TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Hamamizade’de Düzenlenen Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Hamamizade’de Düzenlenen Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Valilik önündeki Atatürk Anıtına Çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlikler, Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş’ın makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen program ile devam etti.        

           Öğretmenler Günü nedeniyle Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen programa Valimiz Sayın Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Okçin Akşit, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, müdürlüğümüz müdür yardımcıları, şube müdürleri, kamu kurum, kuruluşlarının müdürleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

         Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen program, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan öğrenciler eserlerini okudu. Daha sonra mesleğe yeni başlayan öğretmenler ve meslekte emekli olan öğretmenler için her iki kuşağı temsilen birer konuşma yapıldı. Akabinde bir konuşma yapan Valimiz Sayın Yücel Yavuz yaptığı konuşmasında, “Çocuklarımızı emanet ettiğimiz geleceğin mimarı olan  öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.” dedi.

 Öğretmenliğin, dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş : “Cumhuriyet’imizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları 24 Kasım 1928 tarihinin sene-i devriyesini 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlamaktayız.

Bu mesleğe emek vermiş emekli öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Görevi başında bulunan cefakâr ve fedakâr öğretmen arkadaşlarıma başarı ve mutluluklar temenni ediyorum.

Türkiye’nin aydınlık geleceğinin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sevgi eliyle, ilim ve irfan ışığının aydınlığında donatarak geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için fedakârca çalışan öğretmenlerimiz, hiç şüphesiz dünyanın en kutsal mesleklerinden birisini yerine getirmektedirler. Onlar için ne yapılsa yine de azdır.

Yine ülkemizin karanlık günlerinde topluma ışık olmuş ve Kurtuluş Savaşımızla yeniden dünya sahnesinde bağımsız ve hür bir devlet olma imkânını inşa etmiş olan Gazi Mustafa Kemal,  “Benim asıl anlatılacak yanım öğretmenliğimdir.” diyerek, öğretmenlik mesleğinin diğer meslekler arasındaki değerine işaret etmiştir.

Böylesine ulvi ve kutsal bir mesleğin sahibi, millî birlik ve beraberliğimizin teminatı siz saygıdeğer öğretmenlerim! Sizlere emanet edilen ülkemizin geleceği öğrencilerinizi ideolojilere kurban etmeden, onları mükemmel bir insan olarak yetiştirin.

Bu gençlik,

Her daim Hakk’ı söylesin ama kötü söz söylemesin.

Hakk’ın kavgasını versin ama kavgacı olmasın. Her yerde dik dursun ama dikleşmesin.

Yüzünden tebessüm, dilinden selam eksik olmasın.

Gönlünden aşk-ı ilahi, kalbinden insan sevgisi eksik olmasın.

Bu gençlik, bir ayağı Anadolu toprağında sabit, bir ayağı ile dünyayı gezsin.

Keşfeden, sorgulayan, araştıran; ilmi seven, matematiği, felsefeyi seven, bu dünyaya İbni Sina’nın, Farabi’nin İbni Arabî’nin, Ali Kuşçu’nun geldiğinden haberdar bir gençlik olsun.

Edebi, adabı bilen, söz söylemesini beceren, saygı ve sevgi ile davranan; türkü söyleyen, caz dinleyen, müziğin her türlüsüyle ilgilenen, lakin bu toprağın müziğiyle ve sanatıyla gurur duyan bir gençlik olsun.

Kelam sahibi, kalem erbabı, hikmet sahibi, irfanlı bir gençlik verin vatanımıza.

Her şeyden önce milli, manevi, tarihi ve insani vasıflar çerçevesinde birleşen, Batı Kültürü ve Medeniyeti karşısında, kendi kültür ve medeniyetine sahip çıkan, ideallerini hiç unutmayan ve onları devamlı yaşatan bir gençlik olsun!

Öğretmenlerimizin, gençliğimizi bu nitelikler doğrultusunda yetiştirdiklerine tüm kalbimle inanıyorum.

Öyle ki;

Bu gençliği bizler 15 Temmuz gecesi sokaklarda, tank mermilerine, uçak bombalarına, otomatik silahlara göğsünü hiç korkmadan siper ederken gördük.

Bu gençliği, vatan söz konusuysa, milletimizin ve devletimizin geleceği söz konusuysa, her türlü farklılığımızı bir kenara koyup Türk bayrağımızın altında birleşerek eşsiz bir basiret ve feraset örneği sergilerken gördük.

Bu gençliği, yüzünde ve yüreğinde en ufak bir korku emaresi olmaksızın, bağımsızlığımız ve demokrasimiz için can siperane mücadele edip şehit ve gazi olurken de gördük.

Böyle, vatanına, devletine ve milletine candan bağlı, ülke menfaatlerini kendi menfaatinden üstün gören, inisiyatif sahibi bir gençlik yetiştirmek için gayret gösterip emek harcayan tüm öğretmenlerime yürek dolusu teşekkürlerimi sunuyorum.

Yarının, bugünden daha güzel olacağına inanıyor ve çalışmalarımızı bu ışığa göre şekillendiriyoruz.

Hatasız ve günahsız öğretim yılları temennisiyle… Saygılar sunuyorum.” diye konuştu.

 Programda Vali Yavuz ve Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, il genelinde emekli olan öğretmenleri temsilen, bazı öğretmenlere hizmet şeref belgelerini verdi. Ardından çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerin verilmesi ile program sona erdi.

             Trabzon Valiliği tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında öğretmenler onuruna birlik beraberlik yemeği gerçekleştirildi. Yemek programına Valimiz Sayın Yücel Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, müdürlüğümüz müdür yardımcıları, şube müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler katıldı.

 Adana’daki hain saldırı nedeniyle Trabzon programını iptal ettiği için Trabzon’da öğretmenler onuruna verilen yemeğe katılamayan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, telekonferans yöntemi  ile salona seslenerek öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Eli öpülesi öğretmenlerin çok kutsal bir meslek icra ettiklerini ifade eden Sayın Soylu, “Türkiye’nin geleneklerini göreneklerini büyüğünü, atasını, dedesini, medeniyetini, kendisine bırakılan  bu medeniyeti bu anlayışa tamamen sahip çıkan bir nesil olarak burada oturuyorsak, bilinmesini isterim ki bu öğretme anlayışından hiç vazgeçmeyen sizlerin sayesindedir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızın hayırlı bir şekilde büyümeleri, bu vatana hayırlı bir birey olmaları noktasında sorumluluğunuz çok büyük.  Bu sorumluluğunuz yerine getirme noktasında bizlerde gece gündüz çalışıyoruz.  Orada bulunan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

             Ardından bir konuşma yapan Valimiz Sayın Yücel Yavuz, “Toplumun mimarıkonumunda olan öğretmenlerimiz Hepimizin yetişmesinde, çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında çok önemli bir göreve sahip. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Böylesine kutsal bir görevi tercih ettikleri için öğretmenlerimiz kutluyorum.” dedi.

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş ise yaptığı konuşmada, “Bilgi temelli amansız bir güç yarışının yaşandığı günümüz dünyasında, bu yarışın galibi hiç şüphesiz ki iyi eğitilerek donatılmış insan gücüne önem veren milletler olacaktır. Çağımız, bilişim çağıdır. Bilgiyi, teknolojiyi üretemeyen, kullanamayan toplumlar, hem ekonomik, hem kültürel, hem de siyasi alanda geride kalmaya mahkûmdurlar.

Bu yarışta en büyük sorumluluk ve görev de öğretmenlerimize düşmektedir. Öğretmenlerimiz sayesinde medeni dünyada hür, onurlu ve muteber bir millet olarak daha iyi noktalara ulaşacağımıza en ufak bir endişemiz yoktur.

Kültürümüzde öğretmenlerimiz anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteberdir. Biz, bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olacak kadar öğretmenlere kıymet vermiş bir dine, öğretmenliği peygamber mesleği olarak görmüş bir medeniyete sahibiz. İlim ve irfan sahibi kimselere hürmeti şiar edinmiş bir milletiz.

Bir çağ kapatıp bir çağ açan, fetihler sultanı Fatih Sultan Mehmet, hocası Akşemseddin’in rehberliğinde tarihin akışına yön vermiş,  cihana hükmeden Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, kendisini yetiştiren hocası İbni Kemal’in atının ayağından sıçrayan çamura bile hürmet etmiştir.

Bu kadar kıymet bahşedilen öğretmenlik mesleğine karşı bizlerin eğitimciler olarak sorumluluğu büyüktür.

Ülkemizin teminatı olan genç nesillerimizi üstün gayretlerle yetiştiren, hayatın her konumunda ve anında toplumun bir adım önünde olan, hep daha iyiyi hedefleyen değerli öğretmenlerimiz sayesinde geleceğimiz çok daha aydınlık olacaktır. Öğretmenlerimizin verdiği eğitimle, özgür düşünen, bağımsız karar verebilen, yeniliklere açık, özgüven sahibi, problem çözme yeteneği gelişmiş, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş, demokratik değerlere bağlı bireyler yetişeceğine, ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşacağına ve gelecek nesillerimizin yarınlara daha güvenle bakabileceğine yürekten inanıyorum.

Ağır ve büyük bir mesuliyet olmakla birlikte eşsiz bir gurur vesilesi olan bu onurlu mesleğin tüm mensuplarına güvenimizin sonsuz olduğunu belirterek  Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, mesleklerini icra ederken şehit düşen bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, ülkemize ve Milli Eğitime uzun yıllar hizmet etmiş emekli öğretmenlerimiz ile halen görevleri başında olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü yürekten kutluyorum.” dedi.

25-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-201625-11-2016

 

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.