TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Trabzon´da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul edişinin 92. ve 1981 yılında kabul edilen Öğretmenler Günü'nün 39. yıl dönümü, Trabzon'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
24 Kasım Öğretmenler Günü Trabzon´da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Valilik önündeki Atatürk Anıtına Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ tarafından çelenk sunulmasıyla başlayan törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla sona erdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Valilik Tören Alanında düzenlenen programa Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat ZORLUOĞLU, Müdürümüz Hızır AKTAŞ,  müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ yaptığı konuşmada;

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım 1928 tarihinin  sene-i  devriyesini 1981 yılından beri öğretmenler günü olarak kutlamaktayız. 2020 yılının öğretmenler günü çelenk sunma ve kutlama programı için burada toplanmış bulunuyoruz. Bu vesileyle hâzirunu saygıyla selamlıyor hoş geldiniz diyorum.

Bu mesleğe gönül vermiş emekli öğretmenlerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Görevi başında bulunan cefakâr, fedakâr ve yüreği irfan aşkıyla atan öğretmen arkadaşlarıma üstün başarı ve mutluluklar diliyorum.

 Malumunuz olduğu üzere dünyamız salgın dönemi içerisinde covit 19 virüsü ile mücadele etmektedir. Bazı mahremiyetlerin ve kısıtlamaların yaşandığı bu süreçte dijital ortamlarda canlı sınıf uygulamaları ve uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerini yalnız bırakmayan onlarla her imkânda iletişim içinde olan ve yine vefa destek grupları ile olsun filyasyon ekipleri içerisinde görev olarak olsun özellikle bu salgın sürecinin ihtiyaç olarak ortaya çıkardığı maske, siperlik ve dezenfektan gibi malzemeleri üreten gönüllülük esasıyla gayret eden fedakâr öğretmenlerim iyi ki varsınız...

 Bilin ki varlığınız ülkemize güven veriyor, sizlerle meslektaş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Değerli öğretmen arkadaşlarım, aziz milletimizin yüce değerleri doğrultusunda nesillerimizi yetiştirmek adına özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi yürekten destekliyor sizleri bir kez daha tebrik ediyorum.

Unutmayalım ki her öğrencimiz birer cevherdir. Bu cevherleri mücevherlere dönüştürecek ehil ustalar öğretmenlerdir. Yani sizlersiniz. Şahsiyeti şahsiyet bina eder. Öğretmenlerin güçlü şahsiyetleri yeterince olgunlaşmadıkça içerik, teknoloji, fiziksel altyapı değerini bulamaz.  

Unutulmamalıdır ki; her eğitim sistemi öğretmenlerin omuzlarında yükselir ve öğretmenlerin niteliğini aşamaz. İnsan yaşadığı yere benzer

O yerin suyuna,

O yerin toprağına benzer,

Suyunda yüzen balığına,

Toprağını iten çiçeğe,

Dağların, Tepelerin dumanlı eğimine.....

Yetiştirdiğiniz öğrencileriniz de zamanla size benzeyecektir. Çünkü onların rol modeli, rehberi sizlersiniz bu sebeple zihinlerine ve yüreklerine dokunurken çok hassas ve dikkatli olmalıyız.

Böylesine ulvi ve kutsal bir mesleğin sahibi; milli birlik ve beraberliğimizin teminatı siz saygı değer öğretmenlersiniz.

Öğretmen olmak hissederek, yaşayarak,  kendisini adayarak öğrencisiyle bütünleşerek var olmaktır.

Mesleğin sınırlarını aşan;

Sevginin dilini, şefkatin dokunuşunu işine katan, aziz vatanın evlatlarını aydınlık bir istikbâle hazırlayan Sizlersiniz....

Ülkemizi muasır medeniyetler üstü seviyeye taşıma hedefi ile bu yola aklını ve gönlünü koyan, geceyi gündüze eş tutan, üreten ve üretim için ilham veren, hergün yeni bir şeyler öğrenmeye azim eden eli öpülesi öğretmenlerimiz milletimizin geleceğini tayin edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle bu mesleğe emek vermiş ter akıtmış görevine devam eden ve emekli olan öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve başarılar  diliyor, başta başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum dedi.    

Konuşmaların ardından , şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğretmen ve öğrencilere ödülleri verilirken, günün anısına emekli olan öğretmenlerimize Valimiz Sayın İsmail USTAOĞLU tarafından hizmet şeref belgesi verildi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

24-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-2020

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.