TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile KTÜ arasında İşbirliği (Sınav) Protokolü İmzalandı.

  Üniversiteye Yolculuk Projesinin bir ayağı olan YGS deneme sınavı için Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Karadeniz Teknik Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile KTÜ arasında İşbirliği (Sınav) Protokolü İmzalandı.

 Karadeniz Teknik Üniversitesi rektörlük binasında düzenlenen protokol töreninde Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ve KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Müdür Yardımcıları Ali Köse, Mehmet Yerekapan, Şube Müdürü Mesut Kaş da hazır bulundu.

Protokole göre Trabzon genelindeki 9.820 lise son sınıf öğrencisine hitap edecek olan YGS deneme sınavında KTÜ sınav salonlarını sonuna kadar açacak. Ayrıca sınavın olduğu gün öğrencilere üniversiteyi tanıtıcı çalışmalar yapılacak.

 “Üniversiteye Yolculuk” projesi öğrencilerin YGS ve LYS’den başarılı olmasını amaçlayan ve 4 aşamadan oluşan bir projedir. Özellikle Trabzon genelindeki rehber öğretmeni olmayan 35 lisedeki 11. ve 12. sınıf öğrencilerine sınav sistemi hakkında bilgi ve destek vermek amacıyla okul okul dolaşılarak seminerler düzenlendi.

Trabzon genelindeki liselerin 12. sınıfında okuyan 9.820 öğrenciye YGS deneme sınavı yapılması planlanıyor. Bu deneme sınavı ÖSYM’nin yaptığı formatta olup, merkezi sınav şeklinde 14 Şubat 2015’te saat 10.00’da KTÜ Kanuni Kampus sınav salonlarında yapılacak. Tüm öğrenciler karma usulle dağıtılacak ve farklı sınıflarda sınavlara alınacak. Öğrenciler, bina girişinde bekleyen polislere daha önceden kendilerine gönderilen sınav giriş belgelerini göstererek salonlara alınacaktır. Salonlarda sınav usulüne göre sınav giriş belgelerinde yazan numaralara oturulup sınav olunacaktır. Bina görevlilerinden sınav evraklarını alan gözcü ve salon başkanları sınavı yapacaklar. Sınav 160 dk. olup, 4 farklı dersten 160 soru olacaktır. Sınav bittikten sonra optik cevap anahtarları sınav merkezinde toplanacak ve okunacak. Sınavlar okunduktan sonra da internet sitesinden duyurulacak. Trabzon ve Türkiye’de dereceye giren öğrencilere daha sonra miktarı ve türü Milli Eğitim Müdürlüğümüzce belirlenecek ödüller verilecek.

6-10 Nisan 2015 tarihleri arasında Ortahisar, Akçaabat, Vakfıkebir, Arsin, Araklı (ya da Of ) olmak üzere 5 merkezde  sanayi odaları, işadamları ve üst düzey akademik (İstanbul Aydın Üniversitesi) katılımla meslek tanıtımları, doğru tercih, sınav kaygısı ve motivasyon konularında ikramlı ve kokteylli oturumlar yapılacak. Oturumlar bizzat alanında uzman kişilerce yapılacaktır.

YGS ve LYS puanlarına göre yerleştirmeleri için temmuz ayının ilk haftalarında Ortahisar, Akçaabat, Vakfıkebir, Arsin, Araklı (ya da Of) olmak üzere 5 merkezde sınav tercih merkezleri kurulacak ve bu merkezlerde rehber öğretmelerince öğrencilere doğru tercih rehberliği yapılacaktır.

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.