TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve KTÜ İşbirliği ile Yürütülen ´Kodlama Eğitimi´ Proje Toplantısı Valimiz Yücel YAVUZ Başkanlığında Gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve KTÜ İşbirliği ile Yürütülen ´Kodlama Eğitimi´ Proje Toplantısı Valimiz Yücel YAVUZ Başkanlığında Gerçekleştirildi.

      Valiliğimizde yapılan toplantıya Valimiz Yücel YAVUZ´un yanı sıra Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Şube Müdürleri, Mesut KAŞ, Efkan Selami TOPÇU ile EMO Trabzon Şubesi Başkanı Hasan KARAL katıldı.

      Toplantıda, geleceğin dahilerine ev sahipliği yapacak ´Kodlama Eğitim Merkezi´ ve bu merkezde verilecek eğitimin içerikleri hakkında Valimiz Yücel YAVUZ´a bir sunum yapıldı.

      Valimiz Yücel YAVUZ ise ´Kodlama Eğitimi´nin ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştıracak bilgi ve birikime sahip nesillerin yetişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

      Valiliğimizin koordinatörlüğünde, Karadeniz Teknik Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliği ile yürütülecek proje ile Trabzon’da, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı temel eğitim seviyesinde öğrenim gören öğrencileri (özellikle 4-8. sınıflar) kapsayacak kodlama eğitimi etkinliklerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır.

      Projenin hedefleri arasında, öğrencilerimizin teknoloji okuryazarlığı becerilerini kazanması, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilmeleri; bilim ve sanayi alanlarında üretken bireyler olmalarına katkı sağlanmasının yanı sıra, çevrelerindeki problemlerin farkında olan, problem çözme, analitik düşünme, yaratıcı düşünme ve iletişim becerileri gelişmiş bireyler olmalarının sağlanması yer almaktadır.

      Proje çerçevesinde yürütülecek olan çalışmalarla kodlamayı somutlaştıran faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Yapılacak ek protokollerle Trabzon Müftülüğü ve Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün de projeye dahil edilmesi hedefleniyor.

      Bu amaçla matematik, fizik, kimya, biyoloji, Türkçe, tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi, sanat, spor, kültürel yapı ve değerlerimiz vb. alanlarda proje amaçları doğrultusunda etkinliklerin düzenlenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca proje sürecinin yönetilmesi ve yaygın etkisinin artırılması amacıyla Trabzon Valiliği önderliğinde Trabzon Bilgisayar Bilimleri Merkezi kurulacaktır.

      Proje özellikle ülkemizin 10. Kalkınma Planı, 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmada etkin rol oynayacak nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlayacaktır.

09-04-201709-04-2017

 

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.