TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

    Valilik önündeki Atatürk Anıtına Çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlikler, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş’ın makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezindeki program ile devam etti.        
24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

 

 

Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen programa Valimiz Sayın Abdil Celil Öz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, müdürlüğümüz müdür yardımcıları-şube müdürleri, kamu kurum müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

           Milli Eğitim Müdürlüğümüz organizasyonunda gerçekleşen programda ilk olarak mesleğe yeni başlayan öğretmenler ve meslekte emekli olan öğretmenler için her iki kuşağı temsilen birer konuşma yapıldı.

              Valimiz Sayın Abdil Celil Öz yaptığı konuşmasında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmenlik unvanının verilmesi dolayısıyla ilan edilen 24 Kasım Öğretmenler Gününün bir başkasını daha bugün hep birlikte yaşıyoruz. Öğretmenlik mesleği çok kıymetli, fedakârlık isteyen, her zaman minnet ve şükran duyulan bir meslektir. Zaman zaman öğretmenlerimizin yaşadığı bu duygu ve güzellikten ötürü öğretmenlik mesleğini kıskanmıyor değiliz.

            Şüphesiz ki bugünlerimizin mimarı, yarınlarımızın imarı, toplumsal ve kişisel olarak bugünlerimizi, yarınlarımızı şekillendiren öğretmenlerimizdir. Bundan dolayı öğretmenler günü, hepimize emeği geçen bu değerli meslek mensuplarımıza minnet şükran ve fedakârlıklarımızı sunmanın bir vesilesidir. Öğretmenler Günü ayrıca eğitimin üç temel ayağının belki en önemlisi olan öğretmenler üzerinden eğitim sistemimizin bugünlerinin, yarınlarının daha iyi olması için yapılacak çalışmaların değerlendirildiği günler olarak ortaya konulması gerekmektedir.

            Bu gün dolayısıyla öğretmenlerimizin gelecek nesillerimizi nasıl şekillendiğini ortaya koymak ve birkaç öğretmenimi hatırlayıp duygularımı ifade etmek istiyorum. İlkokulda bana ‘bu çocuğu okutun başarılı olur’ diyen Sadık ve Naciye öğretmenlerimi mutlaka anmak istiyorum. Ve yine şehirdeki ortaokula gittiğimde ‘birleştirilmiş sınıftan gelen bu çocuk başarılı olacak’ deyip beni azmettiren Kadir öğretmeni de anmak istiyorum. Liseye gittiğim zaman bana tekrar okuma yazmayı öğreten ve üniversite imtihanına girerken “ Sen başarılı olursan, iyi bir üniversite kazanırsan kendime yeni bir pijama alıp, rahat bir uyku uyuyacağım” diyen ve beni evladı yerine koyan Zehra öğretmenimi hiç unutamam. Bu kadar güzel hatıra ve anma başka meslek mensuplarına nasip olmaz diye düşünüyorum. Nice öğretmenler gününü hep birlikte kutlamak umuduyla bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

            Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu 24 Kasım 1928’de Bakanlar Kurulu kararıyla Mustafa Kemal Atatürk’un ‘Baş öğretmen’ olarak ilan edildiğini kaydederek; “Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun verdiği bu önem bütün milletimizin gönlünde ki yüreğinde ki önemdir. Bu kutsal mesleğin mensupları öğretmenlerimizi biz de çok seviyoruz. Millet olarak Trabzon halkı olarak. Ve onların bizleri hepimizi şuan da Anaokulundan, Üniversiteye kadar olan tüm insanlarımızı sadece eğiten değil öğreten, sadece öğreten değil eğitim ve verdikleri ahlak prensipleriyle birlikte iyi insan olarak yetişmelerinin asli unsuru olan öğretmenlerimizin hepsinin önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

            Öğretmenliğin mesafeleri kat eden bir sevda abidesi olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ise yaptığı konuşmada şunları söyledi.

            “Konuşmama Gazi Mustafa Kemal’in;

             “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder” veciz sözüyle başlarken bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü, medeniyet bakımından kalkınmış olmasının ancak öğretmenlerin üstün gayret ve çalışmalarıyla mümkün olacağını belirtmek istiyorum.

            Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, amaç ve hizmet mesleğidir. Tıpkı toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi kendine yetebilecek, kazandıkları beceriler ile geleceğini kuracak, gelecek ile ilgili sağlıklı kararlar alabilmelerine yardımcı olabilecek, bilgi beceri ve donanımla topluma rehber, insanların bütün yönleri ile gelişmesini sağlayacak güç ve topluma arkasını dönmeden sürekli önde giden bir gönül eridir.

            Öğretmen gönlünde baharları taşıyarak, en uzak iklimlerin yıkadığı kıraç ama kutsal topraklarda rengârenk çiçekleri yetiştirmeye sevdalanmış ve bu uğurda hayallerini süsleyen kardelenlerine ulaşmak için mesafeleri kat eden bir sevda abidesidir. Anadolu’nun herhangi bir ücra köşesinde gizlenmiş, kim bilir hangi kardelenin havası, suyu, oksijenidir öğretmen.

            Cebindeki mendili ile öğrencisinin akan burnunu silmenin adıdır öğretmenlik. Öğretmenlik o ağladığında ağlayabilmek, güldüğünde gülmek, gönül ve ruh dünyasına adım adım tuğla örmektir.    Ve kısacası almadan vermenin, gönül koymadan sevmenin, burun kıvırmadan konuşabilmenin, çağrılmadan koşabilmenin, gururlanmadan yaşayabilmenin, gözyaşını göstermeden ağlayabilmenin inanın ki tek adıdır öğretmenlik.

            Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi öğretmenlik; “Âlimin mürekkebi, şehidin kanından üstündür” Hadis’ine mazhar olabilmektedir.

            Sevgili öğretmenlerim :

            Bu güzel mesleği seçtiğiniz için sizleri kutluyorum.Bilgi çağını yaşadığımız bir dönemde teknoloji ne kadar etkili olursa olsun öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Bizler Türk Millî Eğitiminin temel amaç ve ilkeleri çerçevesinde, geçmişini ve özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yetenek ve kabiliyetlerini bilen, geleceğe umutla bakan, insan sevgisiyle dolu, bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azmi ve gayreti içerisinde olmalı; toplumun önünde ama hiçbir zaman topluma arkasını dönmeyen birer gönül eri olarak amaçlarımızdan vazgeçmeden çalışmalıyız.

            Öğretmenlere en yüce değeri veren Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal, öğretmen olarak anılmaktan her zaman gurur duymuş ve “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir” demiştir.

            Böylesine ulvi ve kutsal bir mesleğin sahibi, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı siz değerli öğretmenlerimizi elbette ki bir günde anmak yeterli olmamaktadır. Ancak kendi aramızda birlik ve beraberliği pekiştirmek kadar öğretmenlik mesleği hakkında da toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlamak açısından her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsattır. Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi Trabzon’umuzda da bıkmadan, yılmadan bu kutsal görevi icra eden bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Mesleğe yeni katılan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz diyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.

            Doğruyu, güzeli, iyiyi, her alanda yeniliği ve yenileşmeyi savunan gerçekleri anlatan, analitik düşünmeyi ilke edinen, değerleriyle barışık, geçmişiyle köprü kurabilen, istikbalimizin ışık saçan aydınlık nesillerini büyük bir sabır ve özveri ile yetiştiren öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, görevini ifa ederken şehit düşen öğretmenlerimize Yüce Rabbim’den rahmet dilerim. Ruhları şad olsun. Saygılarımla.

          Programda Vali Öz, il genelinde emekli olan öğretmenleri temsilen bazı öğretmenlere hizmet şeref belgelerini verdi. Ardından okullar arasında yapılan şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerin verilmesi ile program sona erdi.

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.