TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YGS´nin İlk Provası Trabzon´da Yapılıyor.

YGS´nin İlk Provası Trabzon´da Yapılıyor.

           Valiliğimizin himayesinde, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Karadeniz Teknik Üniversitesi arasında yapılan protokole göre, İlki 2015’te yapılan ve bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek Üniversiteye Yolculuk Projesinin 2’nci basamağı olan YGS İLK PROVA deneme sınavı 12 Şubat 2017’de KTÜ Merkez ve Fatih Eğitim Yerleşkelerinde yapılıyor. Sınavda öğrencilere ÖSYM sınavlarının birebir tatbikatı yaptırılacak. ÖSYM’nin yaptığı son değişiklikler de bu sayede öğrencilere aktarılacak ve öğrenciler 12 Mart 2017’de yapılacak YGS sınavı için tecrübe kazanılmış olacak.

YGS İLK PROVA deneme sınavı soruları İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenleri ve KTÜ akademisyenlerinden oluşan 43 kişilik “Sınav Soru Hazırlama Komisyonları” tarafından yazıldı. Sınav kitapçıkları Karadeniz Teknik Üniversitesi matbaasında basıldı.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan YGS Prova değerlendirme sonuçlarının ÖSYM tarafından yapılan YGS sonuçları ile tutarlılık göstermesi, YGS Prova sınavların önemini artırmakla beraber öğrencilerimizin hedeflerine ulaşmalarına da katkı sağlıyor.

Türkiye genelinde başka bir örneği olmayan ve ilk kez Trabzon’da düzenlenen bu sınav 12 Şubat 2017 Pazar günü saat 10.00’da başlayacak, toplamda 26 sınav merkezindeki 275 sınav salonunda 690 idareci ve öğretmenin gözetiminde 10.033 (on bin otuz üç) öğrenciye sınav yapılacak.

  Çevre illerden öğrencilerin de katıldığı sınava, 12. sınıfta okuyan ve mezun öğrenciler başvurdu.

  Öğrenciler, trabzonarge.meb.gov.tr adresinden temin edecekleri sınav giriş belgesi ve kimlik kartlarıyla sınava girebilecek ve sınavda ÖSYM kuralları geçerli olacak. Sınav günü öğrencilere verilecek olan kalem, silgi ve kalemtıraşlar da Müdürlüğümüzce temin edildi.
         Sınav cevap anahtarı,  sınavdan sonra trabzonarge.meb.gov.tr yayımlanacak,  il düzeyinde okul türleri ve ilçelere göre sınav analizleri Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge ekibince yapılarak sonuçları açıklanacaktır.


  ÜNİVERSİTEYE YOLCULUK PROJESİ’NİN AŞAMALARI

1.     1) Kariyer Günleri

   a) Geleceğimi Planlıyorum Panelleri (19-23 Aralık 2016)

   b) Kariyer Günleri: Fakülte Gezileri (26-30 Aralık 2016)

2.     2) YGS Deneme Sınavları

   a)YGS İlk Prova (12 Şubat 2017)

   b)YGS Son Prova (26 Şubat 2017)

3.    3)  Seminerler (Yıl boyu)

4.    4)  Tercih Merkezi (Temmuz 2017-ÖSYM tercih zamanı)

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.