TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN BURAK FETTAHOĞLU, ERTUĞRUL FIRKATEYNİ VE ŞEHİTLERİ'NİN 132. YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI'NA KATILDI

MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN BURAK FETTAHOĞLU, ERTUĞRUL FIRKATEYNİ VE ŞEHİTLERİ'NİN 132. YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI'NA KATILDI

 

 MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN BURAK FETTAHOĞLU, ERTUĞRUL FIRKATEYNİ VE ŞEHİTLERİ'NİN 132. YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMI'NA KATILDI.

 

              Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesi tarafından düzenlenen Ertuğrul Fırkateyni ve Şehitleri'nin 132. Yıl Dönümü Anma Programı'na katıldı.

             Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesince Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleşen program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile devam etti.

            Trabzon Vali Yardımcısı Ali Yılmaz, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin geçmişine bakıldığında çok sayıda şehit ve gazi olduğunu söyledi.

         Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Ahmet Tezcan, Fırkateyn'de Trabzonlu 71 askerin şehit düştüğünü kaydederek şehitlerin ve gazilerin öneminin gençlere anlatılması gerektiğini söyledi.

         Konuşmaların ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Şentürk de "Ertuğrul Fırtateyni'nin Tarihi" konulu sunumunda Fırkateyn'in Japonya'ya yolculuğunu anlattı.

         Şentürk, Fırkateyn'in tarih açısından önemine değinerek, "Ertuğrul Fırkateyni'nde Akçaabat'tan 16, Sürmene'den 13, Of'tan 11, Maçka'dan 8, Yomra'dan 7, Vakfıkebir'den 4, Beşikdüzü'nden 3, Tonya'dan 1, Trabzon Merkez'den de 8 denizci bulunmaktaydı." dedi.

         Trabzon Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Engin Çağdaş Bulut, "Ertuğrul Fırkateyni Kazası'nın Trabzonlu Şehitleri" konulu sunum yaptı. Bulut, sunumunda Fırkateyn'in yola çıkışı ve batış sürecinde yaşananlarla ilgili katılımcılara bilgi verdi.

        

           Programın devamında günün anısına Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu'na Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Trabzon Şubesi tarafından bir plaket takdim edildi.

         Ardından Müdürümüz etkinlik kapsamında Prof. Dr. Zerrin Şentürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti ve Japonya'nın Ortak Değeri Ertuğrul Fırkateyni" adlı kişisel resim sergisinin açılışına da katıldı.

19-09-202219-09-202219-09-202219-09-202219-09-2022

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.