TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Abdil Celil Öz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Dolayısıyla Düzenlenen Yarışmalarda Dereceye Giren Öğrencilere Ödüllerini Verdi.

    10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Müdürlüğümüz ile İl İnsan Hakları Kurulu tarafından Ortahisar ilçesindeki okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Valimiz Sayın Abdil Celil Öz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Dolayısıyla Düzenlenen Yarışmalarda Dereceye Giren Öğrencilere Ödüllerini Verdi.

           Valilik A Toplantı Salonunda düzenlenen ödül törenine Valimiz  Abdil Celil Öz, Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, ödül alan öğrenciler, öğretmenler, veliler ve İnsan Hakları Kurulu üyeleri katıldı.

          İnsan hakları sürecinin demokrasiyle aynı anda yürüyen bir süreç olduğuna vurgu yapan Vali Öz yaptığı konuşmasında, “İnsan haklarının gelişmesi ve kazanımı çok kolay olmuyor. Hem inancımızda, hem diğer farklı kaynaklarda, hem de insanlık tarihinde insan haklarıyla ilgili önemli hassasiyetler var. İnsan haklarına yönelik yapılan düzenlemelerin büyük bir çoğunluğu hepimizin bildiği gibi Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve diğer kurullar ve komisyonlarda göze çarpmaktadır.             

          Türkiye’de bu süreci yakından takip eden düzenlemeler yapılıyor. Ülkemiz bu anlamda yapılan düzenlemelerle belli mesafeler kat etti. Türkiye uluslararası mahkemelerde ve kurumlarda özellikle insan hakları ihlalleri ile çok fazla karşı karşıya gelen bir ülke konumundan giderek uzaklaşıyor. Ama daha alınacak mesafeler var. Kurumlarımıza ve bireysel olarak vatandaşlarımıza düşen görevler var. Bu yönüyle eğitime, bilinçlenmeye, haklarımızı aramaya ve toplumsal olarak bu duyarlılığımızı geliştirmeye ihtiyacımız var. Onun için bu insan hakları günleri toplumsal duyarlılığımızı anlatmak için önemli. İnsan haklarına vurgu yapan bu güzide eserlerin sahibi olan öğrencilerimizi kutluyor, onlara destek veren velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Demokrasisi güçlü, bütün kurumlarıyla insan haklarına saygılı, herkesin bugün ve yarınlarından emin yaşadığı bir Türkiye hedefimizdir” dedi.

         Okullar arasında yapılan kompozizyon yarışmasında birinci olan Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Ali Bertay Solak´a, şiir yarışmasında birinci olan Yol-İş Sendikası Ortaokulu öğrencisi İdil Bektaş´a ve resim yarışmasında birinci olan Çimenli İlkokulu öğrencisi Ahmet Kaan Binler´e ödülleri Vali Öz tarafından verildi. Törende ayrıca ikinci ve üçüncü olan diğer öğrencilere de İl İnsan Hakları Kurulu Üyeleri tarafından hediyeler takdim edildi. Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.