TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Daire Başkanlarımız ABİDE Projesi Kapsamında Düzenlenen Seminer İçin İlimize Geldiler

  Daire Başkanlarımız ABİDE Projesi Kapsamında Düzenlenen Seminer İçin İlimize Geldiler
Daire Başkanlarımız ABİDE Projesi Kapsamında Düzenlenen Seminer İçin İlimize Geldiler

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü,  Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik Daire Başkanı Yunus YAĞMUR ve Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Salih ALTUNTAŞ, Bakanlığımız ARGE ve Planlama Ekibi üyeleri, Uzman Yardımcıları ve 80 Eğitilmiş Değerlendirici 5-9 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Semineri için ilimize geldiler.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hızır AKTAŞ, Akçaabat Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen ve Türkiye geneli 80 “Eğitilmiş Değerlendirici” öğretmenin yer aldığı seminerin açılışında yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Öncelikle, 5000 yıllık kadim tarihi ile kültür, sanat, spor ve eğitim şehri Trabzon’umuza hoş geldiniz.

Bilindiği üzere eğitim sistemimizde öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarında çoktan seçmeli sorular kullanılmaktadır. Ancak çoktan seçmeli sorular, öğrencilerin cevapları kendilerinin oluşturmasına olanak vermez. Bu tür sorularda seçenekler vardır ve öğrencilerden seçenekler arasında tercih yapmaları beklenir. Bu nedenle bu tür sorularla öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, yorum yapma gibi üst düzey düşünme becerilerinin ölçülmesi zordur. Öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini ölçmek için açık uçlu soruların kullanımı daha uygundur. Çünkü açık uçlu sorular öğrencilere düşünme ve kendi cevabını oluşturma olanağı vermektedir.

 ABİDE Projesiyle farklı soru türleri kullanılarak öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine sahip olma durumlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunun sonucunda da ulusal düzeyde bir izleme-değerlendirme sistemi kurulması planlanmaktadır. Projenin Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen pilot uygulamasında açık uçlu soruların ulusal sınavlarda kullanılabileceği görülmüştür.

 Proje kapsamında, geçen yıl ilimizde de uygulanan sınav sonrasında gerekli değerlendirmelerin yapılarak bundan sonraki süreçler için yol haritasının oluşturulması manasında önemli bir faaliyet olan seminerimizin tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

Ardından konuşmalarını yapan Daire Başkanlarımız Yunus YAĞMUR ve Salih ALTUNTAŞ, katılımcılara ABİDE Projesi’nin önemi ve gerekliliği hakkında genel bilgiler verdiler. Daha sonra kırkar kişilik iki grup halinde sınıflara dağılan katılımcılar değerlendirme sürecini başlattılar.

Beş gün süreyle devam edecek olan seminer 9 Eylül’de sona erecek.

05-09-201605-09-201605-09-201605-09-201605-09-201605-09-2016

 

 

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.