TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlk Şirketim Projesi Sertifika Töreni Gerçekleştirildi.

  Alacahan’da düzenlenen sertifika törenine Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş, Strateji Geliştirme Şube Müdürü Mesut Kaş, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Genç, Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Değirmenci, Müdürlüğümüz Ar-Ge proje ekibi ile öğretmenler katıldı.
İlk Şirketim Projesi Sertifika Töreni Gerçekleştirildi.

İlk şirketim projesi eğitimini tamamlayarak sertifika alan öğretmenler kendi okullarında bu projeleri anlatacaklar ve uygulayacaklar.

Sertifika töreninde bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Hızır Aktaş şunları söyledi.

“Geçen sene de bir fuar meselesiyle bu konuya değinmiştik. Çocuklarımızın çalışmalarının sergilendiği fuarda konuşurken Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla yürütülen projeler kapsamında çocuklarımızın özgüvenlerini artırmak, geleceğe karşı kendilerinin duyduğu hayalleri gerçekleştirme ve hayata hazırlama noktasında bugün neler yapılabilir, nasıl bir tecrübe kazanılabilir, şeklinde bu çalışmayı orada da görmüştük. O dönemdeki öğrencilerimizin böyle bir tecrübe kazanması, onların gelecekteki hayatları noktasında onlara ciddi bir birikim kazanacağını gördüğümüz için bunun devam etmesini arzu ettik. Dolayısıyla bu sene de bu devam ediyor. İnşallah bu sistem devam ettiği süre içerisinde 1. ve 2. yılda şunlar da olsa dediklerimizi de 3. yılda katmak suretiyle bunları devam ettireceğiz. Bu sureç içerisinde çocuklarımız gelecekleri ile alakalı özgüven kazanma, şirket kurma, şirketi yönetme ve daha sonra kapatma ile alakalı becerilerini kazanacak ve geleceğin müteşebbislerini bu manada yetiştirmiş olacağız. Burada ben Milli Eğitim Müdürü olarak destek veren Ticaret Sanayi Odasına, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze ve her noktada cefakar, vefakar öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bizlere güven duyan, çocuklarını emanet eden ailelere de buradan saygılarımı, şükranlarımı arz ediyorum. Katıldığınız için hepinize tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

İlimizde 2012 yılında İlköğretimde Bilgi İletişim Teknolojilerinin Entegrasyonu konulu Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz Avrupa Birliği (Erasmus+ programı) projesi kapsamında Ar-Ge Projeler ekibi tarafından girişimcilik ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Uygulanan bu Proje sorasında 2013-2014 yılında “İlk Şirketim Projesi” uygulanma başlanmıştır.

İki yıldır uygulanan “İlk Şirketim Projesi”ile öğrencilerimiz kurdukları modellenmiş firmaları ile bir firmanın kuruluş aşamasını, işletme faaliyetlerini ve tasfiye aşamasını yaparak yaşayarak deneyimleme fırsatı bulamaktadır. İlimizde Örgün ve yaygın eğitim veren 20 okul ve kurumda 250 öğrenci ile uygulanan proje bu yıl 30 okulda 500 öğrenci ile yapılması planlanmaktadır.

Proje ile yaparak ve yaşayarak öğrenmenin daha bilimsel ve daha kalıcı bir öğrenme olduğu gerçeğinden yola çıkarak girişimcilik başlangıç noktası olarak ele alınmıştır.Bu proje sayesinde, sosyal olarak kendini ifade edebilmesi ile başlayan ve ticari anlamda girişimcilik deneyimini yaşayacak olan geçlerimize geniş bir yelpazede yaşamı deneyimleme imkanı sunulmuş olacaktır.Öğrencilerimiz kurdukları şirketlerde gerçek bir şirketi modelleyecek ve tüm şirket faaliyetini sürdüreceklerdir. İlimizde proje kapsamında her yıl gerçekleşen “Girişimcilik Fuarı’na” tüm okullarında kurulan firmalar katılmaktadır.

Projeye katılan okullarımızdan danışman öğretmenler program kapsamında eğitimcinin eğitimi seminerini almışlardır. Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşen seminere; TTSO’dan Mesleki ve Teknik Eğitim Komitesi Başkanı olarak sayın Servet METE, deneyim paylaşımında sayın Recep ERGENÇ bulunmuşlardır. Eğitmen olarak öğretmenlerimiz Serkan AYDIN, Uğur ULUKAYA, Nilay GÜVEN, Sezgin BURMA ve Temel ÖZTÜRK katılmıştır. ARGE birimimiz okullarda şirketlerin kurulması süreci ve koordinasyon yapmaktadır.

Proje amacı;Gençlerimizin her birinin sosyal girişimci olup kendilerini doğru ifade edebilmeleri hedeflenmektedir. Birey olarak toplumda rol sahibi olmanın mutluluğunu yaşayacak ve kendilerinde girişimcilik ruhu hissedeceklerdir. Yaparak ve yaşayarak öğrenmeden daha çok keyif alacaklar, öğrendiklerinden ve yaşadıklarından yaşam boyu faydalanacaklardır.Gençlerimizin bir rol sahibi olması ve bu rolünde kararlar alması kişisel gelişimine önemli katkı sağlayacaktır. Sorumluluk bilinci gelişecek, grup çalışmasının önemini yaşayarak öğrenecektir. Zamanı verimli kullanmayı ve teknolojinin sağladığı avantajları kullanmayı öğrenecektir.

Bazı uygulamalar;

Örnek firma modelleme

Program uygulama eğitimleri

Mentörlük sistemi ve Firma modellemesi

Ortaokul ve Liselerde genç başarı firmaları kuruluşu

Firmaların farklı etkinlik ve sergi alanlarında stantlar kuruluşu

Firmaların ulusal/uluslararası etkinliğe katılması (Ticaret Meslek Lisesi- İstanbul)

Tüm firmalar, firma kuruluşundan kapatılışına kadar olan aşamaları gerçekleştirmişlerdir.

11-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-201511-12-2015

 

Gülbaharhatun Mahallesi Hükümet Konağı 61040 Merkez / TRABZON - 0 462 230 20 94 (Santral)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.