TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Törenlerle Kutlandı.

    Çanakkale Zaferi´nin 100. yıldönümü Trabzon’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.  Trabzon Valiliği önünde Atatürk Anıtı´na çelenk konulması ile başlayan ve gün boyunca devam eden törenlere Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Garnizon Komutan Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, askeri ve mülki erkan, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve şehit aileleri katıldı.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Törenlerle Kutlandı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 100. yıl dönümü sebebiyle düzenlenen törenler Sülüklü Mezarlığındaki şehitlikte devam etti. Değirmendere Mahallesi´nde şehitlikteki anıta çelenk sunulması, bayrağın göndere çekilmesi, saygı duruşu ve saygı atışı ile devam eden törende, Vali Öz şehitlik anı defterini imzaladı.

Şehitler için okutulan Kur’an-ı Kerim’in ve yapılan duaların ardından Vali Öz, Başkan Gümrükçüoğlu ve beraberindekiler şehitliği gezerek şehit mezarlarına kırmızı beyaz karanfil bıraktı. Şehit yakınlarının duygusal anlar yaşadığı törende, Vali Öz ve Başkan Gümrükçüoğlu, şehit aileleriyle yakından ilgilenerek acılarını paylaştı.

Törenler Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programıyla devam etti. Programda Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Derneği adına Nuran Özer ve Garnizon Komutanlığı adına Deniz Yarbay Bünyamin Dayıoğlu günün anlam ve önemini anlatan konuşmaları salonda duygu dolu anların yaşanması neden oldu. Dayıoğlu, Trabzon Lisesi öğrencilerinin Çanakkale Savaşına gittiği için 3 yıl mezun veremediğini belirttiği konuşması sırasında bazı vatandaşlar gözyaşların hakim olamadı. Programda 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Etkinliği kapsamında, ortaokullar arası resim yarışmasında ve liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin ardından Ortahisar Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı program sahnelendi.

Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Vali Öz,” 1971 Malazgirt savaşında Anadolu’ya girdiğimiz tarihte bizler birdik ve bütündük. Bugünde biriz ve bütünüz. Yarında bu coğrafyada bir ve bütün olarak yaşamaya devam edeceğiz. Ancak ilk günden beri bizi bu coğrafyada vatan olarak bırakmamak için çeşitli oyunlar oynandı. Bu oyunların en büyüğü de hepimizin bildiği gibi yedi düvelin üzerimize geldiği Çanakkale Savaş’ıydı. Ve Çanakkale, geçilmedi. Şehitliğimizde gördüğümüz gibi Trabzonlusu, İstanbullusu, İzmirlisi, Diyarbakırlısı, Haleplisi, Kürdü, Türkü, Çerkez’i ayrımı yapmadan hep birdi ve bundan sonrada bir olacaktır. Onun için milli birlik ve kardeşlikte tek vatan, tek millet, tek devlet ve tek bayrak hedefiyle bu devem edecektir. Ve şehitlerimizin hatırası hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bu duyguyu devlet,  millet olarak her zaman yaşıyoruz ve bundan sonrada yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezindeki törenler Çanakkale ruhunu anlatan “Destanlaşan Çanakkale” konulu fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

Daha sonra Trabzon Merkez Fen Lisesi konferans salonunda okul öğrencilerine, Deniz Yarbay Bünyamin Dayıoğlu günün anlam ve önemini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

 

Ortaokullar Arası Resim Yarışması Birincisi :

Esra KALMOOĞLU             Ortahisar İsmetpaşa Ortaokulu

Liseler Arası Kompozisyon Yarışması Birincisi :

Alpaslan Yasin BEKAR       Ortahisar Gazi Anadolu Lisesi

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.