TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı.

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk’ün  Başkanlığında Akçaabat Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde Yapıldı.
İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Yapıldı.

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu, eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar hakkında milli eğitimin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlar ve eğitim ve öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yöntem önerilerinde bulunur.

 Milli Eğitim Bakanlığı İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğinin 24. maddesi gereğince yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk’ün yanı sıra Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Maarif Müfettişleri Başkanı Durdu Karadeniz, müdür yardımcıları, şube müdürleri, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının, sendikaların ve okullarımızın temsilcileri katıldı.

        Toplantının başında 2014-2015 eğitim-öğretim yılı ile ilgili genel bilgileri içeren bir sunum yapan müdür yardımcısı Mehmet Yerekapan, başarılı ve sorunsuz bir öğretim yılı geçirdiklerini, eğitimin kalitesini artırma, değerler eğitimi, proje çalışmaları, EDES projeleri, merkezi sınavlara hazırlık, ulusal yarışmalar gibi birçok konuda başarılar elde edildiğini dile getirdi.

         Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk yaptığı konuşmada şunları söyledi.”Türkiye genelinde ilimiz eğitim alanında iyi bir düzeye ulaşmıştır. Yaklaşık olarak 150.000’e yakın öğrencisi olan bir ilde yaşıyoruz. Eğitim sadece tek anlamda değil derslik sayısı, öğrencilerin taşınması ve yemek ihtiyaçları gibi çok yönlü bir alandır. O yüzden bunların bir tanesinde oluşan aksama eğitimin ana hatlarıyla sıkıntıya girmesine veya istediğimiz sonucu alamamamıza neden olmaktadır. Bu toplantıyı sıkıntılarımızı nasıl giderebileceğimizi veya daha iyi nasıl yapabileceğimizi tartışıp değerlendirmek üzere yapıyoruz. İnşallah güzel sonuçlar alırız. Toplantımız hayırlı olsun, teşekkür ediyorum.” dedi.

 Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş  ise toplantıya katılan üyeleri selamlayarak şunları söyledi. “Eğitimin önemini hepimiz biliyoruz. İlimiz eğitiminin daha kaliteli olması ve bize emanet edilen çocuklarımızı yarınlara daha donanımlı iyi bir şekilde hazırlanması için neler yapabileceğimizi değerlendirmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Dolayısıyla biz burada işin doğası itibarıyla akademik başarıdan söz ediyoruz. Akademik başarı tabiî ki önemlidir ancak insan yetiştirme noktasındaki gayret akademik başarıdan daha önemlidir. Bize emanet edilen çocuklarımızı önce insan olarak yetiştirme gayreti içerisinde olmalıyız. Yarın ülkemizi yönetecek olanlar bu çocuklarımızdır. Yarının idarecileri ve devlet büyükleri bugün ilkokulda, ortaokulda, lisede okuttuğumuz öğrencilerimizdir. Öncelikle onları vatanını seven, milletini seven, dinini ve mukaddesatını bilen, kültürüyle barışık yaşayan bir insan olarak yetiştirebilirsek ve bunu başarabilirsek akademik başarıyı da bununla beraber sağlamış olacağız diye düşünüyorum. Dolayısıyla bizim bu anlamdaki eğitim çalışmalarımıza katkı sunacağınızı ve bize bu manada destek olacağınızı bu komisyondan bekliyorum. Eğitim söylendiği gibi sadece okulda öğretmen, veli ve öğrenci üçgeni içerisinde mütalaa edilen bir faaliyet değildir. Aslında eğitim bütün toplum katmanlarının ilgi ve alaka duyması gereken bir faaliyettir. Netice itibarıyla ilimizde 146.000 öğrencimiz ve 10.500 öğretmen normumuz bulunmaktadır. Bu rakamları ailelere dağıttığımız zaman hemen hemen eğitimle ilgisi olmayan aile ilimizde yok gibidir. Bunun için eğitime duyarlı, eğitimi tartışan, eğitime olumlu yorumlar-katkılar sunan bir faaliyetin bu ölçekte Trabzon’da olduğunu söylemek mümkün değildir. İlimiz eğitiminin daha iyi seviyelere ulaşması açısından neler yapabiliriz noktasında herkesin fikrini burada bizimle paylaşmasını ve katkı sunmasını talep ediyoruz. 2-6 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan 19. Milli Eğitim Şurası ön hazırlığı ilimiz dahil 12 ilde yapılmıştır. İlimizde yapılan bu hazırlık çalışmalarında alınmış kararlardan ilimizde uygulanabilir olanları uygulamaya başlamayı amaçlıyoruz. Bu toplantının ilimize, okullarımıza, öğrencilerimize, velilerimize ve bütün insanlarımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Katılımınızdan ve katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

 Daha sonra değişik kurumları temsilen katılan kişiler de ilimizde eğitimin sorunları ve çözüm önerileri konusunda görüşlerini ifade etme fırsatını buldular.

 Samimi bir havada geçen toplantı sonunda Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş sorulara ve iddialara cevap vererek toplantıyı iyi dileklerle bitirdi.

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.