TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş´ ın 1. Dönem TEOG Sınav Mesajı

26-27 Kasım 2014 tarihlerinde yapılacak olan 1. Dönem Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı ile ilgili Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş´ın mesajı ektedir.
Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş´ ın 1. Dönem TEOG Sınav Mesajı

 

 

Sevgili Öğrenciler,

Sizi çok seviyor ve önemsiyoruz. Bütün gücümüz ve gayretimiz sizin iyi bir eğitim almanız içindir. Bu sınavlar bilgi temelinize dayalı olarak analiz, sentez, yorum yapma, zamanı iyi değerlendirme, dikkat ve yeterliliklerinizi birlikte ölçmeyi hedeflemektedir.

Gireceğiniz sınav okullarda uygulanan sınavlardan bir tanesidir. Tek farkı bu sınavın sorularının Bakanlığımız tarafından hazırlanmış olmasıdır.

Başaracağınıza inanın. Kendinize güvendiğinizi ve bu işin üstesinden gelebileceğinizi, donanımınızın başarmak için yeterli olduğunu kendi kendinize fısıldayın. Unutmayın;  bilginizi, gücünüzü, imkânlarınızı kendi potansiyeliniz oranında sınavlara yansıtırsanız başarı kendiliğinden gelecektir.

Kaygılarınızı azaltın. Sınavda en aza indirilmiş kaygı ve stres en üst düzeyde başarılı olmanızı sağlar. Kendinizle ilgili olumsuz düşünmeyin. Bilginizden emin olun. Sınav başarısının “bilgi-yorum-hız” değişkenlerinin kullanımı ile orantılı olduğunu unutmayın.

Sizinle övünüyor, gurur duyuyor ve geleceğimize güvenle bakıyorum.

 

Sayın Veliler,

Sınav sürecinde, sizler de çocuklarınız kadar kaygı yaşamaktasınız. Kaygı aşırı derecede olmadığı sürece sorun yerine performansı yükselten bir duygudur.

Bu dönemde; çocuğunuzu iyi olduğu konularda cesaretlendirip olumlu özelliklerini vurgulamalısınız. Bu, çocuğunuzun güven duygusunu pekiştirecek, “yapabileceğine” ve “başarabileceğine” ilişkin inanç oluşturmasında etkili olacaktır. Unutmayın; siz çocuğunuza güvenirseniz çocuğunuz da kendisine güvenecektir.

Çocuğunuza, ulaşabilir ve gerçekçi hedefler belirlemesinde yardımcı olun. Başarının amacı mutlu ve güvenli bir insan olmaktır. Anne-babasının sevgisini hisseden çocuk psikolojik olarak rahatlayacaktır. Bu rahatlama ise onun başarısını artıracaktır.

 

Değerli Yönetici ve Öğretmen Arkadaşlarım,

Bir öğretim yılı boyunca görevinizin bilincinde yılmadan, usanmadan çalıştınız. Öğrencilerimizin eğitim ve öğretim çalışmalarını planlı bir şekilde yürütürken aynı zamanda sınava hazırlanmalarına da destek verdiniz.  Çabalarınız ve çalışmalarınız her türlü takdirin üzerindedir.

Çocuklarımızın; zamanı verimli kullanmalarına, planlı olmalarına, analiz ve sentez yapabilmelerine, eleştirel düşünebilmelerine, hayal kurmalarına, merak etmelerine ve hedef belirlemelerine olan güçlü katkılarınız için teşekkür ediyorum.

TEOG Sınavları ve bu sınavların öğrenim hayatına etkisi konusunda ulaşılmadık , rehberlik edilmedik öğrencimizin kalmaması için gayret ve fedakârlık göstermenizi özellikle rica ediyorum.

Bu düşüncelerle; 2014 8. Sınıflar I. Dönem TEOG Sınavına katılacak öğrencilerimize başarılar diliyor, kendilerini şimdiden kutluyorum. Çocuklarımızı bu sınavlara hazırlayan bütün yönetici, öğretmen ve velilerimize saygılar sunuyorum.

 

                                                                                                                      Hızır AKTAŞ

                                                                                                                 Milli Eğitim Müdürü

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.