol çerçevesinde uygulamaya konulan İşitme Engelli Bireyler İçin Grafik Sembollerini Temel Alan Alternatif İletişim Sistemi Tasarımı (ALİS) Projesi hakkında proje yürütücüsü Doç. Dr. Hasan Karal’dan bilgi alan Vali Öz’e eşi Rukiye Öz, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, müdür yardımcısı Zekeriya Taşan, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse ve proje ekibinden Prof. Dr. Mevhibe Coşar eşlik etti.

             Projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Vali Öz, “Çocuklarımızın eğitilmesi, hayata bilinçli olarak hazırlanması bizim için çok önemlidir. Bu proje Karadeniz Teknik Üniversitemiz ile Milli Eğitim Bakanlığımızın işbirliği yapmasıyla geliştirildi. İşitme engellilerin eğitimiyle ilgili yeni bir sistemin alfabesini ve altyapısını oluşturacak olan proje henüz bir yıllık bir proje olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarımızın ilgilisini çekmeyi başarmıştır. Pilot uygulamayı Çamlık İşitme Engelliler Okulumuzda yapıyoruz. Öncelikli olarak ilk dört sınıfımızda uygulanan projemiz sonraki dönemlerde geliştirilerek devam edecektir.Yüzde 95’lere varan eğitilebilir engellilerimizin eğitimi çok önemli. Bu kampüsümüzde engelli öğrencilerimize yönelik her türlü imkan var. Bu proje, engelli öğrencilerimizin geleceğe daha iyi hazırlanması ve öğrenme kabiliyetlerinin daha kolay geliştirilmesi açısından büyük bir aşamadır. Projede emeği geçen hocalarımıza, eğitmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Projeyi sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.

             Vali A.Celil Öz, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ve beraberindekilerle sınıfları gezerek proje kapsamında eğitim alan çocukların eğitimde kat ettikleri mesafeyi gözlemlediler. Öğrenciler proje sayesinde öğrendikleri kelimeleri tahtaya yazarak kendilerini ifade ettiler. Projenin olumlu sonuçlarını görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Öz, “Amacımız proje sayesinde engelli çocuklarımızın yarınlara daha iyi hazırlanmalarını sağlamaktır” dedi.

             Türkiye’de ilk kez Trabzon’da uygulanan proje ile engellerinden dolayı iletişim ve öğrenme problemleri yaşayan bireylerin kavram, okuma, yazma ve müfredat öğrenmelerine yönelik grafik sembol temelli öğrenme ortamlarının geliştirilmesi ve etkinliğin sınanması amaçlanmaktadır. 

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.