TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ´ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmeni unvanının verildiği ve doğumunun 100. yıldönümünden buyana “Öğretmenler Günü”  olarak kutladığımız böylesine önemli bu günde öğretmenlere duyulan sevgi, şükran ve minnet duygularını bir kez daha ifade etme imkânı bulmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

             Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, bu kutsal mesleğin önemini her fırsatta vurgulamış ve milletin verdiği “Başöğretmen” unvanını diğer bütün niteliklerin üzerinde görmüş, öğretmenlik mesleğini ülkemizin en onurlu ve saygın mesleklerinden biri haline getirmiştir. Bunun yanı sıra öğretmenlerin hayatın ve geleceğin şekillenmesinde, ülkenin kalkınmasındaki rolleri de dikkate değerdir. Bir insan yetiştirme sanatı olan öğretmenlik önemini ve saygınlığını hiçbir zaman yitirmemiştir.

            Bir başkasının yaşamını zenginleştirmek, kendinden bir şeyler vermek, insanı her zaman mutlu eder. Çocuklarımıza öğreteceğimiz her yeni şey, onun dünyaya ve hayata bakış açısını geliştirecektir. Öğretmenin sahip olduğu erdemli tutumlar, çocuklarımızın da gelecekte sahip olacağı tutum ve davranışları büyük oranda etkiler. Zira biz eğitimcilerin hareket ve davranışları, söz ve nasihatlerinden daha etkilidir.

             Mevlana Hazretleri; "Yeni bir şey öğrenmeden geçirdiğim bir günde, benim için güneşin doğmasında bir hayır yoktur." diyor. Öğretmen değişen şartlara, hedeflere ve beklentilere göre kendisini geliştirdiği oranda, yenilikleri öğrencisine aktarabilecektir. Öğretmen inceleme, araştırma yani bilimsel olma özelliği kazandıran bir rehberdir. Bilgi sunmanın yanında, öğrencinin güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmesini sağlayan, performansını ortaya çıkaran ve bu doğrultuda onu yönlendiren, yol gösteren kişidir.

  Saygıdeğer Öğretmen Arkadaşlarım,

            Sevgiden başka sermayesi olmayan bizlerin, bugün insanlığın yüksek diplomalı nesiller kadar, iyi eğitilmiş, yüksek ahlâka sahip, vatanına, millî ve manevi değerlerine sahip çıkmayı kendine şiar edinmiş nesillere ihtiyacımız olduğunu unutmaması gerekiyor. Böylesi nesiller ancak sizlerin gönüllerinde yoğrulacaktır. Bu duygularla, öğrencilerimize verdiğiniz emek ve sevgi için, fedakârca gayretleriniz için şükranlarımı sunuyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

 Milletimizin geleceğinin aydınlatılmasına, Türk Milli Eğitimine feragat ve fedakârlıkla uzun yıllar hizmet vererek ebediyete intikal eden, insanımıza eğitim ve bilim hizmeti götürme uğrunda şehit olan öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, emekliye ayrılan büyüklerimize sağlıklı, huzur ve mutluluk dolu uzun ömürler temenni ediyorum.

           Öğretmenlik mesleğini seçerek aramıza yeni katılan genç arkadaşlarımıza, yürüyecekleri bu uzun soluklu yolda üstün başarılar diler, hepinizi gönül dolusu sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selâmlıyorum.  Günümüz kutlu olsun.                       

                                                                                                                   

 

                                                                                                                                   Hızır AKTAŞ

                                                                                                                             İl Millî Eğitim Müdürü

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.