TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Karne Heyecanı

    2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi nedeniyle Ortahisar-Dolaylı İlkokulu/Ortaokulunda karne töreni düzenlendi.
Karne Heyecanı

 

 

Karne törenine Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükür Köse, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ile veliler katıldı.

Okul müdürü Ercan Alpaydın’ın yaptığı açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş;

“Bu karne töreni münasebetiyle hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Bugün ülkemizde yaklaşık 17 milyon öğrencinin karne aldığı müstesna bir gündür. Bütün öğrencilerimize olduğu gibi Trabzon’da karne alacak öğrencilerimize başarılar diliyor, yaklaşık 2 haftalık tatillerinin de hayırlı, uğurlu, başarılı bir şekilde geçmesini temenni ediyorum.

Saygıdeğer velilerimiz;

Bugün karne alacak olan çocuklarımızın neticeleri nihai neticeler değildir. Kesinlikle bu kanaatle çocuklarımızı değerlendirmeye tabi tutmayalım. Bu neticeler çocuklarımızın gayretleri noktasında, çalışmaları noktasında öğretmen arkadaşlarımızın bir değerlendirmeleridir. Bunlar değişebilir. Eksikleri varsa düzeltilebilir. Bunların mutlak sorumluluğu da çocuklarımızın omuzlarında değildir. Başarıda olduğu gibi başarısızlıkta da anne-babanın, öğretmenlerin, biz idarecilerin de mutlaka sorumlulukları vardır. Çocuklarınızı değerlendirirken bizim de gayretlerimiz sonucunda gelebilecekleri yerleri düşünerek değerlendirelim. Onlarla oturup karneyi konuşalım. Eksikliklerin giderilmesi hususunda geçmiş 4 aylık dönemde yapılanlara neler ilave edilirse daha iyi oluru onlarla beraber düşünerek karar alalım. Asla kızma, darılma, azarlama gibi bir yönteme başvurmayalım. O çocuklar bizim ülkemizin geleceği, bizim zenginliğimizdir. Bu zenginliğimizi daha donanımlı hale getirmenin gayreti içerisinde olalım. Anne-baba çocuklarının yetişmesinde önemli etkendir. Belki bu noktada atılacak adımlarla ilgili kendileri nasıl, ne şekilde, ne yapacağı hususunda tereddüte düşmüş olabilir. Ama okulumuza, rehberlik servislerimize gelmek suretiyle bilgilendirme alabilir ve çocuklarımızla oturup bunu düzeltme yolunu tercih edebilirler. Öğretmen arkadaşlarımızın da bugünkü değerlendirmeler çocukların nihai değerlendirmeleri değildir, bilinciyle hareket etmeleri lazım. Yönlendirme olumlu yönde olması gerekir. Bu hususta bizim de ne gibi gayretimiz, yol göstermemiz, rehberliğimiz olacağını düşünerek çocuklarımızı bu manada değerlendirerek cesaretlendirmemiz lazım.

Sevgili çocuklar;

Karne tatili demek her şeyin bittiği, tükendiği bir sureç değildir. Bu sureç içerisinde okumalarımıza devam edelim. Not tutma alışkanlıklarımızı geliştirme noktasındaki çalışmalarımıza devam edelim. Dinlenelim, oynayalım, zamanımızı en iyi şekilde değerlendirelim.  Ama 9 Şubatta daha hazır bir şekilde başlayalım ve inşallah daha iyi olmanın, daha donanımlı olmanın, daha kaliteli bir eğitimi gerçekleştirmenin gayreti içerisinde olalım. Hem öğrenci kardeşlerimizle hem anne-babamızla hem de öğretmenlerimizle güzel bir iletişim içerisinde olmak şartıyla inşallah okulumuzu başarıyla bitirip daha ileriye donanımlı bir şekilde gitmeye hazır olalım. Ben bu vesileyle karne günümüzün hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, tatilinizde sizlere başarılar diliyorum. Aldığınız karneden dolayı hepinizi tebrik ediyorum. Gözlerinizden öpüyorum. Velilerimize de bu manada çocuklarını yetiştirip karne almalarından dolayı mutluluklar diliyorum. Sevinci paylaşalım. Çocuklarımızı bu manada kucaklayarak daha başarılı olmalarına destek olmaya gayret edelim diyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla, muhabbetle tekrar selamlıyorum.” dedi.

Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu ise yaptığı konuşmada;

“Sevgili çocuklarımız hepinizi gözlerinden ve alnınızdan öpüyorum. Değerli velilerimiz bu ortamı oluşturduğunuz için sizleri kutluyorum. Çok değerli öğretmenlerimiz, sizlerin gayretlerini emeklerini burada duymaktan ve okul müdürümüzün coşkusunu burada izlemekten dolayı çok mutluyum.

Sevgili çocuklar sürekli çalışmanızı asla istemiyoruz. Bizim istediğimiz şey başarıyı yakalamanızdır. Başarı nedir. Başarı bence huzurlu, kendi içerinizdeki ve dışındakilerle uyumlu ve mutlu olabilmenizdir. Sevgili çocuklar daima matematik çalışın, daima türkçe çalışın, daima sosyal bilgiler okuyun. Böyle bir şey olmamalıdır. Ama lütfen aktif dinlenmeyi çok iyi yapın. Değişik kaynaklara göz atın. Değişik kitaplar okuyun.  Ben inanıyorum ki bizim çocuklarımız hem o sıcak bakışlı insanı, duygusal zekaya sahip gençliği oluşturacaklardır. Bu vesileyle çocuklarımızı, okul müdürlüğümüzü, bizleri yalnız bırakmayan değerli velilerimizi, milli eğitim müdürlüğümüzü, ortahisar belediyemizi kutluyorum. Geleceğin Trabzon adına, ülkemiz adına ve dünya adına çok daha huzurlu, çok daha sağlıklı müreffeh bir gelecek olmasını, geleceğin bu şekilde şekillenmesini Cenabı Hakk’tan diliyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum.” dedi.

Dönem birinci, ikinci ve üçüncülerine karneleri Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç tarafından verildikten sonra sınıflarda karne dağıtımına devam edildi.

İlimizde 655 okulda 6.599 derslikte 159.388 öğrenci eğitim-öğretime devam etmekte olup, 144.993 öğrenci karne almıştır. (14.395 öğrenci Açıköğretim Lise ve Ortaokulunda okumaktadır.

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.