TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Yarıyıl Mesajı :

 

"2016-2017 eğitim-öğretim 1. yarıyılı, 20 Ocak 2017 Cuma günü itibariyle sona erecek, öğretmen ve öğrencilerimiz için iki haftalık sömestr tatili başlayacaktır.


Saygıdeğer Veliler,

Her karne aslında bir aynadır. Fakat bu aynalardan yansıyan sadece öğrencilerimiz değil, siz değerli velilerimiz ve öğretmenlerimiz de bu çerçevenin içindedir. Başarıyı nasıl sahipleniyorsak, başarısız gördüğümüz durumların sorumluluğunu da üstlenmeli ve öz eleştiri yapma erdemine malik olmalıyız.  Zira bu sorumluluğu, sadece bu minicik yüreklerin omuzlarına yüklemek,  haksızlık olacaktır. Bu sebeple veliler olarak kendimizi de sorgulamak zorundayız. Çocuğumuzun başarısı elbette bütün velilerimiz için mutluluk ve iftihar vesilesidir. Başarılı olan bütün velilerimizi buradan tebrik etmek istiyorum. İstenilen başarıyı elde edemeyen öğrencilerimizin velileri elbette bu duruma üzüleceklerdir. Fakat bu üzüntüyü bir suçlamaya dönüştürüp çocuklarımızın gönül ve zihin dünyalarını yaralamayalım. Onların hassas dünyalarında koparacağımız fırtınaların yol açtığı hasarlar, telafisi mümkün olmayan felaketler doğurabilir. Bu yüzden anlık öfkelerimizin yol açtığı bu tür yıkıcı tavırların,  çocuklarımızın eğitimine ve gelişimine hiçbir katkısının olmayacağını unutmayalım. Bunun yerine önce kendimizi istintak etmek,  çocuğumuzun eğitiminde aksayan yönleri tespit etmek, bu eksikleri gidermek adına yavrularımızla geleceğin yetişkin bireyleriymiş gibi oturup konuşmak ve daha da önemlisi bu sorumluluğu paylaşmak en doğru eylem olacaktır.

Çocuklarımızın; kendilerine, topluma, ülkesine ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetişmelerinde gösterdiğiniz çabalarınız için sizlere teşekkür ediyorum.


 Değerli Yönetici ve Öğretmen Arkadaşlarım,

 Eğitim ve öğretimde başarının sırrı, bilgiyi verenle alan (öğretmen-öğrenci) arasındaki sevgi, saygı, anlayış ve güvenin niteliğine bağlıdır. Hiç şüphesiz bunların gerçekleşmesi de zamanı verimli kullanma ve sağlıklı iletişimin kurulması ile mümkündür.

“Bilgelik mesleği” olarak kabul gören bir mesleğin mensupları olarak öğrencilerinize hedef ve gaye aşılayarak, öz güven kazandırarak, onları takdir ve teşvik ederek, mesuliyet şuuruyla yeteneklerine göre yönlendirerek hayata hazırladığınız için siz değerli yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.


Sevgili Öğrenciler,

Bu tatili fırsata dönüştürmek elinizde. Elbette tatili en çok sizler hak etiniz.  Gezmek, eğlenmek, en önemlisi dinlenmek hakkınız. Bütün bunların yanında, sizden okumak ve yazmak gibi iki değerli ve elzem faaliyeti de icra etmenizi istiyorum. Biliyorum ki tatilde hepiniz kitap okuyacaksınız. Fakat sadece okumak yetmez, aynı zamanda yazmalısınız da. Duygu ve düşüncelerinizi yazıya dökmedikçe, dilin imkânlarını tam olarak kavrayamazsınız.  Günlük yazabilirsiniz, hikâye yazabilirsiniz, şiir yazabilirsiniz, deneme yazabilirsiniz, yeter ki duygu ve düşünceleriniz yazıya dönüşsün.  İşte o zaman  “Türkçem benim ses bayrağım” diyen Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı daha iyi anlamış olursunuz.

 Bu duygu ve düşüncelerle; herkesin, bu kısa tatil dönemini bir fırsata dönüştürüp, kendi payına düşen önlemleri alarak daha dinamik ve daha yenilenmiş bir şekilde II. yarıyıl dönemini karşılaması temennisi ile iyi tatiller diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

 

 

                                                                                                                                  Hızır AKTAŞ

                                                                                                                          İl Milli Eğitim Müdürü

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.