TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Bir Yiğit: Ali Şükrü Bey" Kompozisyon Yazma Yarışması Ödül Töreni GerçekleştirildiMüdürlüğümüz ve Karadeniz Gençlik Kulüpleri Federasyonu işbirliğiyle organize edilen "Bir Yiğit: Ali Şükrü Bey" konulu ödüllü kompozisyon yazma yarışması ödül töreni, Boztepe Ali Şükrü Bey kabri başında gerçekleştirildi. 

Yapılan ödül törenine Müdürümüz  Hızır AKTAŞ, Ortahisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Fevzi BAYTAR, Karadeniz Gençlik Kulüpleri Federasyonu Başkanı Hakan USTA, Şube Müdürümüz Gülsüm MEMİŞKAPTANOĞLU, okul yöneticileri, öğretmenler ve dereceye giren öğrenciler katıldı.

Yapılan değerlendirme sonucunda Ortahisar Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Mustafa DURSUNKAYA birinciliğe, Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi İrem GENÇCELEP ikinciliğe, Maçka Kayalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Yaren BAYSAL da üçüncülüğe layık görüldü.

Ödül töreninde konuşma yapan Müdürümüz Hızır AKTAŞ, "1884'de Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde dünyaya gelen Ali Şükrü Bey, son Osmanlı Meclis-i Mebusan'ına Trabzon milletvekili olarak katılmış ve bu tarihten sonra da askerlikten istifa etmiştir. Henüz orduda görevli iken dahi şahsiyetiyle temayüz etmiş mümtaz bir Osmanlı subayı olarak dikkatleri üzerine çeken Ali Şükrü Bey, fevkalade ahlaklı, dürüst, imanlı, namaz kazası olmayan mükellef bir İslam dava adamı ve vatanseverdi.

Sert mizaçlı, gözünü budaktan sakınmayan, hak sözü her ne olursa olsun esirgemeden zikreden, son derece mahir bir hatip ve dava adamı.

İstanbul'un işgalinden sonra Meclis-i Mebusan'ın kendini feshetmesi üzerine Ankara'ya gitti ve 1. Türkiye Büyük Millet Meclisine Trabzon Milletvekili olarak girdi.

Ali Şükrü Bey, derin bir tarih şuuru olan, çok kitap okuyan mütemayiz bir şahsiyettir. Ahlakıyla, ilmiyle, irfanıyla karakteriyle olgun bir insandır. Batı'da bulunmuş ve Batı'yı çok iyi bilen bir mütefekkirdir.   

Yunan ordularının Ankara Polatlı'ya kadar ilerlediği ve top seslerinin her yerden duyulmaya başladığı dönemde, Meclis'in Kayseri'ye taşınması fikri oluşmuş, bunun üzerine Ali Şükrü Bey, Meclis kürsüsünün üzerine çıkıp, tabancasını belinden çıkararak: 'Bu Meclis Kayseri'ye taşınamaz. Kim giderse gitsin. Ben tek başıma da kalsam burada bekleyeceğim ve düşmanı elimdeki bu silahla karşılayacağım.' demiştir.  

Düşüncesi ve yaşantısı birebir örtüşen, ömrü İslam uğruna mücadele etmekle geçen, bu büyük dava adamını saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Ruhu şad, mekânı Cennet olsun." dedi.

 Program, Yasin-i Şerif tilaveti ve dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

29-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-201929-05-2019

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.