TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Tarafından YGS İlk Prova Deneme Sınavı Yapılıyor

    Trabzon’da eğitim gören öğrenciler 17 Ocak 2016 Pazar günü KTÜ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) salonları ve Ortahisar merkezindeki okullarda YGS’nin birebir aynısının planlandığı YGS İlk Prova Deneme Sınavı’na giriyor.
İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Tarafından YGS İlk Prova Deneme Sınavı Yapılıyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 12. sınıf öğrencileri için YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavının) ilk provası 17 Ocak 2016 Pazar günü saat 10.00’ da başlayacak ve 160 dakika sonra saat 12.40’da sona erecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce 3 yıldır uygulanan ve Üniversiteye Yolculuk Projesinin 2. basamağı olan bu sınav, Türkiye genelinde ilk ve başka bir örneği olmayan bir sınav niteliği taşımaktadır. İlki geçen yıl KTÜ ve İstanbul Aydın Üniversitesiyle ortak yapılan “İlk Prova” deneme sınavları, 28 Ekim 2015’te Valiliğimiz Makamında imzalanan Üniversiteye Yolculuk Projesi kapsamında yapılıyor.

            Trabzon Valiliğinin himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün KTÜ ile işbirliği içinde yapacağı sınavın soruları da öğretmenlerimiz ve akademisyenlerden oluşan “Sınav Soru Hazırlama Komisyonlarınca” hazırlandı.  10 Farklı dersin komisyonunca hazırlanan sorular KTÜ matbaalarında basıldı.

            Trabzon’ un tüm ilçelerinde 12. sınıf seviyesindeki 10.045 öğrenci, toplamda 27 sınav merkezindeki 395 sınav salonunda 962 öğretmenin gözetimindeki salonlarda sınava alınacak.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün argetrabzon.meb.gov.tr adresinden temin edecekleri sınav giriş belgesi ile sınav merkezlerine gelen öğrenciler girişte polisler nezaretinde üst araması ve kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra salonlara alınacak.

            Sınavın tam bir “prova” olması ve sağlıklı işlemesi için kontrollerin sıkı tutulması, sınavda öğrencilerden gerçek YGS’de uyulması gereken kurallara aynen uyulması isteniyor. Sınav günü öğrencilere verilecek olan kalem, silgi ve kalemtıraşlar ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından karşılandı.

            İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, kısa bir zaman içinde sınav sonuçlarını, il düzeyinde okul türleri ve ilçelere göre sınav analizlerini açıklamayı planlamaktadır.

14-01-2016

 

 

 

 

           

                                 

                                                                                

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.