TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Trabzon Valisi Sayın A.Celil Öz, Hayırsever Sevim Demircioğlu Tarafından Yaptırılan Özel Eğitim Anasınıfının Açılış Törenine Katıldı.

  Türk Kadınlar Birliği Desteği İle Hayırsever Sevim Demircioğlu Tarafından Yaptırılan Özel Eğitim Anasınıfının Açılış Töreni, Sürmene Yardımlaşma Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezinde Gerçekleştirildi.  
Trabzon Valisi Sayın A.Celil Öz, Hayırsever Sevim Demircioğlu Tarafından Yaptırılan Özel Eğitim Anasınıfının Açılış Törenine Katıldı.

               Açılış törenine Trabzon Valisi Sayın Abdil Celil Öz’ün yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, İlçe Kaymakamı Şevket Atlı, Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şube Başkanı Hatice Saraç, hayırsever Sevim Demircioğlu, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

                 Konuşmasında güzel ve anlamlı bir programda daha bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Öz, “Çok anlamlı bir açılışta bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu durum birkaç boyutuyla önemli. Birincisi; bu çocuklarımız ailelerine, devletimize ve milletimize birer emanettir. Bu emanetin yükünü ailelerimizle ne kadar paylaşabilirsek o kadar çok hizmet etmiş oluruz.

                 Son yıllarda gerek mali ve sosyal haklar, gerekse istihdam açısından engellilerimizle ilgili önemli düzenlemeler yapıldı. Artık insanlarımız engelli çocuklarının yükünü biraz daha toplumla paylaşmaya ve topluma açmaya, eğitmeye, istihdam etmeye başladılar.  Bununla ilgili eğitim kurumlarımız her geçen gün gerek kamu yatırımlarımız gerekse hayırseverlerin desteğiyle gerçekleşmektedir. Bugün ilimizde anaokulundan başlayarak lise son düzeyine kadar hafif, orta, ağır engelli, otistik ve diğer engelli çocuklarımıza yönelik eğitim kurumlarımız mevcuttur. Bunların standardını her geçen gün arttırıyoruz. Bu çocuklarımızın eğitimi zor ve zahmetli bir iş. Bu yüzden bu işi gönülden yapmayanlar başarısız olurlar. Bu okulumuzda 106 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimiz 49 görevliyle eğitimlerini alıyorlar. Çocuklarımızın her gün evlerinden alınıp okula götürülüyor, günlük eğitimin sona ermesiyle tekrar evlerine götürülüyor. Bu çok önemli bir hizmettir. Bu hizmeti devlet olarak en iyi şekilde yapmak zorundayız. İlimiz genelinde eğitilebilir bu tür öğrencilerimizin yüzde 95’inin bu okullarımıza devam etmesini sağlıyoruz. Bu çocuklarımızın daha iyi yetişmesi, eğitilmesi, istihdama hazır olması ve ailelerimizin üzerindeki yükün devlet ve toplum tarafından paylaşılması açısından önemlidir.

                 Bir diğer boyutu ise; bu çalışmalara hayırseverlerimizin kişisel veya dernek olarak sahip çıkmış olmasıdır. Hem yeni kurumların yapılması, hem de kalitelerinin arttırılması konusunda önemli katkıları var. Trabzon ilimiz ve Sürmene ilçemiz bu yönüyle anaokulundan üniversite yapımına kadar hayırseverlerimizden büyük katkılar almaktadır. Başta devletimizin yatırımları olmak üzere hayırseverlerimizin de katkıları ile eğitimde çıtayı daha da arttırıyoruz. Bu tür kurumlara katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

                 Konuşmaların ardından Vali Öz, katkılarından dolayı hayırsever Sevim Demircioğlu’na plaket takdim etti.

                 Özel eğitim alan çocukların müzik eşliğindeki gösterilerini izleyen Vali Öz ve beraberindekiler, daha sonra hayırsever Sevim Demircioğlu tarafından okul bünyesinde yaptırılan Anasınıfının açılışını gerçekleştirdi. Ardından aynı okulda ebru sanatı yapan çocukların çalışmalarını inceledi. Okulun bahçesine de hatıra amaçlı bir ağaç dikti.

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.