TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Küçük Mucitler Projesi İşbirliği Protokolü Valimiz Sayın Abdil Celil Öz Başkanlığında İmzalandı.

              Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü Küçük Mucitler Projesi İşbirliği Protokolü kapsamında TTSO Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Vali Öz´ün yanı sıra Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Şube Müdürü Mehmet Arslan da katıldı.  
Küçük Mucitler Projesi İşbirliği Protokolü Valimiz Sayın Abdil Celil Öz Başkanlığında İmzalandı.

            Vali Öz, “Ticaret ve Sanayi Odamız ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz ‘Küçük Mucitler’ isimli güzel bir projeyi birlikte yürütüyorlar. Çocuklarımızın araştırma, geliştirme, uygulama ve çözüm bulma anlamında güzel bir projedir. Geçen yıl 6.sını başarıyla gerçekleştirdiğimiz projenin bu yıl 7.sini yapmak için protokol imzaladık. Geçen yılki etkinlikte çocuklarımızın heyecanını, duygularını, ürettikleri projeleri nasıl sunduklarını hep birlikte gördük. Onların projelerini sahiplenmelerini, sorun belirleme ve çözüm üretme konusundaki güzelliklerini hep birlikte yaşadık. Bu yıl 7.si düzenlenecek olan proje ile hem katılımı hem de proje kalitesini daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Katılanların teşviki için ödül mekanizmasını daha güçlü kurup, çocuklarımızın orada sergileyeceği projeleri kitaplaştırmak istiyoruz. Projenin ilimizin en ücra köşesine kadar duyurulmasını çok önemsiyoruz. Buradan çıkacak olan araştırmalar ileride mutlaka somut projelere dönüşecektir. Başarılı projelerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Güçlü yarınlarımız için; 500 milyar dolar ihracatı ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen güçlü Türkiye’nin bu tür projelere, işbirliklerine ihtiyaç var." diye konuştu.

             TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ise, amacımız Türkiye’nin en büyük ihtiyacı olan gençlerimizi Ar-Ge ve İnovasyona hazırlamaktır. Bu tür projeler çocuklarımızı buna hazırlıyor. Dünyada patent olarak sunulan projelerin bir başlangıcıdır. Dünyaya baktığımız zaman Amerika ve Japonya gibi ülkelerde patent müracaatı 400-500 bine dayanmışken, patent alınan rakam ise 240 bin civarındadır. Ülkemizde maalesef bu rakamlar çok düşün seviyededir. İşte bunu arttırmak ve gençlerimizin önünü açmak için bu tür projelere ihtiyacımız var. Projeler şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

             Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş da,  “Protokolün öğrencilerimize, ilimize ve sanayimize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

             Geçtiğimiz yıl yapılan ‘Küçük Mucitler Projesi çerçevesinde bin 43 öğrenci proje eğitimi görmüş olup, ilimizde bulunan 22 okuldan 52 proje ödüle layık görülmüştü.

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.