TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Yıl Sonu Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Yıl Sonu Mesajı

“2016-2017 eğitim-öğretim yılı bugün, 140.245 öğrencimizin karnelerini almasıyla sona erecek.

Öğrencilerimiz karnelerini alacaklar, yoğun bir okul dönemi sonunda tatile girecekler. Bu tatil öğrencilerimizin dinlenmeleri, oyun oynamaları, daha fazla kitap okumaları, sevdikleriyle birlikte zaman geçirmeleri için önemli bir fırsat olacaktır.

Her yıl olduğu gibi bu öğretim yılında da ilimiz resmi ve özel okullarında, akademik başarıların yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanlardaki faaliyetlere de büyük önem verilmiştir. Çeşitli sanatsal ve sportif yarışmalarda il olarak bölgesel, ulusal ve evrensel düzeyde dereceler alarak ilimizin isminin başarılarla anılması sağlanmıştır.

 Spor ve sanattaki başarıların yanında bilhassa geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek amacıyla okullarımızda yapılan TÜBİTAK Bilim Fuarları’nda bu yıl il genelinde toplam 1180 proje üretilmiş ve her okul kendi bünyesinde bunları “Bilim Sanat Şenliği” adı altında münferit olarak sergilemiştir. Sergilenen bu eserlerin bir kısmı ise Erzurum’daki Bölge Finali’nde ve ardından Ankara’daki ülke finalinde yarışmaya hak kazanmış olup öğrencilerimiz birçok dereceyle Trabzon’u gururlandırarak geri dönmüşlerdir. Bu gerçekten de özelde ilimiz genelde ise ülkemiz için büyük bir kazanım ve geleceğe dair umut ışığıdır.

Sevgili Öğrencilerimiz;

Karne sonuçlarınız beklediğiniz gibi gerçekleşmediyse umudun tükenmediğini bilip tatili başarı için yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.

Sene boyunca pek çok yeni bilgiler öğrendiniz, yeni şeyler keşfettiniz. Şimdi ise tüm bunları özümseyip hayatınıza katma zamanı. Tatil tüm bunları gerçekleştirmek için size verilmiş bir fırsat. Yoğun geçen bir yılın ardından uzun bir yaz tatili sizi bekliyor. Bu tatili verimli değerlendirebilmek için pek çok seçeneğinizin olduğunu unutmayın. Tatilde, yoğun bir öğretim döneminde yapamadığınız sosyal ve kültürel etkinliklerinizi, ilgi ve merak alanlarınızı geliştirebilmeniz beklenir.

Yoğun teknoloji yerine hayata dair gerçek ilişkiler

Yoğun teknoloji kullanımının bizleri yalnızlaştırıp sosyal ve kültürel çevremize yabancılaştırdığı gerçeğinden hareketle hayata dair gerçek ilişkiler geliştirmeyi önemsemeliyiz. Sokağımızı, mahallemizi, şehrimizi, insanları başta olmak üzere bütün zenginliği ve renkliliği ile anlamaya çalışmalı, aidiyet bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Sosyal ve kültürel çevre ile geliştirilip güçlendirilemeyecek bağlar insanı hep eksik bırakır. Tatil, bize ilişkilerimizi ve bilincimizi onarma fırsatı sunmalıdır.

 Bu vesileyle 2016-2017 eğitim-öğretim yılı sonu itibari ile ilkokulu bitirip, ortaokula devam edecek ve ortaokulu tamamlayıp ortaöğretim okullarına (liseye), yani bir üst kademedeki eğitim kurumlarına devam edecek öğrencilerimiz ile ortaöğretimi tamamlamış, 10-11 ve 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak LYS’ye girecek ve üniversiteye devam edecek öğrencilerimize yolunuz açık olun diyor, başarılar diliyorum. 

Değerli Velilerimiz;

Okul dönemi boyunca zaman bulunamayan aile faaliyetleri için fırsatlar oluşturmalıdır. Aile içi iletişiminizi geliştirmek, çocuklarınıza tatili verimli geçirebilmeleri için yol göstermek ve birlikte çeşitli etkinlikler yapmak, aile bağlarınızı güçlendireceği gibi çocuklarınıza da kendilerini iyi hissettirecektir.

 Karne sonuçlarınız beklediğiniz gibi gerçekleşmediyse umudun tükenmediğini bilip, tatili başarı için yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca, karne notlarının çocuğunuzun bir değerlendirmesi değil, dönem boyunca gösterdiği performansın bir değerlendirmesi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, çocuğunuz eğer başarılı bir karneye sahip değilse, bu durumu başarıya giden yolda bir basamak olarak görmeli ve çocuğunuzu kesinlikle akranlarıyla kıyaslamamalısınız.

 Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

 Karne notları istediği gibi olmayan öğrencilere tecrübeleriniz ile rehberlik edebilir ve başarıya giden yolda yalnız olmadıklarını hissettirebilirsiniz. Böylece sizi örnek alan öğrencileriniz gelecek yıla büyük bir istek ve azimle başlamış olacaklardır.

Yetiştirdiğiniz, yarınlarımızın teminatı öğrencilerimiz, bayrağımızı her daim yükseklerde dalgalandırmak için mücadele edecek ve büyüyen Türkiye’mizde en ön saflarda koşacak, ter dökecek neferlerimiz olacaklardır.

Onları, bu gözle değerlendirdiğiniz, inkişaf etmelerinde ve başarılı olmalarında önlerinde bir rehber olarak onlara daima yol gösterdiğiniz, onları kendi evladınız gibi sevgi ile eğitip büyüttüğünüz için ne kadar mutlu olsanız ve sizlere ne kadar teşekkür etsek yine de kâfi gelmeyecektir.

  Tüm öğrencilerimize iyi tatiller dilerken, il-ilçe idarecilerimize, okul müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimize ve okullarda görev yapan tüm personelimize çocuklarımızın daha iyi yetişmelerini, vatana, millete ve ailelerine daha yararlı evlat olmalarını sağladıkları için şükranlarımı sunarken saygı değer velilerimize çocuklarının geleceği için okullarımıza sağladıkları destek ve yardımlar için teşekkür eder, başarı ve mutluluk dilekleriyle saygılar sunarım.”

               

                                                                                                                                    Hızır AKTAŞ

                                                                                                                               Milli Eğitim Müdürü

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.